Ρεμπέτικα στο Καπάνι

Αύριο το μεσημέρι και κάθε Σάββατο θα παίζουμε ρεμπέτικα του μεσοπολέμου στο παραδοσιακό καφενείο-μεζεδοπωλείο “Στου Μήτσου” (Βλάλη 11*, Αγορά Καπάνι, Θεσσαλονίκη). Το τηλέφωνο του μαγαζιού είναι 2315.515.504. Ξεκινάμε λίγο μετά τις 15:30.

Άγγελος: κιθάρα, φωνή
Κώστας: μπουζούκι, φωνή

*Ουσιαστικά το μαγαζί βρίσκεται στο τέρμα της οδού Κυδωνιάτου με Βλάλη γωνία. Διευκρινίζω γιατί εντός της Αγοράς επικρατεί ένα μικρό χάος με τις ονομασίες των οδών…

Ενα ντουετο που καθε ρεμπετοφιλος της Θεσ/νικης πρεπει να επισκεφτει κατα τη γνωμη μου! Προλοπολεμικο κυριως ρεπερτοριο, δουλεμενο διδυμο, που γουσταρω ολο και περισσοτερο με τον καιρο! Φιλικοτατοι παντα, παιζουν με ιδιαιτερο στιλ και παντα πιστοι στις πρωτες ηχογραφησεις!
Αξιζει να τους επισκεφτειτε!

Υ.Γ: Για το μαγαζι εχω ακουσει καλα λογια απο τα παιδια, αλλα δεν εχω παει ακομα, γιαυτο και δεν μπορω να πω κατι. Με το που θα παω (γιατι θα παω, ακουτε μαγκες;), θα σας πω και για το καταστημα!

Ναι ! είναι όντως υπέροχοι ! και το παίξιμο και το ρεπερτόριο τους !

(μόνο μεσημέρι παίζουν ; και μέχρι ποια ώρα :wink:

Μόνο μεσημέρι θα παίζουμε και γύρω στις 20:30-21:00 σταματάμε.

Παιδιά καλή αρχή ! (αν και έγινε ήδη ! )
θα παίξετε και το Σάββατο 3/5 ? Αν ναι από τι ώρα ξεκινάτε? έχω γενέθλια και είναι ωραία ιδέα να γιορτάσουμε με τη μουσική σας !

Καλώς ήρθες στο φόρουμ Ελίζα. Και αυτό το Σάββατο (3/5) θα είμαστε “στου Μήτσου”, δεν έχει αλλάξει κάτι. Όπως ανέφερα και στην πρώτη δημοσίευση, ξεκινάμε λίγο μετά τις 15:30.

Καλώς σας βρήκα ! Σ’ευχαριστώ πολύ! Θα σας δούμε (και κυρίως θα σας ακούσουμε) λοιπόν το Σάββατο!

Να ενημερώσω πως συνεχίζουμε τις εμφανίσεις “Στου Μήτσου”, πλέον όμως κάθε Πέμπτη βράδυ. Ξεκινάμε κατά τις 21:30.

Άγγελος Μπουρνάς: κιθάρα, φωνή
Πάνος Χαραλαμπίδης: μπουζούκι, φωνή
Κώστας Μπουρνάς: μπουζούκι, φωνή

καλές πενιές και χαιρετίσματα στου μήτσου!

Καλές πενιές. Εγώ θα περάσω μια βολτίτσα. Αλήθεια, χρειάζεται κράτηση? (αν κάνει…)

Γεια σου φίλε. Το μαγαζί είναι μικρό και γεμίζει γρήγορα αλλά όποιος έρθει πριν τις 21:30 βρίσκει τραπέζι. Αν έρθεις μετά τις 22:00, ή αν έχεις μεγάλη παρέα, τότε καλύτερα να κάνεις κράτηση.

Γεια σου Νικόλα! Καλές πενιές κι από μένα. Είδα τον Αντώνη τις προάλλες και μου είπε τα καλύτερα για τα παιξίματά σας.

Ωραίο πάιξιμο και ωραίες φωνές. Μπράβο ρε μάγκες.

Περιφημα τα περασαμε και σημερα στα παιδια! Τρομερο προγραμμα, δεμενο παιξιμο, καταπληκτικες φωνες! Και ειχα και ειδικο μαζι μου, χεχε! Μπραβο στα παιδια!

Καλησπέρα,

Συνεχίζετε στο μαγαζί έτσι? (Πέμπτες)

Συνεχίζουμε κανονικά, αν αλλάξει κάτι θα το γράψω εδώ.

Εκτάκτως, λόγω εορτών, θα είμαστε και αύριο το μεσημέρι “στου Μήτσου”. Θα ξεκινήσουμε κατά τις 2:30 μμ.

Αυτή την Παρασκευή “Στου Μήτσου” θα έχουμε την τιμή και τη χαρά να συνοδεύσουμε μουσικά τον Αγάπιο Αγαπίου στην παράσταση Καραγκιόζη “Όξω Τρόικα απ’ την Παράγκα”. Ώρα έναρξης: 9μμ. Μετά το τέλος της παράστασης θα ακολουθήσει βραδιά με ρεμπέτικα του μεσοπολέμου.

Εννοείται πως οι εμφανίσεις μας κάθε Πέμπτη συνεχίζονται κανονικά.

μπράβο ρε φίλε…
Είχα κι εγώ παίξει το 96 ή 97 με τον Αγάπιο στο στέκι στην Ιατρική!

ωραία πράγματα φτιάχνετε εκεί πάνω! σας ζηλεύω από μακριά…

Κάθε Πέμπτη, μόλις σκοτεινιάσει στην πόλη της Σαλονίκης και η αγορά Βλάλη ερημώσει,
ανάβουν τα πολύχρωμα φωτάκια του παλιού παραδοσιακού καφενείου “Στου Μήτσου”
κι εκεί, κάτω από τις καμάρες που το πλαισιώνουν, τρία παλικάρια με μεγάλη δεξιοτεχνία
και υπέροχες φωνές, κάνουν την δική τους μελωδική κατάθεση, με σεβασμό στο ρεμπέτικο,
μικρασιάτικο και καλό παλιό λαϊκό τραγούδι !

Αξίζει πραγματικά να δώσετε την προσοχή σας και να επισκεφτείτε τους νέους αυτούς μουσικούς,
ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει και οι μουσικές επιλογές στην πόλη της Σαλονίκης είναι πολύ λίγες…
Θα ακούσετε τραγούδια δύσκολα στο παίξιμο και την φωνητική απόδοση και θα φύγετε με γεμάτες
τις μπαταρίες από μελωδίες αξέχαστες, γιατί τα νέα αυτά παιδιά, ό τι κάνουν, το κάνουν με μεράκι…