Που να βρω γυναίκα να σου μοιάζει

Υπερτιμημένα κι αυτά τα περιστέρια, ε;

Χέζουν παντού.
Κάθονται σα βλαμμένα μες στο δρόμο και κινδυνεύεις να τα πατήσεις με το αυτοκίνητο.
Κάνουν ενοχλητικούς θορύβους στον ακάλυπτο.
Είναι βρωμερά και τρισάθλια.

Καλά, ε, δεν το πιστεύω, το τερματίσαμε… :112:

Το περιστέρι είναι βαθιά ριζωμένο και στην αρχαία θρησκεία, ακόμα και στην επιστήμη (κυρίως γι’ αυτή τη δυνατότητα προσανατολισμού του),
αλλά και στην τέχνη που μάς ενδιαφέρει εδώ, [όπου χρησιμοποιήθηκε ως σύμβολο αγνότητας, αφοσίωσης, αγάπης], έγινε αντικείμενο έμπνευσης και υμνήθηκε.

Μόνο να θυμηθούμε την [b][u]“Paloma”[/b][/u] του Υραντιέ με τις χιλιάδες εκτελέσεις σε όλο τον κόσμο, θα έφτανε!

Γίνεται να άφηνε ανεπηρέαστο και το δικό μας δημοτικό και λαϊκό τραγούδι;

Προτιμώ το μηχανάκι μου. Στο μετρό ίσως είμαι από τους ελάχιστους που δεν έχουν μπει ποτέ.

Δίκιο έχεις Ελένη. Επειδή εμένα μου κάθονται στο στομάχι (ειδικώς τα αθηναϊκά περιστέρια - στα χωριά μια χαρά ωραία λεβέντικα πουλιά είναι), δεν κρατήθηκα και πέταξα για πλάκα το άχτι μου. Αλλά δε σκέφτηκα ότι θα δώσω αφορμή να εκδηλώσουν άλλοι τα υπερπεριστερικά και άλλοι τα αντιπεριστερικά τους συναισθήματα, με αποτέλεσμα όντως να το τερματίσουμε.

Λοιπόν ελάτε, ας το λήξουμε. Την παίρνω πάνω μου την ευθύνη του εκτροχιασμού της κουβέντας.

Πάντως για να μη μείνουν αμφιβολίες σε όσα ήδη γράφτηκαν, δε γυρεύω ευθύνες από τα περιστέρια. Δεν είπα ότι φταιν αυτά που είναι έτσι όπως είναι (απόδειξη άλλωστε αυτό που έγραψα για τα περιστέρια του χωριού), απλώς ότι είναι αηδέστατα εν συγκρίσει προς οποιοδήποτε άλλο αστικό ζώο, γάτες, σκύλους, σπουργίτια, ακόμη και τις συγγενείς τους δεκαοχτούρες.

Μα το θέμα μας εδώ δεν είναι τα υπερπεριστερικά ή όχι αισθήματά μας, αλλά
αν είναι ή όχι πετυχημένοι οι στίχοι του τραγουδιού, για το οποίο γίνεται συζήτηση.

Δηλαδή το περιστέρι και ό,τι αυτό συμβολίζει, αν υμνήθηκε στην τέχνη, σε όλες τhς τις εκφάνσεις…

Γι’ αυτό θύμησα και το “Παλόμα”.

Αυτό που για μένα αξίζει να υπογραμμιστεί ως​ εκτροπή, δεν είναι ότι ξεφύγαμε από το θέμα (πρώτη φορά είναι;) αλλά ότι περάσαμε “άνετα” όσο και επικινδύνως αδικαιολόγητα από τα περιστέρια στους… ρομά (μήνυμα 34).

Καί πού είδες εσύ τήν εκτροπή σε αυτό το σχόλιο??Ο ανθρωπος εναν παραλληλισμό εκανε ,καί λέει οτι οπως εύκολα κατηγορεί κάποιος κάτι,χωρίς να αναλογιστεί το γιατί, καί το πώς,ετσι υπάρχουν και μερικοί επίσημοι και παρεπίσημοι στή χώρα μας πού κατηγορούν και βάζουν στάμπες σε Ρομά,αστεγους μετανάστες κ.λ.π .
Επισημάνει οτι προτού καταδικάσουμε κάποιον,είναι καλύτερα να βάλουμε πρώτα να δουλέψει το μυαλό μας καί μετά να βγάλουμε γνώμη.
Δέν εγραψε τίποτα κακό ο ανθρωπος για να το πείς επικίνδυνο!!!Με καλή καρδιά το εγραψε!!!

