ποιος το ξερει?

κ οχι μονο να το ξερει αλλα κ αν το εχει!!! ειναι ενα τραγουδι πολυ παλιο… ξερω μονο τα λογια… (και τον ρυθμο) οποιος θελει να του το τραγουδησω…
μπηκε ο χαρος μια βραδυα μες την ταβερνα βρε παιδια…δεν ζητησε κρασι να πιει ηρθε να παρει μια ψυχη…Αν εισαι χαρε μερακλης κατσε μαζι μας να τα πιεις και οταν μεθυσεις για καλα παρε στροφη για ζεμπεκια. του χαρου ραγισε η καρδιαμολισ ακουει μια πενια κ μες την ζαλη την πολη κομματια κανει το σπαθι!!!
απαιχτο…! μ το τραγουδισε ενας παππους σημερα ενω τα πναμε κ μ λεει πρωτη φορα το ακουσα το 7…κατι οταν ημουν νεαρος!!

κατι μου θυμιζει .ισως ειναι του Θ.Πολυκανδριωτη τη δεκ.του 60.αν το βρω θα σου πω!!

Φιλαράκια Καλησπέρα, Φίλε minesweeper εχω μιά μεγάλη αισιοδοξία πως το έχω σε 45αρι καθότι τ’ αγοραζε ο Πατέρας μου ( εγώ δεν είμαι τόοοοοοσο παλιός - αν και τα πρόλαβα - ) δεν θυμάμαι τίτλο, αλλά θυμάμαι καλά τα λόγια που ‘‘τραγούδησες’’ καθώς επίσης και ακόμα κάποια λόγια που λένε : Κάτσε βρε χάρε να χαρείς…το μαύρο σου σκοτάδι… καθώς και το ότι είναι ζειμπεκιά αλλά στα πρώτα λόγια των στοίχων…αφηγηματκό, και σωστά ανέφερες του 60 κάτι, θα τα ψάξω και σύντομα ελπίζω θα σού’ χω νέα. :088:

Γεια σας,

Δεν το έχω ακούσει το συγκεκριμένο τραγούδι, αλλά μήπως ο τίτλος είναι “Κάτσε βρε Χάρε να τα πιεις”, τραγούδι του Πολυκανδριώτη;

Δείτε το παρακάτω:

Η κίνηση που έκανε ήταν απλή. Ανέβηκε στο πάλκο, με κοστούμι σκούρο και γραβάτα ανοιχτόχρωμη. Έκανε μια υπόκλιση στον κόσμο, κάθησε στην κεντρική καρέκλα κι έπιασε το μπουζούκι. Ο Θόδωρος Πολυκανδριώτης, βετεράνος, δεξιοτέχνης συνθέτης και τραγουδιστής. Ένας ογδοντάρης αυθεντικός λαϊκός καλλιτέχνης, που τον αποκαλούν δάσκαλο. Και είναι.

Περασμένες 1 μετά τα μεσάνυχτα. Χαϊδεύει τις χορδές. Παίζει ένα μικρό ταξίμι, αυτοσχεδιάζει, κι ύστερα παίρνει το μικρόφωνο και τραγουδάει: «Άνθρωπε μη σκοτίζεσαι». Το κοινό χειροκροτεί. Η Χαρούλα τον σιγοντάρει κι όταν σταματάει, παίρνει μικρόφωνο ένας άλλος μεγάλος του ρεμπέτικου, ο Τάκης Μπίνης. Κι όταν αυτός τελειώνει, ξαναρχίζει ο Θόδωρος Πολυκανδριώτης. Και τι δεν τραγουδάει: «Περπάτα ίσια», «Κάτσε βρε Χάρε να τα πιεις», «Εκατομμύρια να μου χαρίσουνε», «Όσοι έχουνε πολλά λεφτά».

Το απόκομμα είναι από ένα αρθράκι στα “Νεα”.

Εύα

Φίλε minesweeper τελικά σου έχω νέα ευχάριστα, το βρήκα και λέγεται : Ο Χάρος στην Ταβέρνα, συνθέτης στοιχουργός Πάνος Μαρίνος,Τραγούδάει ο Πάνος Μαρίνος, - καμία σχεση με Πολυκανδριώτη - τώρα Χρονολογία…δεν αναφέρει πουθενά εμφανώς, αλλά κάπου διέκρινα εν ‘’ 71’’ μάζι με κάποια άλλα νούμερα, εχει γραφτεί απο την Εταιρεία Polyphon και είναι… STEREO !!! :246: και στην άλλη πλευρά έχει το τραγούδι : Λόγο Τιμής του Π.Πολίτου, πάλι τραγούδι ο Π.Μαρίνος.
*στο παραπάνω πόστ έκανα ένα λάθος,δεν είναι αφηγηματικό,το μπέρδεψα με το : Πέντε Ελληνες στον Αδη…:112:

Ελπίζω να βοήθησα, για ότι αλλο εδώ είμαι

Φιλικά
Βασίλης

Ακούστε το και από [b][u]εδώ.[/b][/u]

Γειά σου Ελένη :088::088: και ειχα πρόβλημα πως να το ανεβάσω ώστε να το ακούσει ο φίλος μας αφού το έχω το δισκάκι αλλά σε βινίλλιο-ούτε που φανταστηκα πως θα υπήρχε στο Ut. :112:

:088::088::090::088::slight_smile: αυτο ειναι!!! μπραβο σας παιδια και σας υπερευχαριστω!!

