Πώς να μάθω να κουρδίζω μόνη/μόνος

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι καινουρια στο φορουμ και στην εκμαθηση του μπαγλαμα .Θελω να μαθω να τον κουρδιζω μονη μου.Ευχαριστω εκ τον προτερων. Το φορουμ προσωπικα βοηθα στην εξεληξη μου.

καλώς ήρθες!
πολύ καλά κάνεις και θες να τον κουρδίζεις μόνη σου, η εξάσκηση του αφτιού είναι το πιο σημαντικό. ό,τι βοήθεια χρειάζεσαι εδώ είμαστε!

Συμφωνώ με τον Νικόλα πιό πάνω, μέχρι να αρχίσει να ''πιάνει ‘’ όμως το αφτί , σημαντική βοήθεια μπορεί να σου προσφέρει ένα ηλεκτρονικό κουρδιστήρι του τύπου ‘‘μανταλάκι’’ , ιδιαίτερα εύχρηστο και φτηνό
με 12-15 ευρώ έχει πολλά

Σας ευχαριστω παρα πολυ.Ναι το σκεφτηκα να παρω. Σιγουρα θα ξανα χρειαστω την συμβουλη σας και την γνωμη σας για την αγορα ενος μπαγλαμα. Εχω και συμβουλες απο τον κυριο Ξηνταρη .Αν τον γνωριζεται…Ευχαριστω και παλι…

Εάν έχεις smartphone Μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή Guitar Tuner Που είναι δωρεάν και εύχρηστη για το κούρδισμα.

Σε ευχαριστω πολυ!!

Είμαι οπωσδήποτε υπέρ του κουρδίσματος με το αφτί, αλλά:

Με το αφτί εννοούμε ότι αφού έχουμε κουρδίσει μια χορδή, συνήθως τη Λα, βρίσκουμε τις άλλες με το αφτί σε σχέση με τη Λα. Για να βρεις τη Λα όμως χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς ένα κουρδιστήρι ή τονοδότη. Οπότε, αφού θα πάρεις που θα πάρεις, ας είναι ένα καλό και εύχρηστο.

Σωστα. Ευχαριστω πολυ με συγκινει το γεγονος οτι ασχοληστε με τον/την οποιαδηποτε. Δυστυχως , παρολο που το νησι μας βγαζει αρκετους ρεμπετες δεν υπαρχουν ατομα που να σου δωσουν τα φωτα τους και αν υπαρχει κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν ειναι επαρκη. Καθε συμβουλη και παρατηρηση καλο δεχουμενη.Ο Σκοπος μου ειναι να μαθω οχι μονο πρακτικα αλλα και θεωριτηκα τα παντα. θελει κοπο και υπομονη. Ειμαι διατεθημενη . Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και τις γνωσης που ξερω προσφερεται απλοχερα.
Υ,Γ… εχω αρκετα κενα… χρειαζομαι βοηθεια σε καποια συγκεκριμενα τραγουδια αλλα λογο καλοκαιριου και δουλειας δεν υπαρχει ο επιθυμητος χρονος