Παρτιτούρες - Ταμπλατούρες

Γερμανικης καταγωγης ειμαι. Αλλα αυτο σημαινει οτι οι γονεις μου καταγονται απο μεταναστες που εγκατασταθηκαν στη Βραζιλια στις αρχες του 20ου αιωνα… οποτε δεν εχω καμμια σχεση με το γερμανικο πολιτισμο κλπ… ο πατερας μου μιλαει λιγο γερμανικα, εγω δεν μιλαω καθολου. (Ετσι ειναι στη Βραζιλια, ενα μειγμα απο πολλες εθνοτητες και φυλες).

Ετσι είναι και στην Ελλάδα φίλε vryopolitis. Ενα μείγμα εθνοτήτων και πολιτισμών, μόνο που το χαρμάνι είναι από πολύ παλιά. Ετσι, με τους αιώνες ήρθε και έδεσε σε ένα ψευτο-ενιαίο μίγμα.
Για όποιον έχει την απαραίτητη περιέργεια, οι ιδιαιτερότητες διακρίνονται. Στο χορό και στη μουσική είναι πολύ εύκολο (και ενδιαφέρον) αυτό το quiz.

(ΓιαννηςΠ)

Ενα μείγμα εθνοτήτων και πολιτισμών, μόνο που το χαρμάνι είναι από πολύ παλιά. Ετσι, με τους αιώνες ήρθε και έδεσε σε ένα ψευτο-ενιαίο μίγμα…

Δυο μπορω να δω τα αιτια παραγωγης και εκφορας παρομοιων αβασανιστων Εθνικομειοδοτικων ισχυρισμων: Αγνοια η σκοπιμοτητα.

Πως ειναι ποτε δυνατη η συγκριση σε Εθνικη συσταση και Πολιτισμικα στοιχεια, μεταξυ οποιασδηποτε χωρας (πολυ περισοτερο του Τριτου Κοσμου) με το λικνο της ανθρωποτητας, της Ελλαδας.

Ψευτο-ενιαιο μιγμα λοιπον η Ελλας, με τα πεντε χιλιαδες χρονια αδιαλλειπτης προσφορας στον Πολιτισμο. H Ελληνικη Γλωσσα, ο Πολιτισμος, η Ιστορια και η Θρησκεια αποτελουν για σενα απλα αυταπατες και αναλογουν με την οποιαδηποτε Τριτοκοσμικη μπανανια.

Απο τους Περσικους Πολεμους μεχρι την Ελληνικη Επανασταση, και το Επος του 40 διαφαινεται καθαρα το Μεγαλειο και η Μοναδικοτητα αυτου που ονομαζεται Ελλας και Ελλην, ιδιοτητες τις οποιες τοσο ευκολα ορισμενοι απο εμας περιφρονουμε και χλευαζουμε.

Οχι φιλε Βρυοπολιτη, η Ελλας δεν αποτελει μειγμα απο Εθνοτητες και Φυλες, αντιθετα αποτελειται απο Ελληνες, απλα μερικοι απο αυτους δειχνουν να το ξεχνουν…

Αντε ρε παιδια θα απαντησει κανεις ;;
Γιαννη πως απο δω περαστικος ;

Θα απαντήσω εγώ:
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ (Διονυσίου)
ΑΝ

Εννοείς κατευθείαν απογόνους του Δευκαλίωνα και της Πύρας?

Φίλε vryopolitis μην τρομάζεις με αυτά που διάβασες. Ελπίζω να έχετε κι εσείς μικρόπουτσους εθνοκαραγκιόζηδες και να μην μας θεωρήσεις όλους καθυστερημένους.

Κατά τα άλλα, δεν μας είπες…
Τι έκανες με το μπούζουκο;
Εχω περιέργεια. Σκέφτομαι να καρφώσω μερικά τάστα σε ένα τζουρά που λύγισε και “ήρθε μπροστά” μπας και τον συνεφέρω.

