Ρεμπέτες & στέκια στην Ολλανδία;

Την καλημέρα μου Φίλτατοι!

Μετά από 20 χρονια στην B. Ιταλία αποφάσισα να πάρω την γυναικα (και τον, υπό κατασκευή, απόγονο) και να μεταναστεύσουμε ακόμα πιο βόρεια.
Ο τίτλος είναι αρκετά ξεκάθαρος, πάμε στην χωρα της τουλίπας (και λοιπών ανθών :092: ) και συγκεκριμένα στο Dordrecht, κοντά στο Rotterdam.
Οποιος φίλος έχει ενδιαφέρουσες μουσικές πληροφορίες, θα μου κάνει μεγάλη χάρη αν τις μοιραστεί μαζί μου!

Εννοείται ότι θα είναι μεγάλη μου τιμή και χαρά να γνωρίσω τυχόν φίλους που ζουν επάνω και, γιατί όχι, να μαζευόμαστε που και που να ρίχνουμε τις πενιές μας μετά τσίπουρου, μεζέδων (Ολλανδική ρέγγα AAA) και αναστεναγμών!

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων για την ανταπόκριση.
Μινόρε χαιρετισμούς,
Έκτωρ
υγ: Μπορεί το μουσικό μου επίπεδο να είναι χαμηλό (βλέπε avatar) αλλα κάνω πολύ μερακλίδικους μεζέδες! :090:

Φίλε στην Ολλανδία παίζουν ρεμπέτικα οι Male Vrase και οι Αφοί Laurijsen.
Θα σε ενημερώσει και το μέλος μας skatzoxoiros :089:

ιδου και ο ηχος των male vrase

Καλημέρα,
Πρόσφατα μετακόμισα στην Ολλανδία, στο Ντελφτ για μεταπτυχιακές σπουδές. Ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια με το ελληνικό τραγούδι, ρεμπέτικο και λαϊκό ρεπερτόριο. Ήρθα σε επαφή με έναν Έλληνα εδώ που παίζει κιθάρα και λαούτο σε αντίστοιχο ρεπερτόριο. Ψάχνουμε για κάποιον που να παίζει μπουζούκι και να θέλει να συνεργαστούμε και να διοργανώνουμε ελληνικές βραδιές σε κάποιο μαγαζί ή και γενικότερα.
Ευχαριστώ πολύ,
Σαβίνα

Με τον Hugo Stroetbaum είσαστε σε επαφή;

Η αδερφή μου μένει στο Ντελφτ (είναι καθηγήτρια εκεί) και ξέρω ότι υπάρχει ένα ελληνικό εστιατόριο που διοργανώνει πού και πού ελληνικές βραδιές. Θα σου πρότεινα να τους ρωτήσεις, ή να βάλεις καμιά αγγελία… αν υπάρχει μπουζουξής, αυτοί θα το ξέρουν !

καλά να περνάς

1 «Μου αρέσει»

Ξέρετε κανένα μαγαζί στο Άμστερνταμ που να παίζουν ρεμπέτικα;
Ισχύουν ακόμη αυτά που έγραψε ο Μπάμπης προ 7 χρόνων;
Έχω ακούσει ότι υπάρχουν στέκια αλλά μέχρι εκεί, τίποτα πιο συγκεκριμένο.
Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.

Γεια σου φίλε Γιάννη!

Η δική μου εμπειρία από Άμστερνταμ (και εν μέσω καραντίνας) ήταν η εξής:

  1. Μαγαζιά ελληνικά η τύπου ελληνικά να παίζουν ρεμπέτικα δεν βρήκα.
  2. Ρεμπέτικες βραδιές σε 2,5 χρόνια πέτυχα 3, μία από Male Vrase σε χώρο εκδηλώσεων και 2 από φοιτητές στην Ουτρέχτη.
  3. Η ελληνική κοινότητα του Άμστερνταμ θεωρητικά είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης, πρακτικά δεν απαντάνε ποτέ, θα την άφηνα σαν έσχατη λύση.

Προσωπικά αυτό που έκανα εγώ είναι να ξεκινήσω μπουζούκι ακριβώς επειδή μου έλειπε αυτό το κομμάτι της παρέας/τραγουδιού.

Καλές πενιές!

3 «Μου αρέσει»

Γειά σου Ατρέστη και ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Άρα μάλλον δύσκολο να προκύψει κάτι όπως τα περιγράφεις.
Από ότι κατάλαβα ζεις μόνιμα εκεί και καλά έκανες που ξεκίνησες μπουζούκι (θυμάμαι εκείνο το νήμα που ρωτούσες παλιότερα - με το ιδιαίτερο άβατάρ σου :fist:). Εγώ θα πάω για μερικές μέρες μόνο, γι’ αυτό ρώτησα αν υπήρχε κάτι να κάναμε κι ένα πέρασμα από εκεί.
Όπως και να 'χει ευχαριστώ για το ίνφο, να έχω ένα γενικότερο πλάνο του τι παίζει εκεί σε αυτό το θέμα.
Καλές πενιές και σε σένα!

2 «Μου αρέσει»