Ποιά θα πρέπει να είναι η διδασκαλία του μπουζουκιού;

Καλά ρε Κώστα μη βαράς.:112: Δεν σε κατηγόρησα για κάτι. Τις δηλώσεις ερμήνεψα όπως τις κατάλαβα. Είπα, “…Ο Νώε δεν φαίνεται να εννοεί όμως, ότι…”, που σημαίνει ότι δεν αποδεικνύεται από τα λεγόμενά τους ότι κάνω λάθος.
Εξάλλου, ακόμα και αντίθετη άποψη να είχαν από εμένα γιατί θα έπρεπε να αλλάξω? Τι είναι οι απόψεις του κάθε γνωστού-επώνυμου-αναγνωρίσιμου ανθρώπου, ευαγγέλιο? Τα ξέρουν όλα και μάλιστα, καλύτερα?
Έχω την άποψη μου και αυτήν υπερασπίζομαι.
Αν δεν είναι ένας μπουζουξής (σαν τον Βασίλα ή τον Καραντίνη) μουσικός, ποιος είναι? Η κοπελίτσα που έχει πτυχίου πιάνου και παίζει καμιά σονάτα στο σπίτι της?

Τα σέβη μου

Δηλαδή, η κόρη μου, που είναι τώρα 21 μηνών, όταν παίρνει τη φυσαρμόνικα (όχι παιχνίδι!) και παίζει φυσώντας ή ρουφώντας, βγάζοντας ωραίους ήχους αφού το όργανο είναι κουρδισμένο, θεωρείται μουσικός -έστω για τη στιγμή εκείνη; :256:
Αν ναι, τότε αυτομάτως γλυτώνω τα έξοδα και τον κόπο για τη μουσική εκπαίδευσή της! Άσε που θα μπορεί σε 5-6 χρόνια να φέρνει και λεφτά στο σπίτι ή να ηχογραφήσει ή … ο,τιδήποτε σχετικό!

Ας σοβαρευτούμε… Κατά τον Βακχείο τον Γέρων:
"-Μουσική τις εστιν; -Είδησις μέλους και των περί μέλος συμβαινόντων.
-Μουσικός δε τις; -Ο ειδώς τα κατά τας μελωδίας συμβαίνοντα…"
Και παρακάτω παραθέτει τα των περί μέλος συμβαινόντων:
α. οι ήχοι
β. οι τόνοι
γ. τα συστήματα
δ. οι σχέσεις
ε. οι χρόνοι
στ. οι ρυθμοί
ζ. οι αναλογίες και
η. οι συμφωνίες

Υ.Γ. Ωχ!!! Δεν συνεχίζω άλλο, γιατί τώρα είδα σε ποιον απαντώ με παράθεση… Αλλά, μια και το’ γράψα το παραπάνω, ας το αποστείλω, απαντώντας έτσι και στο πρώτο μήνυμα αυτού του θέματος.

ΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ

Νομίζω ότι αντιδράς έτσι, μόνο και μόνο γιατί είμαι εγώ αυτός που τα λέει.Κρίμα για σένα. Δείχνει εμπάθεια επειδή δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις.

Ακρίβως για αυτά που είπε ο Βακχείος ο Γέρων, η κόρη σου (να σου ζήσει:063:) δεν είναι μουσικός. Το μωρό ή ένας άσχετος, παίζει μόνο τυχαίες νότες, ήχους δηλαδή. Αν ήσουν πιο θετικός απέναντί μου θα το καταλάβαινες.
Και επειδή ένας μπουζουξής τηρεί τα ,των περί μέλος, συμβαίνοντα, είναι μουσικός. Η κόρη σου δεν τα τηρεί(ακόμα):slight_smile:

Υ.Γ. 1. Δεν υπάρχει λόγος να έχεις τέτοιο ειρωνικό ύφος. Θεωρείς ότι δείχνει εξυπνάδα?
2. Μας λες τι λένε οι άλλοι αλλά την γνώμη σου δεν την είδα σε κανένα θέμα από αυτά που “τσακωνόμαστε”.
3. Δεν μου έχεις απαντήση, παίζεις κάποιο όργανο?
4. Να ξανά διαβάσεις τα μηνύματα που έστειλα για το θέμα. Θα καταλάβεις καλύτερα την άποψή μου.

Σε μία κουβέντα τόσο μεγάλης παρέας, τα θέματα αλλάζουν. Η μία κουβέντα φέρνει την άλλη και το αρχικό θέμα ξεχνιέται, ειδικά όταν αυτό έχει κορεσθεί. Το καινούργιο θέμα (προέκειψε από σχόλιο)είναι αν ο μπουζουξής είναι μουσικός. Αν δεν θες όμως απάντησε στο πρώτο, περί διδασκαλίας.

Ρε παιδιά (Δημητράδες), δεν αφήνουμε τις ανούσιες αντιπαραθέσεις για να συζητήσουμε περί μουσικής και μόνον; Αν ξαφνικά καταλάβατε πως έχετε ανοιχτούς λογαριασμούς βρείτε τα μέσω email, κι όχι δημοσίως στο Φόρουμ.
:106:

Πάνο Καραγιώργο, έχεις δίκιο σ’ αυτό που λες, οπότε ζητώ συγγνώμη αν νομίζεις ότι παραφέρθηκα εγώ. Προσπαθώ μόνο να αντιπαρατίθεμαι σε γραπτές -και μόνο- απόψεις του φόρουμ, εάν το κρίνω σκόπιμο και όχι σε προσωπική βάση… Από δω και πέρα όμως θα κοιτάζω πιο συχνά και το όνομα του γράφοντα κάθε φορά και θα προσέχω (γιατί καταλαβαίνω ότι είναι κουραστικό αλλά και καταχρηστικό αυτό που έγινε τελευταία -όπου έχω μερίδιο ευθύνης κι εγώ!).:109:
Πάντως, πολλές φορές δεν χρειάζεται να πούμε μια καινούρια γνώμη για κάτι, όταν έχουν μιλήσει άλλοι ειδήμονες (αρκετά παλαιότεροι από εμάς), οπότε νομίζω ότι είναι καλό να τις επαναφέρουμε, για να μην τις ξεχνάμε… Είναι καλό να μιλάμε με αναφορές.
Ελπίζω, ακόμη, να μη χρειάζεται να αραδιάσω το τι όργανα παίζω …γιατί θα μας “κόψουν”! :slight_smile:
Και για να μην πάει στράφι ο χώρος αυτού του μηνύματος (και “φωνάζει” ο αρχιμάστορας!:mad:) παραθέτω τις απόψεις μου για το παρόν θέμα στο συγγενές και παράλληλο thread με τίτλο “Σε τι δρόμους”, για όποιον ενδιαφέρεται…
Και κλείνω, αναφερόμενος στο αρχικό μήνυμα για διευκόλυνση των μελών που αναρωτιούνται…
Με τιμή.