(ΓιαννηςΠ)

Ο λεκτικος εκτραχηλισμος, τα συμπλεγματικα απωθημενα να μην χαρακτηριστουμε «καθυστερημενοι» και ο χλευασμος αποτελουν οχι απλα δειγματα, αλλα αποδειξεις Πνευματικης πενιας και αμορφωσιας…

Δεν μπορω να σε ακολουθησω στον φραστικο σου κατηφορο, ουτε, ευτυχως, να κατεβω στο επιπεδο σου…

Ευγε…

Κανενα καλο κουτσομπολιο με Δευκαλιωνα και Πυρα ;
Να ξελαμπικαρουμε λιγο…

Κωστακι το ελαβα !!!
1000 Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!

Δευκαλίων: -ωνος (-ωνας -α) (μυθ.) γενάρχης των Ελλήνων, βασιλιάς της Φθίας, γιος του Προμηθέα και σύζυγος της Πύρρας.

Πύρρα:( μυθ.) κόρη του Επιμηθέα και της Πανδώρας, γυναίκα του Δευκαλίωνα και μητέρα του ανθρώπινου γένους.

A, ρε Σώτο τι μας κάνεις. Μας βάζεις και τρέχουμε με τις μυθολογικές σου αναφορές…

Ρε συ της Φθιας ειπες ;;
Λαμιώτης ηταν το παλληκαρι ;
Γνησιος Ελλην ;

Γεια σου ΚΚ… είχα μέρες να μπω επειδή είχα προβλήματα με το κομπιουτεράκι.

Το μπουζούκι θα το πάω σε 2 βδομάδες σ’εκείνο το μάστορα που ανέφερα. Αποφάσισα για 3 ταστα. Οσο για τα σχολια του ΓιαννηΠ … τι να πω; Αρκεί να φανταστεις ρε ΓιαννηΠ ότι ξένος ων έχω μάθει την δική σου γλώσσα και τη μουσική από την δική συ πατρίδα για εναν μονο λογο: επειδη αγαπαω τον ελληνικο πολιτισμο. Αλλα ειναι φυσικο να υπαρχουν Ελληνες με προβληματα ταυτοτητας που επιτιθενται ετσι χωρις λογο, το ξερω καλα αυτο το ειδος εθνικισμου, ειναι και εδω στη Βραζιλια διαδεδομενο και κοινο (και εδω επειδη ειμαι Βραζιλιανος εχω το δικαιωμα να λεω ο,τι θελω).

Φιλε ΚΚ, οταν θα ειναι ετοιμο το μπουζουκι θα ενημερωσω το φορουμ.

Μια και το ‘φερε η κουβέντα (άσχετα όμως με το θέμα του τίτλου - μη βαράτε οι μοδεράτορες), οι Βραζιλιάνοι και οι Κουβανοί έχουν -ανάμεσα σ’ άλλα- ένα προσόν που το απολαμβάνω:
Εχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ το ρατσισμό! Από σταχτί-μαύρο (αλά Σουδάν) μέχρι λευκό-αλμπινέ (αλά Φινλανδία). Αψογοι!
ΑΝ

Μη νομίζεις φίλε πως δεν υπάρχει ρατσισμός στη Βραζιλία… δυστυχώς αυτό υπάρχει, αλλά σε ένα ίσως να διαφέρει από το ρατσισμο που υπαρχει στην Ευρωπη: στη Βραζιλια υπαρχει κοινωνικη καταπιεση, ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου ζει χωρις τα βασικα (φαβελες κλπ), και αυτοι ειναι κυριως οι απογονοι των νεγρων που χρησιμευαν ως σκλαβοι μεχρι το τελος του 19ου αιωνα. Διακρισεις υπαρχουν εδω δυστυχως, και το χειροτερο, τα θυματα των διακρισεων (φυλλετικων-κοινωνικων) δεν εχουν τα μεσα για να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους. Μην φανταστειτε τη Βραζιλια σαν παραδεισο.

(ΓιαννηςΠ)

Φιλε Βρυοπολιτη,

Δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με την Πατριδα σου, και γενικοτερα με τον Τριτο Κοσμο αντιθετα
εχω επισκεφτει την Λατινικη Αμερικη πολλες φορες, και εχω δεθει με την κουλτουρα της σε μεγαλο βαθμο.

