Παραδοσιακοί σκοποί και τραγούδια Σερίφου

“Παραδοσιακοί σκοποί και τραγούδια Σερίφου”

Εκδόθηκε το 2001 από τον Σύνδεσμο Σεριφίων και περιλαμβάνει 14 σερφιώτικα τραγούδια και σκοπούς. Παίζει βιολί ο Αντώνης Γεροντάρης (Ταβάς). Στο λαούτο και στο τραγούδι ο Μάκης Κοτσίκος (Καραμελάς).

Η έκδοση περιλαμβάνει μικρό ένθετο με γενικές πληροφορίες. Τα κομμάτια είναι τα παρακάτω:

  1. Περγάντης (συρτός)
  2. Μαλακός (οργανικό)
  3. Γλυκιά Μπουρνοβαλιά (καλαματιανός)
  4. Γειτόνισσες (επιτραπέζιο)
  5. Ποιος Ασίκης (καλαματιανός)
  6. Τα βορινά δροσιάσανε (επιτραπέζιο)
  7. Ας παν να δουν τα μάτια μου (επιτραπέζιο)
  8. Μελαχροινό (επιτραπέζιο)
  9. Ποταμός (συρτός)
  10. Νικολής (συρτός)
  11. Ν’ αναστενάξω ήθελα (συρτός)
  12. Τρεχαντηράκι (συρτός)
  13. Μπάλλος Σερίφου (οργανικό)
  14. Καληνυχτιά (οργανικό)

Ακούστε [b]εδώ[/b] δείγμα από δύο σκοπούς: τον συρτό “Περγάντης” και το επιτραπέζιο τραγούδι “Γειτόνισσες”.

Το επιτραπέζιο αυτό περιλαμβάνει 2 ρυθμικά μοτίβα. Ένα επτάσημο και ένα τετράσημο. Το επτάσημο μοτίβο είναι παραλλαγή του σκοπού που στο CD “Της Λέρος τα τραγούδια” τον επιγράφουν “Ξένος εδώ, ξένος εκεί”.

Το CD διατίθεται στο ΚΕΠΕΜ.

Πληροφορίες: 6972261442, karaskepem@gmaill.com

Στο youtube υπάρχουν παλιά video με μερικούς από τους πάνω σκοπούς και με τον Αντώνη Γεροντάρη (Ταβά) στο βιολί. Το Μελαχροινό πρέπει να είναι ο μικρασιάτικος σκοπός που είναι γνωστός με διάφορες ονομασίες όπως “Μελαχροινό” ή “στη Σμύρνη μες στην Αρμενιά”, ή στη Σίφνο ως “Παραμάνα” και στην Κύπρο ως “Αγάπησάν την που καρκιάς”.

Οι δε «Γειτόνισσες», όπως τις ακούω στο δείγμα, είναι η «Βάρκα μου μπογιατισμένη» που λένε στα 12νησα.

Την είχα ακούσει και σε καταγραφή από την Κύθνο, όχι παλιά με γιαγιάδες, αντιθέτως πρόσφατη και εντεχνίζουσα, και είχα υποθέσει ότι είναι απλώς ένα τραγούδι που ήξερε η κοπέλα που έπαιζε και όχι ένα τραγούδι του τόπου της. Άλλωστε δε μου θύμιζε Κυκλάδες. Αν όμως το λένε και στη Σέριφο, προφανώς επιχωριάζει και στις Δ. Κυκλάδες και άρα και η θερμιώτικη καταγραφή είναι έγκυρη.

Υπέροχα βίντεο!!! Πραγματικά ευχαριστούμε!!!