Παύλος Κατρής - δεξιοτέχνης μπουζουξής

Πρόσφατα ανακάλυψα έναν μπουζουξή που μελετά και παίζει τα πιο κουφά πράγματα στο μπουζούκι…

Πολύ ενθαρυντικό, τουλάχιστον για μελέτη

Είναι τζαζ … κυριολεκτικά και μάλιστα από τις δυσκολότερες του είδους αφού είναι αυτοσχεδιαστική.
Ουσιαστικά παίζει κιθαριστικά κομμάτια σε τετράχορδο. Πολύ καλή μελέτη.
Λάθος όργανο; Μπορεί. Αλλά αυτό ήξερε ο άνθρωπος να παίζει / αυτό είχε, σε αυτό μελετάει.
Σαν παίχτης ακούγεται καθαρός και σωστός πάντως. Μπράβο του.

3 «Μου αρέσει»

το πιο πρόσφατο βίντεο που έβαλε είναι ένα έργο “σύγχρονης” μουσικής, κουαρτέτο εγχόρδων του Olivier Messien.
Respect και μόνο για την κουλτούρα του…
προφανώς το μπουζούκι δεν είναι φτιαγμένο για να αποδώσει τέτοια έργα, άλλωστε ΔΕΝ είχαν γραφτεί για τέτοιο όργανο ούτε για κανένα άλλο από το αρχικό όργανο… αλλά, όταν ένας άνθρωπος νοιώθει μουσικός, μπορεί να παίξει τα πάντα, ίσως όχι να τα ερμηνεύσει ως πρέπει, αλλά να τα προσεγγίσει με το δικό του όργανο…

Πολύ θα ήθελα να τον ακούσω και στο λαϊκό στοιχείο

2 «Μου αρέσει»

Αν θες να πάρεις μια ιδέα για το πώς ακούγεται στο “λαϊκό” στοιχείο:

Το βίντεο είναι από συναυλία του στο Buenos Aires. Γύρω στο 6:07 παίζει τους Χαρταετούς.

1 «Μου αρέσει»

Δεξιοτέχνης, δεν λέω… αλλά δεν θα πάρω
Σαν πολυβολούσες μπουρμπουλήθρες μού χτυπάνε στα αφτιά -με το συμπάθειο…

2 «Μου αρέσει»

Παράξενα τα βιντεάκια του:

Τρία-τέσσερα που είδα ενδεικτικά μοιάζουν σαν να έχει πάρει κομμάτια διάφορων απίθανων (σε σχέση με το μπουζούκι) συνθετών και να τα 'χει κάνει ασκήσεις. Και μάλλον όντως αυτό κάνει. Δε φαίνεται να υπάρχει μουσική πρόθεση πίσω από τις προσαρμογές/μεταγραφές του, τουλάχιστον έτσι όπως τον βλέπουμε να τις εκτελεί (χαρακτηριστική λ.χ.η πολύ σύντομη διάρκεια!).

Σίγουρα ξέρει πολλή μουσική. Επίσης ξέρει πολύ μπουζούκι, κρίνοντας από την άνεση με την οποία παίζει δυσκολότατα πράγματα. Από την άλλη πλευρά, δε βγάζει κάτι που να χαίρεσαι να το ακούς, και όπως ξανάπα μάλλον δεν το επιδιώκει καν.

Δεν απορρίπτω σε καμία περίπτωση. Μάλλον μένω με την απορία…

1 «Μου αρέσει»

Μια χαρά θα μου ταίριαζε να παίζει fusion με τον John McLaughlin, για παράδειγμα

1 «Μου αρέσει»

Την εποχή που έκανε αυτές τις εγγραφές αυτή ήταν η νόρμα στο μπουζούκι δυστυχώς. Δεν θα μπορούσε να ξεφύγει από το γενικότερο “γούστο” της εποχής, ειδικά αν έβγαζε μεροκάματο.
Πάντως όντως το έχει ψάξει πολύ και δεν παίζει εύκολα πράγματα.

1 «Μου αρέσει»