Ρεμπέτικα στο "Ουζάδικο"

Απόψε, λίγο μετά τις 22:00, παίζουμε τα αγαπημένα μας ρεμπέτικα και λαϊκά στο μεζεδοπωλείο “Το Ουζάδικο” (Αρχαιολογικού Μουσείου 18, τηλ: 2310.852.687). Στην κιθάρα και στη φωνή ο Άγγελος και στο μπουζούκι η αφεντιά μου… Καλώς να ορίσετε!

Καλη αρχη παιδια!Να περνατε καλα και ομορφες πενιες!

Σ’ ευχαριστούμε Γιάννη και καλό υπόλοιπο θητείας! Να 'ναι καλά ο συμπαίχτης σου Κωνσταντίνος (guvs) που μας πρωτοσύστησε στο μαγαζί γιατί οι εποχές είναι δύσκολες και τα μεροκάματα λιγοστά.

Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον Δημήτρη (ρέμα) και την παρέα του που μας τίμησαν με την παρουσία τους τις προάλλες και μας δώσαν αφορμή να παίξουμε κομμάτια που αν και είναι πανέμορφα δυστυχώς δεν βρίσκουν εύκολα την ανταπόκριση του κόσμου και συχνά μένουν εκτός προγράμματος.

Στο Ουζάδικο συνεχίζουμε κανονικά τις εμφανίσεις μας όχι μόνο κάθε Παρασκευή αλλά πλέον και κάθε Σάββατο, την ίδια πάντα ώρα.

καλά περνάτε εκεί πάνω! αν μπλέξατε και με μερακλήδες σαν τον μήτσο…

Καλη αρχη και καλες πενιες και απο δω παιδια!

Εύχομαι καλή σεζόν, καλό ακροατήριο και θα έρθουμε να σας τιμήσουμε…

Επειδή γνωριστήκαμε στην μάζωξη της Ευαγγελίστριας, γνωρίζω πως κατέχεις
“μυστήρια” τραγούδια και έχεις ωραία φωνή (σταυτιά μου).. αυτά θέλω νακούσω…

Και αν βολέψει, σε συνεννόηση πάντα με τον ιδιοκτήτη, να κανονίσουμε συνάντηση
κάποια Κυριακή μεσημέρι, μέχρι όπου πάει… μπορείτε αν θέλετε να παίξετε αφιλοκερδώς…

Παιδιά, σας ευχαριστούμε για τα θερμά λόγια… μας σκλαβώνετε…

Πελαγία, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να παίξουμε αφιλοκερδώς. Ίσα-ίσα, χαρά μας είναι όταν γίνεται και έχει συμβεί αρκετές φορές. Αλλά αφού έριξες την ιδέα, μήπως να οργανώναμε καλύτερα μια μάζωξη ώστε να μαζευτούν και άλλοι οργανοπαίχτες του φόρουμ; Δεν θα 'ταν κρίμα να πάει χαμένη τέτοια ευκαιρία; Θα μπορούσε να γίνει όπου θέλετε, δεν είναι υποχρεωτικό να 'ναι στο Ουζάδικο (εγώ θα προτιμούσα κάπου αλλού, έτσι για να αλλάζουμε και παραστάσεις βρε αδερφέ). Αν σας ενδιαφέρει μπορούμε να συνεχίσουμε τη συζήτηση στο σχετικό θέμα.

περαν της μαζωξεως,τα παιδια παιζουν εκπληκτικα,με πολυ δυνατο ρεπερτοριο (τουλαχιστον για τα γουστα μου),και χαιρονται διπλα οταν παει καποιος απο το φορουμ!για το ουζαδικο δε λεω,φαι-κρασι-τιμες σε αρκετα καλο επιπεδο!να πατε να τους ακουσετε!

υ.γ:γεια σου Νικολα liga rosa!

Όπως λέει και η Πελαγία, σε θυμήθηκα μάγκα μου από τη βραδιά πίσω από τη ΦΜΣ στα νεκροταφεία.
Είχες πει 2-3 τραγούδια διαλεχτά και μάλιστα σου έκανα “πρόβλεψη” και βλέπω πως έπεσα διάνα.
Αφού μάλιστα λέει και ο Δημήτρης πως το ρεπερτόριο σας είναι “ψαγμένο”, άρα μάλλον προπολεμικό,
θα έρθω οπωσδήποτε και με τα…“μηχανήματά” μου.
Το μαγαζί είναι ζεστό, μαζεύει μερακλήδες και μάλλον όχι ευκαιριακούς.
Αυτό που με “θυμώνει” είναι πως για το χατίρι τους, ξεχάσαμε τα διαμάντια και μας πήραν “παραμάζωμα” οι επιθυμίες από τα…τσουτσέκια…
Αυτά και…κρατάτε.

Υ.Γ. Γιάννη υπηρετείς την Πατρίδα από άλλο μετερίζι;
Κώστα που χάθηκες;
Μεταγραφή μήπως στη Νίκη Βόλου;

Κι εγώ σε θυμάμαι, γενικά είχαμε περάσει ωραία εκείνο το βράδυ αν και ήταν η πρώτη φορά που πήγαινα σε μάζωξη και ήμουν κάπως “κουμπωμένος”.