Ισως να μην καταλαβες, οτι το προβλημα το εχω με ορισμενους συμπατριωτες μου «Ελληνες», οι οποιοι στον βωμο μιας παρεξηγημενης «Προοδευτικοτητας», Μιμητισμου και αγνοιας, καταληγουν να απαρνηθουν το ιδιο τους το Εθνος και την Ιστορια του, γινωμενοι ακουσια η εκουσια ( δεν εχει σημασια η προθεση) φερεφωνα σαθρων Ιδεολογιων, ιδε Παγκοσμοιοποιηση, Διεθνισμος, Κουμουνισμος, Καπιταλισμος.

Στο σημειο αυτο πρεπει να επισημανω, οτι επικαλουμενος την ομοιογενεια του Ελληνικου Εθνους, οπως αυτη εχει διαπιστωθει απο τον Ηροδοτο με το Ομογλωσσο, Ομοθρησκο, Ομοαιμο και τα κοινα Ηθη και Εθιμα, καταληγω να θεωρουμε καταπτυστπς απο ορισμενους «προοδευτικους», οι οποιοι τελουν υπο πληρη συγχιση, ακομη και οσον αφορα την ορολογια αυτη καθ αυτην.

Ο χαρακτηρισμος τον οποιον προσαπτουν αυτοι οι κυκλοι, σε οποιον αναφερετε στο Εθνος ειναι ο Εθνικισμος, τον οποιον προφανως συγχεουν με τον σωβινισμο ο οποιος οντως απετελεσε και αποτελει πηγη πλειστων οσων δεινων που ταλαιπωρησαν το Ανθρωπινο Γενος απο την αρχη της Ιστοριας του μεχρι και σημερα.

Βεβαιως Εθνικισμος και Σωβινισμος αποτελουν διαφορετικες Ιδεολογιες και πρεσβευουν διαφορετικες αξιες. Ειναι λοιπον τοσο δυσκολο να γινει αντιληπτο το Ιδεολογικο χασμα μεταξυ «Εθνικισμου» και «Σωβινισμου» ; Ακραια η θεση του Σωβινισμου σε ακρα αντιθεση με τον Διεθνισμο και την Παγκοσμιοποιηση. Μεσαια αντιθετα η θεση του «Εθνικισμου» ( αν επιμενετε στον ορο), λειτουργει σαν εγγυητης της επιβιωσης ενος Λαου, μεσα στον Χρονο και τον χωρο, με την διατηρηση των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων του, Θρησκειας, Γλωσσας, Εθιμων κλπ

Ο κομφορμισμος, η ιδεολογικη ισοπεδωση και ο καταναλωτισμος των ημερων μας, λειτουργουν δυστυχως σαν καταλυτες μιας επικινδυνης αντιδρασης, η οποια τεινει να εξαλειψη εννοιες και θεσμους οπως Εθνος, Πατριδα, Οικογενα, Θρησκεια, λειτουργωντας προς το συμφερον «τις οιδε» σκοτεινων κυκλων και συμφεροντων.

Ευχομαι οι επιφανειακες αυτες «Αντεθνικες» σκεψεις, οι οποιες βλεπω εχουν κυριεψει αρκετους συμπατριωτες μου, να γινουν συντομα αντικειμενο αμφισβητισης και βαθυτερης κριτικης, μεσα απο το πρισμα της Ιστορικης Πραγματικοτητας και τελικα να αποριφθουν σαν ακραιες και επιβλαβεις για την περαιτερω πορεια μας του Εθνους μας αλλα και του καθε αλλου Εθνους και λαου.

Αυτα και Καλο Πασχα σε ολους…

Δεν εχεις προβλημα με τις χωρες του Τριτου κοσμου
(;)!!
Γιατι εσυ που ζεις νομιζεις ;; Τι ειναι η Ελλαδα βρε κουμπαρο ;; Γη της επαγγελιας ;;
Αιντε αιντε … οσο για τα πιστευω σου τα πηραμε χαμπαρι, ενταξει φτανει πια, εδω μιλαμε για ρεμπετικα, οκ ;
Καλο Πασχα σε ολους απο Κρητη !!
(εδω ακομα να παρουμε την επιδοτηση την περσινη του λαδιου-τριτος κοσμος…)

