Πολεις που αναφερονται στα ρεμπετικα τραγουδια

Σκεφτηκα να γινει ενα θεμα για τις πολεις και συνοικιες που συναντα κανεις ,συχνα στα ρεμπετικα τραγουδια.Εγω θα αναφερθω για τον Πειραια και την πολυτραγουδισμενη Κοκκινια,που αλλαξε το ονομα της σε Νικαια το 1940.
Σε αυτα τα χωματα εσυραν τα βηματα τους,εγραψαν, εμαθαν μπουζουκι και τραγουδησαν ο Στελιος Περπινιαδης,Γιοβαν Τσαους, Μπατης, Παπαιωαννου, Παγιουμτζης, Βαμβακαρης, Δελιας,Αποστολος Χατζηχρηστος,Τουντας,Περιστερης,Μπαγιαντερας ,Κερομυτης,Γενιτσαρης και αλλοι πολλοι!!!

Μερικα τραγουδια για την Κοκκινια και τον Περαια!!!

[b]Χρονια στον Περαια/b
[b]Φαληριωτισσα/b
[b]Ειμαι βερος Πειραιωτης/b
Στο Πασαλιμανι(Σ. Παγιουμτζης)
Η Μαριτσα η Σμυρνια(Δ. Σέμση)
Κουκλι της Κοκκινιας(Π. Τούντα)
Στην Κοκκινια εγυριζα(Σ. Κερομύτη)
Στελιος Καρδαρας(Μ. Γενίτσαρη)
Δεν θ αρθω στην Κοκκινια(Κ. Σκαρβέλη)
Σε διωξαν απ την Κοκκινια(Β. Τσιτσάνη)

Ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο στην ιστορία της Κοκκινιας είναι η μουσική της παράδοση και ειδικότερα το ρεμπέτικο και η διατήρηση βυζαντινών και δημοτικών μοτίβων στη λαϊκη μουσική.
Μετά τον ερχομό Μικρασιατών και Κωνσταντινουπολιτών δημιουργήθηκαν μερικά από τα πιο γνωστά στέκια της περιοχής ήδη από τα τέλη του 1920.
Μανιατάκης (Θηβών & Αργυροκάστρου), Καρβουνιάρης (η υπόγα Αργυροκάστρου και Μεταμορφώσεως), Συμεών (Στάση Ελληνίς - Θηβών 81), Βαγγέλης (στο παλιό τέρμα της Π.Κοκκινιας στην Ι. Δραγούμη έναντι του Αγ. Φανουρίου) συγκέντρωναν την ελίτ του ρεμπέτικου.
Γειτονια μου ομορφη
πολυτραγουδισμενη
παντα σε συλλογιζομαι
με την καρδια καμμενη

Θα μπορουσα να γραψω παρα πολλα ,αλλα οπως λενε και στο τοπο μου,λιγα λογια και καλα!!!:089:

Μια ακομη πολη διπλα στο Πειραια και την Κοκκινια εινα και η Δραπετσωνα

//youtu.be/X5pzeNCesBk

ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΤΗΣ ΚΟΚΚΙΝΙΑΣ - Συγκροτημα ΔΡΟΜΟΣ

//youtu.be/S1X-2bHf2fM

ΚΟΚΚΙΝΙΑ - Συγκροτημα ΔΡΟΜΟΣ

//youtu.be/xPwhXij555o

Ακομα δυο τραγουδια για την Κοκκινια

Ένα τραγούδι που αναφέρει αρκετές περιοχές του Πειραιά

…και ένα πολύ λιγότερο γνωστό (σπάνια εκτέλεση τουλάχιστον)

http://www.youtube.com/watch?v=xF_rPagAMQs

Μια ακομη χιλιοτραγουδισμενη πολη του ρεμπετικου η Μανα Σμυρνη!!!:109:

Μετά τους βαλκανικούς πολέμους (1912-13) και τον Α’ Παγκόσμιο πόλεμο (1917) , το πιο συνταραχτικό γεγονός που επηρέασε βαθειά το ρεμπέτικο τραγούδι ήταν η καταστροφή της Σμύρνης (1922) και η ανταλλαγή των πληθυσμών. Οι Μικρασιάτες μουσικοί διαδίδουν την λαϊκή μουσική της Σμύρνης και της Πόλης (Σμυρναίικο) και αρχίζει η μίξη των δύο ειδών μουσικής , δηλαδή του Σμυρναίικου και τραγουδιού των ρεμπετών (μουρμούρικο, της φυλακής, του τεκέ, μάγκικο, μποέμικο). Τα καφέ-αμάν ενώ υπήρχαν ήδη από το 1900, τώρα μεσουρανούν και διαδίδουν τον τρόπο αυτό διασκέδασης με το ρεμπέτικο τραγούδι.