Ναι, κυρίως προπολεμικά μας αρέσει να παίζουμε από Πειραιώτες και Σμυρνιούς συνθέτες του ρεμπέτικου δηλαδή. Ιδιαίτερη αδυναμία επίσης ο Σκαρβέλης. 'Εχουμε όμως ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας τόσο ρεπερτοριακά όσο και παικτικά και το ξέρουμε. Ας μην γελιόμαστε, υπάρχουν μουσικοί και σχήματα εκεί έξω που βρίσκονται σε πολύ προχωρημένο επίπεδο. Και δεν μιλάω για τους καθαυτό επαγγελματίες, που όλοι λίγο-πολύ τους γνωρίζουμε. Δες για παράδειγμα τον Κώστα Ιακώβου από τους ΓιαΓιαΚω ή τον Θωμά Γκόγκο (μάλλον θα τον ξέρεις) που παίζει πότε με τον αδερφό του Δημήτρη και πότε με τον Πάρη -καταπληκτικοί κιθαρίστες και οι δύο- Παρασκευή και Σάββατο στο “Λημέρι”. Και αυτοί είναι μόνο μερικοί από τους μουσικούς που μου έρχονται τώρα στο μυαλό, υπάρχουν κι άλλοι πολλοί και σίγουρα τους περισσότερους θα τους έχεις ακούσει κάπου…

Γεια σου Αντωνη μερακλη!Ε επρεπε να τελειωνω και με αυτο γιατι παραμεγαλωσα για φανταρος…6 μηνες εμειναν,που θα παει θα τελειωσει…Πιο πολυ απο ολα μου εχει λειψει αυτο το πραγμα,να παω στο μαγαζι που δουλευω,να παω σε ενα μαγαζι γενικα και να βγαλω κεφια,μερακια…Να πειτε πολλα χαιρετισματα στον κυριο Μπαμπη και στον κυριο Σπυρο στο Ουζαδικο!!!

Σήμερα το βράδυ πάμε για “Ουζάδικο” ! Όσοι πιστοί προσέλθετε ! :slight_smile:

Μόλις επέστρεψα από το ταβερνάκι ! Περάσαμε θαυμάσια !

Ο Κωνσταντίνος (Peloponnisios) στο μπουζούκι και ο αδελφός του 'Αγγελος στην κιθάρα
και το τραγούδι, έδωσαν τα ρέστα τους ! Ακούσαμε τραγούδια φανταστικά, καλοπαιγμένα
και πολλά από αυτά, τα άκουγα λάιβ για πρώτη μου φορά ! Ο 'Αγγελος έχει υπέροχη φωνή !
'Ακουσα, το “χτες το βράδυ στου Καρίπη” παιγμένο με κιθάρα ! Οι τιμές στα φαγητά καλές…

Αν θελήσετε ν`ακούσετε Μάρκο, Σκαρβέλη, Σέμση, Μπάτη, Γιοβάν Τσαούς, Τσιτσάνη, Μητσάκη
και πολλούς άλλους, σε αυθεντικές εκτελέσεις, δεν έχει παρά να επισκεφθείτε το ταβερνάκι !

Μελανό σημείο, μια παρέα νέων παιδιών, που ενώ φώναζαν, στο τέλος ζήτησαν και τα ρέστα !
Το αναφέρω, γιατί πρέπει επί τέλους να εκλείψει αυτό το φαινόμενο ! Α π α ρ ά δ ε κ τ ο ι !

υ.σ. Αντώνη να πας οπωσδήποτε, θα περάσεις πολύ ωραία !

Μακαρι, τωρα που παει και για ανοδο μια χαρα θα μου καθοτανε!!
Στο τρεξιμο και στη γυρα ειμαι Αντωνη μου, μονο Σαββατα στην Καλαμαρια πλεον. Απο τη νεα χρονια αναμενεται για αλλου, αλλα ακομα τιποτα ετοιμο…
Να πω και εγω οτι το ρεπερτοριο των παιδιων ειναι εξαιρετικο, και το διδυμο τους εξαισιο!

Ενημερώνω πως η εμφάνισή μας αυτό το Σάββατο δεν θα πραγματοποιηθεί, λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων. Την Παρασκευή ωστόσο θα παίξουμε κανονικά.

Δεν δάγκωνα καλύτερα τη γλώσσα μου; Ούτε σήμερα θα παίξουμε τελικά και φυσικά μετά από το μπλέξιμο που δημιουργήθηκε σταματάμε να παίζουμε στο συγκεκριμένο μαγαζί. Τους λόγους για τους οποίους συνέβη αυτή η επιπλοκή δεν θα τους αναφέρω γιατί δεν έχω όρεξη να ασχολούμαι με καταστάσεις που μόνο εκνευρισμό φέρνουν. Ελπίζω να επανέλθουμε σύντομα σε άλλο χώρο και υπό καλύτερες προϋποθέσεις. Αν θέλετε, κλειδώστε και το θέμα.

Κρίμα Κώστα…
Σήμερα που θα ερχόμουν…
Αφού όμως εξελίχθηκαν έτσι τα πράγματα…
Η απαραίτητη “χημεία” όμως είναι βασική, όπως και το νυχτοκάματο.
“Κάθε εμπόδιο σε…καλό”, μου έλεγε πάντα η μακαρίτισσα η μάνα μου.

κρίμα ρε παιδιά… μα είναι τόσο δύσκολη μια σωστή συννενόηση; μονά ζυγά δικά τους!