Φίλοι μου γειά σας

Ηρθε η σειρά μου να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τα ακόρντα από δυό τραγούδια : 1. Μπορεί
Αν δεν κάνω λάθος το έχει πει ο Μπάμπης Τσετίνης ,ίσως και ο Τζουανάκος, κάποια λόγια απο τους στοίχους είναι :
-Μπορεί μια ξένη αγκαλιά να ερωτεύτηκες
-Μπορεί να πήρες την καρδιά και την χαρά μου
-Μα δεν μπορεί όσο αχάριστα να φέρθηκες
να με εμποδίζεις να σε βλέπω στα ονειρά μου…

2.Είναι το : Κι’ ενώ το ήξερα
Πάλι ο Τσετίνης

Κάποια λόγια είναι :
-Πέρασα δίπλα σου προχθές και δεν με γνώρισες
-Εσύ που κάποτε για μένα ξεψυχούσες
-Εσύ που έλεγες δεν ζείς αν θα με χώριζες
-Χέρι με χέρι μ’ αλο ταίρι περπατούσες

Ρεφρέν
…[b]Κι ενώ το ήξερα
-Κι ενώ το ήξερα πως δεν υπάρχουνε αγάπες σήμερα
-κι ενώ το ήξερα πως έπαιξες μαζί μου εγώ σ’αγπάπησα με όλη την ψυχή μου

[/b]Τα ακόρντα δεν μπορώ να τα βρώ πουθενά

Αν και δεν είναι Ρεμπέτικα, ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον φίλο μπορέσει να βοηθήσει

Βασίλης

Ρε μεγάλε θα την σπάσω την κιθάρα μου! Δεν μπορείς να βρείς μόνος σου τα ακόρντα?

Από περιέργεια κάθισα και έβγαλα τώρα τα ακόρντα. Όπως το ποστάρω όμως αλλάζει η θέση των ακόρντων. Αν θέλεις δώσε μου το e-mail σου να σου το στείλω σε doc.

Am F G Am2x
Am Dm Am E Am

Am Dm Am
Μπορεί μια ξένη αγκαλιά να ερωτεύτηκες
Am G F E
Μπορεί να πήρες τη ζωή και τη χαρά μου
E Am Dm Am
Μα δε μπορεί όσο αχάριστα κι αν φέρθηκες
Am G F E
Να μʼ εμποδίσεις να σε βλέπω στα όνειρά μου

   Am      Dm          Am

Μπορεί να μʼ άφησες μπορεί
E Am
Μπορεί να πόνεσα μπορεί
Am E G Dm
Μα δε μπορεί κάποια ελπίδα να μου σβήσεις
Am G F E
Πως κάποτε αγάπη μου σε μένα θα γυρίσεις

E Am Dm Am E Am

Am Dm Am
Μπορεί να λες ότι κοντά μου πια βαρέθηκες
Am G F E
Μπορεί να καις σε μια φωτιά τα περασμένα
E Am Dm Am
Μα δε μπορεί όσο αχάριστα κι αν φέρθηκες
Am G F E
Να μʼ εμποδίσεις νʼ αγαπώ μόνο εσένα

   Am      Dm          Am

Μπορεί να μʼ άφησες μπορεί
E Am
Μπορεί να πόνεσα μπορεί
Am E G Dm
Μα δε μπορεί κάποια ελπίδα να μου σβήσεις
Am G F E
Πως κάποτε αγάπη μου σε μένα θα γυρίσεις

Φίλε Πασχάλη καλησπέρα, μόλις πριν 3 μέρες προσπάθησα να το παίξω πρώτη φορά εξ ακοής, δεν είμαι και ‘‘δάσκαλος’’ στην κιθάρα, δεν έχω και τον άπλετο χρόνο που θα μπορούσα να ασχοληθώ ώρες αυτή την εποχή, και έτσι ρώτησα αν κάποιος γνωρίζει τα ακόρντα θα με δειεύκολινε απο πλευράς χρόνου.
Πάντως έπεσα μέσα σχεδόν στα μισά απο αυτά που ανέβασε ο φίλος Pen Ven και σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τον χρόνο και τον κόπο σου, το e-mail μου είναι : vvaigo@hotmail.com

Φιλικά

Σου το έστειλα στο e-mail σου.
Καλές πενιές