Ποντιακοί Χοροί

Δημήτρη, έχεις απόλυτο δίκιο. Σ’ευχαριστώ για τη κουβέντα - κάποια πράγματα δεν τα είχα σκεφτεί έτσι.

Να είσαι καλά.

Εύα ναί, η Άλκη ήταν. Είχε δόσει (στη δεκαετία του 80 νομίζω) μία σειρά μαθημάτων στο Ίδρυμα Σχολής Μωραϊτη στη Σίνα.

Πολλούς είχε διώξει η χούντα ως «ανθέλληνες», ευτυχώς πολλοί ξαναήρθαν. Η Άλκη αναφερόταν στη σύνδεση αρχαίας και σημερινής κοινωνίας εκεί που αυτή πράγματι υπήρχε και όχι εκεί που θα ήθελαν κάποιοι να υπάρχει, αυτό δεν άρεσε σε πολλούς.

Τίποτα Πάνο. Χαίρομαι αν μπόρεσα, έστω και στη μικρή παρέα μας, να αντιστρέψω κάποιες διαστρεβλώσεις που εμείς οι Πόντιοι με την επιπολαιότητά μας δημιουργήσαμε.

Παιδιά ξέρετε πού μπορώ να βρω αυτό το βιβλίο της Κυριακίδου; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ.

Γεια σου Δημήτρη,

Δεν ξέρω αν το βιβλίο της Κυριακίδου είναι διαθέσιμο στην αγορά-σε συνιστώ να ρωτήσεις σε κανένα καλό βιβλιοπωλείο. Δεν ξέρω πού βρίσκεσαι, αλλά αξίζει τον κόπο να ψάξεις επίσης στις δημόσιες βιβλιοθήκες.Είναι βασικό βιβλιο και θα πρέπει να το έχουν.

Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα επίσης τον παρακάτω τόμο, που φαίνεται ενδιαφέρων: “Τέχνες ΙΙ. Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού”. Το έχει διαβάσει κανείς εδώ;

Εύα

Δραγούμης Μ., «Το προεπαναστατικό δημοτικό τραγούδι: καταγραφές, όργανα», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σσ. 174-6.

Δραγούμης Μ., «Το ρεμπέτικο τραγούδι: μουσικολογικά στοιχεία», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σ. 328-30.

Λέκκας Δ., «Καντάδα και λαϊκορεμπέτικο», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σ. 315-8.

Τζάκης Δ., «Το κλέφτικο και το ρεμπέτικο τραγούδι: εθνικοί μύθοι και λαογραφικές αναζητήσεις», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σσ. 293-301.

Τσάμπρας Γ., «Εμφάνιση και καθιέρωση της δισκογραφίας: από τη Μικρασιατική Καταστροφή έως την Κατοχή», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σσ. 432-46.

Τσάμπρας Γ., «Το ελληνικό τραγούδι μετά τον Πόλεμο», στο: Γράψας Ν., κ.ά., Τέχνες ΙΙ: Επισκόπηση Ελληνικής Μουσικής και Χορού, τ. Γ΄, εκδ. ΕΑΠ, Πάτρα 2003, σ. 447-72.

οι ποντιακοί χοροί καθιερώθηκε να θεωρούνται πολεμικοί χοροί για λόγους πολιτικής σκοπιμότητας. Σίγουρα ο χορός Σέρα είναι ένας πολεμικός χορός αλλά ως εκεί. Ο κύριος ρυθμικός κορμός των ποντιακών τραγουδιών- χορών είναι Διπάτ, Ομάλ , Τικ. Το Διπατ 9σημος ρυθμός με την ιδιομορφία να εκτελείται σε τρία χτυπήματα (ήμισι, τέταρτο, τέταρτο παρεστιγμένο). Το ομάλ σε δίσημο ρυθμό και τέλος το τικ σε ρυθμούς πεντάσημο και επτάσημο. και το επτάσημο και το πεντάσημο εκτελούνται σε δύο χτυπήματα στο επτάσημο (τρομαχτό) το ήμισι είναι το κτυπημα που καθυστερεί και το τέταρτο παρεστιγμένο το γρήγορο κτύπημα.

καποιος φιλος ρωτησε αν αληθευει οτι οι ποντιακοι χοροι ειναι απο τους αρχαιοτερους.βλεπω πολους να απαντανε που δεν εχουν ιδεα απο ποντιακους χορους.

1)οι αρχαιοτεροι ποντιακοι χοροι ειναι οι πολεμικη και συγεκριμενα ο πυρριχιος-σερρα(για τιν ακριβια ο αρχαιοτερος χορος,αν καποιος διαφονει μπορει ας μου βρει αποδηξεις για το αντιθετο)Πυρριχιο χορευαν οι Σπαρτιατες απο τα 5 τους χρονια.Στα Διοσκουρια,πριν τους πολεμους αλλα και για προπονηση χορευοταν αυτος ο χορος.αλλα και στην αθηνα χορευοταν στα παναθηναια.
ο μυθος λεει οτι πρωτος ο Αχιλεας χορεψε πυρριχιο οταν ο Πατροκλος καιγοταν στην πυρρα.