Μόρτισσα Σμυρνιά

//youtu.be/8MVLhwQypuE

Το Αηδονι της Σμυρνης Κωστας Μασσελος( Νουρος ) - το τζιβαερι

//youtu.be/Iz6fi8LPm-4

Μία σκέψη μου σχετικά με το θέμα αυτό: θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε και να συλλέξουμε εκαντοντάδες αναφορές πόλεων σε ρεμπέτικα τραγούδια, ίσως και καμμιά χιλιάδα μετά από αρκετούς μήνες «δουλειάς». Θα μπορούσαμε και να τις ταξινομήσουμε (πέντε αναφορές στη Σμύρνη, επτά στον Πειραιά, τρεις στην Κοκκινιά κλπ. κλπ., λέμε τώρα…).Και, τι έγινε; Κατά τι καινούργιο και πρωτοεμφανιζόμενο εμπλουτίστηκε η συλλογική γνώση; Και αν υποτεθεί ότι βγαίνουν κάποια συμπεράσματα (που για να βγούν χρειάζεται πάλι αρκετή δουλειά), σε τι θα βοηθήσουν; Κάπου, η υπόθεση αυτή μου θυμίζει τη λαϊκή ρήση «σε δουλειά να βρισκόμαστε», τζίρος να γίνεται…*

*το “Μπράβο” να πέφτουν, έλεγα αρχικά να μη το αναφέρω…

((Κάπου, η υπόθεση αυτή μου θυμίζει τη λαϊκή ρήση «σε δουλειά να βρισκόμαστε», τζίρος να γίνεται…))
Μια σκεψη μου στο θεμα αυτο.Εχω διαβασει πολλα ενδιαφερον θεματα στο Φορουμ,αλλα εχω διαβασει και παρα πολλα, χωρις ενδιαφερον,τα οποια δεν με ωφελησαν καθολου,ουτε εμαθα τιποτα καινουργιο απο αυτα!!!Το θεμα ειναι,οτι ποιος ειναι αυτος που κρινει αν ειναι καποιο θεμα ενδιαφερον, η οχι.Αυτο νομιζω ειναι προσωπικο θεμα καθενος.Για μενα ειναι ενα ενδιαφερον θεμα,και κατι καινουργιο για το φορουμ.

Υ.Γ.Οσο για τα μπραβο που αναφερεται,τους κανονισμους του φορουμ τους εφτιαξαν νομιζω οι συντονιστες

Τα σεβη μου!!!:089:

Απλώς να μπορούμε να τα βάλουμε σε μία τάξη μέσα στο μυαλό μας και έπειτα να κάνουμε αφιερώματα σε όποιες πόλεις θέλουμε.

Τραγουδια του τσιτσάνη με θεσσαλονίκη:
Χατζή - Μπαξές
Όμορφη Θεσσαλονίκη
Βόλτα στην Ελλάδα
Ο ασυρματιστής
Θεσσαλονίκη ξακουσμένη
Θεσσαλονίκη όμορφη
Θεσσαλονίκη όμορφη
του βαμβακάρη: Το 1912
του βαμβακάρη για Αθηνα:μια γαλανοματα στην Αθήνα,Μαροκο,Αλανιάρα απ’τον περαία,Ο Μάρκος κάνει σαρμάκο…
Ίσως κάπως έτσι θα ήταν πιο πρακτικό και ουσιώδες! Αν το πάμε όπως πρίν θα γεμίσουμε με καμια 300αρια δημοσιεύσεις δηλαδή σκέτο χάος!
καλοπροαίρετα πάντα!

Βάλε ακόμα στον Τσιτσάνη, με αναφορές στην Θεσσαλονίκη:
Στης Σαλονίκης τα στενά
Η Δροσούλα
Κατερίνα Θεσσαλονικιά

Η Θεσσαλονίκη αναφέρεται και στο ‘‘Δραπέτης του Γεντί Κουλέ’’ του Μητσάκη!