Ποντιακοί Χοροί

Ετσι για να μπω κι εγώ στο κλίμα που αναπτύσσεται:
Αγαπητέ Πόντιε, όταν δεν κατανοούμε κάτι, καλό είναι να το βουλώνουμε, αντί να το σχολιάζουμε δεικτικά. Φαντάζομαι τώρα να εννόησες.

Εχεται για βρυσουλες…:019::019::019:

ακριβος εσυ μιλας ετσι απλα για να πεταχτεις σαν πορδη…
τα υπολιπα ελα πεσ τα μπροστα μου

Πόντιε, τώρα μόλις είδα την ηλικία σου. Με συγχωρείς λοιπόν.

Ας πεταχτώ και εγώ σαν πoρδή:

Άκου αγοράκι μου: Αν νομίζεις πως τα ξέρεις όλα και τα ξέρεις καλά, είσαι βαθειά νυχτωμένος. Τον τσαμπουκά, εκεί που σε παίρνει! Εδώ δεν ερχόμαστε για τσαμπουκά. Έτσι μπράβο…

Την ηλικία σου την είχα ήδη δεί, γιαυτό και δεν είχα μιλήσει.

Ρε παιδιά , για κουλάρετε όλοι λίγο…

Οι μικροί ώρες ώρες ξεφεύγουν λόγω ηλικίας και επικείμενης ανωριμότητας…

Αλλά οι μεγάλοι που είναι υποτίθεται πιο σοφοί τι κάνετε ; Ρίχνετε λάδι στη φωτιά;

Ας τελειωσει το θέμα ως έχει… Γιατί να γίνονται τέτοιες παρεξηγήσεις στο φόρουμ;

Θέλω να ζητήσω συγνώμη για την αναστάτωση που προκάλεσα στη συζήτηση με το μήνυμα – σχόλιο που έκανα στον Πάνο Καραγιώργο.

Ήταν βλέπετε τελείως αυθόρμητο. Αλλά τα αισθήματα για μένα ήταν πολύ έντονα με την τελευταία υπογραφή του Πάνου Καραγιώργου.
Και επειδή δεν έχω μάθει ακόμη όλα τα κόλπα στο φόρουμ, δεν ήξερα πως να του το στείλω σαν προσωπικό μήνυμα και αυθαίρετα το έγραψα μέσα στη ροή της συζήτησης. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να επισημάνω «άσχετο με το θέμα».

Και πάλι συγνώμη και ευχαριστώ όσους με υποστήριξαν.

Να μην απολογείσαι Ρε Μινόρε. Έτσι είναι τα forum, έχουν και παρενθέσεις. Και έτσι το γουστάρουμε αυτό το forum. Και σε όποιον δε γουστάρει έτσι, ας μας αδειάζει την γωνιά. Έτσι είναι αυτά, Γιώργη.

ΥΓ - Ρε Μινόρε, τέλη Αυγούστου περνάω απ’ το Κάστρο να τα πούμε από κοντά, να πιούμε τα κρασάκια μας στου Βαρδή και να ρίξουμε και τις πενιές μας.

Νά 'σαι καλά Πάνο Καραγιώργο. Ελπίζω να ταιριάξει να γνωριστούμε.:088:

1)πρωτων το account το εφτιαχε ο αδερφος μου.
2)δεν θυμαμε ποιος εθιξε το σητημα των γνωσεων μου,εδς ειμαι να της δοκιμασει οποτε θελει.
3)συγνομη για την αναστατοση δεν ειχα τετοιο σκοπο(και για τα ορθογραφικα:))
4)μια τελεθτεα ερωτηση,το post δεν εχει θεμα τους ποντιακους χορους?
5)22 ειμαι αν εχετε τετοιο κολημα με την ηλικια μου

α και μιστοκλα ειδαμε και εσενα που δηχνεις την ηλικια σου <<μεγαλε>>
αν εχει κανεις προβλημα με την ηλικια του αδερφου μου να μου το πει.
και κατι τελευτεο μετα απο το πρωτο μυνημα σε αυτο το φοουμ γραφω εγω.για αυτο κοψτε τα περι ηλικιας

Άρα Πόντιε, καλόν θα είναι να διορθώσεις τα στοιχεία του προφίλ σου που αναφέρουν ηλικία 15 ετών. Έ, πως να το κάνουμε, άλλο 22 και άλλο 15.

Νά 'σαι καλά και να συνεχίσεις να ασχολείσαι με τις παραδόσεις της ιδιαίτερης πατρίδας σου που ευχαρίστως θα τις συζητάμε εδώ. Να μη σου ξεφεύγει όμως ότι ο φανατισμός ποτέ δεν κάνει καλό.

να ξανα πω τοτε οτι ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΦΤΙΑΞΑ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ.
γιατι με βλεπεις για φανατικο?
τεσπα αν υπαρχει τετοια αντιπαθεια προς το προσωπο μου χωρις ουσιαστηκα να εχω κανει τιποτο μαλον δεν με <<χωραει>> το φορουμ.

αν και υπο τετοιες συνθηκες και αν δυσκολευεστε να το πιστεψετε χαρηκα που σας γνωρισα.

Εάν κρίνω από τον τρόπο που απαντάει, μάλλον το ίδιο είναι…Εφηβική συμπεριφορά:106:

  1. Θα τις δούμε στην πορεία.
  2. με την ίδια λογική, και το forum έχει θέμα το ρεμπέτικο.
  3. δεν έχουμε κόλλημα με την ηλικία σου, αλλά με την συμπεριφορά σου :089:
    Με το να είσαι επιθετικός, δεν ενισχύεις τα επιχειρήματα/απόψεις σου.
    Και μην ξεχνάς ότι είμαστε μια παρέα με τα ίδια ενδιαφέροντα πάνω-κάτω.

Τα ξανά λέμε σε 8 μέρες!!!:090::090:

Υ.Γ. Δεν υπάρχει καμία αντιπάθεια, ρε πόντιε, σε διαβεβαιώνω.

δεν επιτεθηκα σε κανεναν αντιθετος μαλιστα.τωρα,δεν με νοιαζει τι θες να πεις με αυτα που γραφεις.δεν εχω να σας αποδηξω τιποτα.
τελοσ παντων.
ελπιζω να τα ξαναπουμε υπο καλητερες συνθηκες

Από τη μέχρι τώρα συζήτηση αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά πως η ευπρέπεια και οι καλοί τρόποι δεν είναι θέμα ηλικίας και δεν συμφωνώ ως προς το να αντιμετωπίζεται με επιείκεια και με ελαφρυντικό το νεαρό ή όχι της ηλικίας η οποιαδήποτε παρεκτροπή.

Αλλά, για να πάμε παρακάτω τη συζήτηση…
Πρώτα - πρώτα, η ποντιακή διάλεκτος δεν έχει στοιχεία μόνο ελληνικά ούτε είναι πιο κοντά προς την αρχαιοελληνική γλώσσα.
Κάτι τέτοιο είναι αδύνατο εκ των πραγμάτων για μια διάλεκτο με ιστορία 26 αιώνων, όπως η ποντιακή.
Επιβίωσαν στη γλώσσα των Ιώνων αποίκων του Πόντου στοιχεία της Ιωνικής διαλέκτου, αλλά - όπως ήταν φυσικό - πήραν στοιχεία και από τους Τούρκους, Πέρσες, Γεωργιανούς, Κούρδους, Αρμένιους, Λαζούς, Γενουάτες, Βενετσάνους κ.λπ., όπως εξάλλου συνέβη και με την ελληνική γλώσσα, η οποία και αυτή ενσωμάτωσε στοιχεία ξένα.
Για το θέμα των Ποντιακών χορών.
Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως ο Πυρρίχιος της αρχαιότητας επιβίωσε απόλυτα στον ποντιακό χορό, άσχετα αν ονομάζουν ένα τμήμα του σήμερα με το ίδιο όνομα.
Πολεμικούς χορούς είχαν και οι αρχαίοι Έλληνες, ειδικά στη Λακωνία, αλλά και στην Αθήνα και στην Κρήτη, αλλά ήδη από την αρχαιότητα ο Πυρρίχιος εξελίχτηκε και δεν ήταν πια πολεμικός χορός μόνο, έγινε κυρίως χορός των συμποσίων και εξελικτικά έχασε τον αρχικό του χαρακτήρα, απέκτησε περισσότερο διονυσιακό.
Πολεμικούς χορούς έχουν και άλλοι λαοί που αναπτύχτηκαν παράλληλα την ίδια εποχή στην ανατολική λεκάνη της Μεσογείου, όπως οι Κούρδοι, οι Πέρσες, οι Τούρκοι κ.λπ., άρα δεν είμαστε σίγουροι πως δεν υπήρξε αλληλεπίδραση και με αυτούς τους λαούς.