και για να μην ποληλογω βορητε απλα να γραψετε στο google πυρριχιος η αρχαιοι ελληνικοι χοροι.(θα εγραφα πολλα ακομα αλλα βαριεμε a kαι συγνομη για τα ορθογραφικα)

Φίλε Πόντιε, όσο δίκο κι αν έχεις (δεν το κρίνω εδώ) μ΄αυτή την επιχειρηματολογία δεν πρόκειται να το βρεις. Θυμίζει το “άντε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας”!

ok des edw:http://el.wikipedia.org/wiki/Κατηγορία:Ποντιακοί_χοροί prwta rixe mia matia edw,einai ena elaxisto digma kapion xoron.

http://www.gnwsis.gr/pmwiki.php?n=Main.ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ

http://el.wikipedia.org/wiki/Κατηγορία:Αρχαίοι_ελληνικοί_χοροί bes edw kai exigise mou auto pou blepeis

koita file mou,egw den exw na apodixw tipota kai se kanena.kserw poli kala tin istoria mou kai tis rizes mou.ta parapano site einai ta poli basika.ama psaxete kai se parakladia autwn to site 8a brite kai leptomeries.

kai xoris parexigisi den nomizw oti gnwrizeis tipota apo pontiakous xorous kai genika tis pontiakis koultouras

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε Πόντιε.
Ίσως και να έχεις δίκιο. Τιμή σου και καμάρι σου η καταγωγή σου. Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να είσαι τόσο απόλυτος τη στιγμή που είσαι καινούργιος στην παρέα μας (όπως και εγώ άλλωστε) και δεν γνωρίζεις από τα πρώτα σου μηνύματα τι μπορεί να γνωρίζει ο άλλος. Λίγη εγκράτεια και σεβασμός στους παλιότερους από εμάς τους νεότερους νομίζω επιβάλλεται.
Θα διαπιστώσεις άλλωστε με τον καιρό ότι οι γνώσεις που έχουν πολλοί σε αυτό το φόρουμ είναι εντυπωσιακές και θα εκπλαγείς.

Σωστή και Ματζόρε η τοποθέτηση του ΡΕ Μινόρε και του manoschr!
Να προσθέσω κι εγώ ότι καλό θα ήταν να αποφεύγεις να γράφεις με greeklish ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα και επίσης ότι δε χρειάζεται να μπαίνεις τόσο επιθετικά στο θέμα. Αν εσύ γνωρίζεις αυτά που αγνοούν οι υπόλοιποι, έχεις επιλέξει λανθασμένο τρόπο να το δείξεις.

Καλώς ήλθες στο Φόρουμ!

τα εγραψα τοσο αποτομα?συγνομη τοτε δεν ειχα τετοια διαθεση.απλα ειδα το θεμα και ειπα να παρω θεση.αλλωστε δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανεναν σας.

παρεξηγησατε…!

ελπιζω παντος να σας βοηθησαν τα site που σας εδωσα

Καλώς ήρθες φίλε Πόντιος. :088: Μην ανησυχείς δεν υπάρχει παρεξήγηση. Περιμένουμε τη συμμετοχή σου για τη μουσική που αγαπάς ώστε να μάθουμε όλοι μας μέσω των συζητήσεων που θα ακολουθήσουν κάτι παραπάνω.

Καλώς τον ΠΟΝΤΙΟ!

Ρίζαμ καλωσόρισες!

Αέτς π’ εσέβες αδακά κι επίκες καλά. Ομάλια-ομάλια, e-καλάτσεπσον και θ’ ίμες ούλ αντάμα. Χαίτε ρίζαμ, κουρπάνις να είνουμαι.

ΥΓ: κι όσοι κατάλαβαν … κατάλαβαν :slight_smile:

Ροδόπουλε, βλέπω μια χαρά τα μιλάς τα ξένα.:019:

οχι και ξενα φιλε μοθ η πιο κοντινη γλωσσα προς την αρχαια ελληνικη…

Παρένθεση για τον Πάνο Καραγιώργο (άσχετο με το θέμα)

Από τη μία η φωτογραφία του Καρεκλά που έχεις ως avatar και από την άλλη οι συγκεκριμένες μαντινάδες που έχεις αλλάξει μέχρι τώρα σαν υπογραφή, όποτε βλέπω μήνυμά σου παθαίνω.

Είναι το ευαίσθητο σημείο μου βλέπεις. Δεν μπορείς να φανταστείς τι μου θυμίζεις.
Περασμένα μεγαλεία …:106:
(κλείνει η παρένθεση)

τι λεει το παλικαρι πιο πανω?

Φίλε Πόντιε,
(Ξανανοίγω την παρένθεση) αν αναφέρεσαι στο μήνυμα του ΡΕ Μινόρε ο Καρεκλάς ήταν ένας ξακουστός κρητικός λυράρης από το Ρέθυμνο (ξανακλείνω την παρένθεση)

μαλον θα φταει οτι ειναι νυχτα και θα νυσταζεις μαλον.
που κολανε αυτα που λες?:245: