Ποιο είναι το ντουζένι στο "Τούτοι οι μπάτσοι που ρθαν τώρα";

Γεια σας φίλοι και φίλες. Αναφέρομαι στην πρώτη εκτέλεση, στην οποία παίζει μπουζούκι ο Καραπιπερης αν δεν απατώμαι. Έψαξα στο φόρουμ για σχετικές απαντήσεις αλλά είδα γύρω στις τρεις διαφορετικές εκδοχές, χωρίς να υπάρχει συμφωνία απόψεων. Και καθότι δεν είμαι τόσο ικανός ώστε να το διαπιστώσω με το αυτί, η ερώτηση είναι ποιο ντουζένι χρησιμοποιείται τελικά στο τραγούδι;

καλησπέρα.
αν εννοείς κούρδισμα δες αυτο.

αν εννοείς τι δρόμος είναι, δες αυτο.

Υπάρχουν 50+ αναφορές για το “Τούτοι οι μπάτσοι”, στο Φόρουμ.

https://rembetiko.gr/search?context=topic&context_id=46783&q=%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%B9%20%CE%BC%CF%80%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9%20&skip_context=true

Ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι όπως ανέφερα και ο ίδιος υπάρχουν αρκετές αναφορές αλλά ακούγονται πολλές απόψεις. Αναφέρομαι στο κούρδισμα ναι. Θα ερευνήσω αυτά που παρέθεσες ευχαριστώ

2 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε ρε μι ρε, επισης παιζεται εξαιρετικα σε καραντουζενι

δες εδώ Προσπάθεια απόδοσης παλαιικού ύφους - Ποια η γνώμη σας;

2 «Μου αρέσει»

η μελωδια του κανονικα ειναι για το καραντουζενι. ο σταυρος κουρουσης που εχει μελετησει πολυ το θεμα καραπιπερη αναφερει το ντο-ρε-ντο ως κουρδισμα της συγκεκριμενης ηχογραφησης. οπως καταλαβαινεις πρεπει να αλλαξεις χορδες στην μεσαια για να το παιξεις αυτο. εγω θα σου προτεινα αντι να αλλαξεις χορδες, να κανεις το ρε-σολ-ντο. ρε καντινι ντο μουργκανα. και να παιξεις την μελωδια αποκλειστικα στην δευτερη χορδη. θα σου βγει το ιδιο οπως στον δισκο. αλλα κανονικα ειναι για καραντουζενι αυτη η μελωδια.

2 «Μου αρέσει»

αυτο ειναι το ρε μι ρε που ανεφερα και φυσικα ντο ρε ντο για πιο ταμπουρα. Και μενα ο σταυρος με ειπε για το καρανμτουζενι

1 «Μου αρέσει»

Η μελωδία είναι χαρακτηριστική, παίζει μια παρόμοια φράση στο πάνω ουσάκ (ας πούμε λα, χουσεϊνί) και μια στο κάτω (ρε). Οπότε το καραντουζένι όντως είναι το ιδανικό γιατί σε κάθε περίπτωση έχουμε τον προσαγωγέα του ουσάκ στην ανοιχτή χορδή και καρφώνουμε την βάση στο 2ο τάστο. Από κει και πέρα, όποιο ντουζένι περιλαμβάνει σε ανοιχτές χορδές τις βάσεις των ουσάκ (1η, 5η) καθώς και τις υποτονικές τους είναι ευπρόσδεκτο.

2 «Μου αρέσει»