Αν και δεν μου αρεσει να συζητω για τεοια θεματα (ειναι πολλες φορες αιτια παρεξηγησεων) κατι θα πω ακομα. Σε ορισμενα που λες συμφωνω ΓιαννηΠ, αλλα μου φαινεται πως ο ΚΚ δεν ειπε τιποτα που να θιγει το ελληνικο εθνος, απλως εκανε μια παρατηρηση περι φυλης… δεν νομιζεις πως ειναι επικινδυνο να μπερδευεις τις εννοιες «πολιτισμος» και «φυλη»; Το να πιστευει κανεις πως ο βαθμος «εθνικοτητας» ενος λαου εξαρταται απο τον βαθμο «φυλετικης καθαροτητας» μπορει να ταυτιζεται και με καποιες γνωστες πτυχες της προσφατης ιστοριας… Δεν λεω πως τα βλεπεις ετσι, απλω σε ρωταω αν δεν σου φαινεται επικινδυνο η ιδιαιτεροτητα του ελληνικου πολιτισμου να εξαρταται απο το ποσο ο ελληνικος λαος ειναι φυλετικα διαφορετικος απο τους αλλους λαους. Αλλα πραγματικα δεν θελω να επεκταθω στο θεμα… ας μιλησουμε για μουσικη η οτιδηποτε αλλο αξιολογο. Ουτε εγω δεν σε παρεξηγησα, οπως και ευχομαι να μη με παρεξηγησες κι εσυ. Απλως τα γραφουμε εδω χωρις να βλεπουμε τα μουτρα του συνομιλητη… δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Απο τωρα σας ευχομαι Καλο Πασχα

Theo

Γιώργο και Theo, πιστέψτε με, μην εμπλέκεστε σε συζήτηση με αυτό το παλικάρι γιατί θα ξεφτιλίσουμε τη θεματολογία του forum.
Εδώ έρχονται από χρόνια λογής-λογής ανερμάτιστα κωθώνια για να ψαρέψουν κανένα βλακέντιο να τον βάλουν στην αγέλη τους. ʼλλες φορές το κάνουν για να διασκεδάσουν τη μοναξιά τους και τη φαντασιοπληξία τους.
Τι να πω; Χρειάζονται έναν καλό θεραπευτή (Γιάλομ;) για να αναδείξει το δαιδαλώδες του λαβυρίνθου που έχουν εγκλωβιστεί και (ίσως) να τους παράσχει μια κάποια διέξοδο.
Εμείς δεν έχουμε τέτοια ειδίκευση, οπότε τι κουβέντα να κάνεις;
Εντάξει, να τους λυπόμαστε αλλά να τους κάνουμε και το χατίρι;
<FONT SIZE="-1">
ΓιάννηΠ, άντε ξανά στο δημοτικό πουλάκι μου να μάθεις να γράφεις ορθά τη γλώσσα των Ελλήνων που τόσο πολύ μας λες πως αγαπάς. Στο παιδικό κειμενάκι που έγραψες πιο πάνω γιόκα μου, έχεις 16 σοβαρά ορθογραφικά λάθη που αποδίδουν και λάθος νόημα. Οσο για τη σύνταξη και τη στίξη… δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Σκέτο δράμα!

Πάρε μερικά για να τα δουλέψεις τώρα στις γιορτές που κλείνουν τα σχολεία:
γινωμενοι = γινόμενοι
αμφισβητισης = αμφισβήτησης
συγχιση = σύγχυση
σε οποιον αναφερετε = σε οποιον αναφέρετΑΙ
καταληγω να θεωρουμε καταπτυστπς = καταλήγω να θεωρούμΑΙ κατάπτυστος
να εξαλειψη = να εξαλείψει
αποριφθουν = απορριφθούν

κ.ο.κ</FONT>

Να δώσω κι εγώ στον τύπο μια άσκηση Ιστορίας να την κάνει τώρα στις διακοπές. Γράψε καμιά τριανταριά φορές την ακόλουθη ιστορική αλήθεια και ίσως σε βοηθήσει:
“Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης”.
Αυτά και για να μην ξεχνιόμαστε:
ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ <FONT SIZE="-2">Παγιουμτζής</FONT>
ΑΝ