Όμως το θέμα μας είναι αν σήμερα όσοι δικαίως περηφανεύονται για την ποντιακή καταγωγή τους κάνουν καμιά προσπάθεια να εμβαθύνουν στον πολιτισμό τους, π.χ. να μάθουν ποντιακά (όπως - και προς τιμήν του - ο Ισαάκ !) για να μην καταντήσει και αυτή νεκρή γλώσσα, αν μαθαίνουν τραγούδια και χορούς από την πλούσια αυτή παράδοση, αν κρατούν ήθη, έθιμα, όλα αυτά που είναι σημαντικά για να διατηρηθεί η μνήμη τουλάχιστον ενός πολιτισμού και να μην σβήσει.

Ελένη, μήπως ξέρεις αν η πρώτη γραπτή πηπή στον χορό “πυρρίχιος” αναφορά την Κρήτη? Νομίζω ότι το έχω διαβάσει κάποτε.
Πολεμικούς χορούς υπάρχουν παντού στον κόσμου (για παράδειγμα στους Ινδιάνους, στην Αφρική), ή για να φοβερίζουν τον εχθρού ή για να πάρουν δύναμή για τη μάχη οι αγωνιστές.
Ενδιαφέρον έχει κατά τη γνώμη μου ότι στην ελληνική αρχαιότητα ο πολεμικός χορός ήταν μέρος της εκπαίδευσης των στρατιωτων για να καλυτερεύεται η σωματική ικανικότητά τους.

Βεβαίως δεν μπορούμε. Για κάτι όμως είμαστε απόλυτα, μα απόλυτα σίγουροι: μέχρι πριν 40* χρόνια, η λέξη Πυρρίχιος δεν βρισκόταν στο στόμα ΚΑΝΕΝΟΣ, είτε Πόντιου είτε όχι, για να περιγράψει κάποιον ποντιακό χορό και ειδικά τη Σσέρα. Και αυτό λέει πολλά. Λυπάμαι αν θα απογοητεύσω κάποιους αλλά έτσι ακριβώς είναι και τους ποντιακούς χορούς τους παρακολουθούσα και θαύμαζα από μικρό παιδί.

(* το νούμερο αυτό το βάζω για να είμαι απόλυτα σίγουρος, μπορεί να είναι και μικρότερο)

Αυτό γίνεται σήμερα κατά κόρον στην Γερμανία όπου ζω. Υποψιάζομαι περισσότερο απ΄ότι και στη Ελλάδα. Στην πόλη που μένω (γύρω στους 50000 κατοίκους κι απ΄αυτούς περίπου 2000 Ελληνες) υπάρχουν δύο ποντιακοί χορευτικοί σύλλογοι οι οποίοι δίνουν το παρόν σε κάθε είδους ελληνική εκδήλωση. Γιά τους μη μυημένους ένα πολύ όμορφο και πλούσιο θέαμα. Ελλείψει ενναλαγής όμως ενίοτε λιγάκι μονότονο (το παράπονο του κρητικού :106:).

Βεβαίως, Μάρθα, αν θυμάμαι καλά (η Ελένη σίγουρα το θυμάται καλύτερα και θα διορθώσει) ο μύθος λέει ότι ο πυρρίχιος πρωτοχορεύτηκε από πολεμιστές κατά τη διάρκεια του τοκετού της Γαίας (στο Ιδαίον Άντρον της Κρήτης;), ώστε από τη φασαρία που έκαναν, ο Ουρανός να μην ακούσει το κλάμα του μωρού Δία ώστε να τον φάει και αυτόν.