Σα μέλος της συντονιστικής ομάδας που είμαι, θα εισηγηθώ τη διοργάνωση ενός Παμφορούμιου Διαγωνισμού για τη συγγραφή στίχων, που να ταιριάζουν στις τελευταίες δημοσιεύσεις αυτού του θέματος. Για τη διευκόλυνση των διαγωνιζομένων, προτείνω τους εξής πρώτους στίχους:

Α/Α δημοσίευσης / Πρώτος στίχος

#33 / Οι αρουραίοι τ’ ουρανού, αφόδευαν; Καθολουνού!

#34 / Ποντικοί και κατσαρίδες, μας εκλέψαν τις γαρίδες.

#35 / Είναι η ομοφοβία σαν περιστεροφοβία.

#36 / Περιστέρια των αγγέλω, γιεμ, μα εγώ εσένα θέλω.

#37 / Τουαλέτα μου μικρούλα, για μια σπιτική γατούλα.

#38 / Το παρμπρίζ κι αν καθαρίσω, κουτσιλιές θε να γεμίσω

#39 / Κι άμα δεν σ’ αρέσει αυτό, σύρε πάρε το μετρό…

#40 / Νιάου νιάου κι νιαρ νιαρ, ξιτυλίγει του κουβάρ’.

Όπως καταλαβαίνετε, κάποιο χρονικό διάστημα το χρειάστηκα, για να μου κατέβουν όλες οι παραπάνω αρλούμπες. Στο διάστημα αυτό, εσείς προλάβατε και δημοσιεύσατε άλλα έξη ακόμα μηνύματα. Ε, δεν σας προλαβαίνω, το δημοσιεύω.

Μόνο ένα ακόμα δίστιχο, για το #47:

#47 / Ποιητής εκ του προχείρου, έχων την μορφήν του χοίρου.

Οι αρουραίοι τʼ ουρανού
παρόλες του αέρα
μου τσιμπολόγησαν το νου
μια Πέμπτη μια Δευτέρα

Εκεί που ο λόγος ήτανε
για παύρα περιστέρια
να σου και μας βρεθήκανε
με τους Ρομά στα χέρια

Έλα μυαλό και κέντα μας
κούνα μας την παντιέρα
τη δόλια την κουβέντα μας
την κλαίω νύχτα μέρα

Παρασάνταλε, υποπτεύομαι ότι σου έχει διαφύγει η είδηση στην οποία αναφέρεται ο Λίγκα, με αποτέλεσμα να παρερμηνεύσεις το μήνυμά του.

Τι να πω Pepe, η μόνη παρερμηνεία που βλέπω εδώ γύρω είναι αυτή μεταξύ ειδήσεων και λογικών αλμάτων.
Τέλος από μένα (βγήκε στο μεταξύ και μελωδίτσα για το τραγουδάκι του διαγωνισμού)

περικλή αν και παρακολουθώ το θέμα (από μακριά ομολογώ) μου είχε ξεφύγει η δηλωσάρα της κυρα σοφίας -όνομα και πράγμα! κάτι σαν τα 1500 ευρώ της marie antoinette (σε ελληνική μετάφραση του ονόματος).
να εξηγηθώ άλλη μια φορά, δεν προσάπτω κάτι σε σένα ή τον παρασάνταλο, ειδικά σε σένα που ήταν εμφανές το χιουμοριστικό στοιχείο στο σχόλιό σου (#30).
το δικό σου παρασάνταλε (#33) νομίζω ήταν πιο κυριολεκτικό, αλλά και πάλι δεν θεωρώ ότι είσαι άνθρωπος χωρίς ευαισθησίες, διάβασα και για τον περίπατο στη δραπετσώνα που ανέβασες. επισήμανα απλά ότι πρέπει να είμαστε προσεχτικοί για πιθανές προεκτάσεις των αντιλήψεων που εκφράζουμε.

Αγαπημένες συζητήσεις, αγαπημένο φόρουμ!

2 «Μου αρέσει»

Τόση περιστεροφιλολογία και δεν αναφέρθηκε ούτε μια φορά ο Σπύρος Περιστέρης σε όλη την κουβέντα! Κανείς από τους δύο.