Παπαδόπουλος Παρασκευάς - Θεσ/νίκη

Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι καινούριος στο forum και χαίρομαι που βλέπω τόσο κόσμο να ενδιαφέρεται για την αγαπημένη μου μουσική. Έχω ασχοληθεί κάποια χρόνια με την κλασσική κιθάρα, αλλά πριν ένα χρόνο έπεσε στα χέρια μου εντελώς τυχαία ένα τετράχορδο. Δυστυχώς δεν είναι καλό όργανο και αποφάσισα να αγοράσω ένα τρίχορδο. Φοιτητής γαρ, και πολύ αρχάριος ακόμα στο μπουζούκι, θα δώσω γύρω στα 500Ε για να πάρω ένα αξιοπρεπές όργανο.
Επισκέπτομαι συχνά για να πάρω χορδές τον κατασκευαστή Παπαδόπουλο Παρασκευά στη Θεσσαλονίκη (όπου διαμένω τα τελευταία 3 χρόνια). Το μαγαζί του είναι ένα πολύ μικρό γωνιακό, Φιλίππου με Πλάτωνος. Έπαιξα με δυο τρία μπουζούκια του, αλλά επειδή το δικό μου είναι κουδουνίστρα, μου φαίνονται όλα καλά όργανα, με λιγα λόγια δεν έχω εμπειρία από το τι σημαίνει καλό όργανο - τον ήχο βέβαια μπορώ να τον κρίνω λίγο πολύ.
Αν υπάρχει κάποιος που τον ξέρει ας πει μια γνώμη παραπάνω.Από τις κουβέντες που έχω κάνει μαζί του μου φάνηκε αρκετά ειλικρινής και προσφέρθηκε πολλές φορές να με βοηθήσει, είτε κάνοντάς μου εκπτώσεις είτε με συμβουλές.
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα. Καλές γιορτές σε όλους.

τον ξερω τον τυπο , πανε καλυτερα λιγο παρακατω στις καμαρες στον δεκαβαλα.

Χμ…έχω πάει…Και είναι ακριβός για τις δυνατότητες και τις ανάγκες μου…Τα όργανά του ήταν πολύ καλά, αλλά δεν μπορώ να δώσω τόσα λεφτά.

αν σε ικανοποιουν τα οργανα του αγορασε αυτο που σου καθετε καλα…

Μαρκο , ακουσε και μενα την πανασχετη , σε παρακαλω πολυ …
Λοιπον , πηγες και ξαναπηγες στο καταστημα του ανθρωπου , γνωριστηκατε , συζητησατε , σου εδωσε χρησιμες πληροφοριες και συμβουλες , δημιουργησατε με λιγα
λογια μια σχεση οικειοτητας και εμπιστοσυνης … και τυχαινει να πουλαει και μπουζουκια … Τοτε ανθρωπε μου τι το ζαλιζεις το θεμα και ρωτας τον καθενα αν
τον ξερει , εξ αλλου δεν θα αγορασεις και το << ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ >> της ζωης σου …
Μαθε σε ενα πιο οικονομικο , με ηχο " αξιοπρεπη " και οταν με το καλο γινεις
" παιχταρας " , μετα " παιζεις " εσυ με τα ευρωπουλα στην τσεπη , σε οποιο καταστημα γουσταρεις , απο οποιο σημειο της Ελλαδας θελεις και αγοραζεις
το << καλυτερο >> … Αυτα τα ολιγα , τυχαινει να ξερω Σαλονικιους κατασκευαστες ,
αλλα δεν σε μπερδευω παλληκαρι μου , τραβα στον ανθρωπο αυτο και κανε την
δουλεια σου …

Ρίξε μια ματιά στον Ισίδωρο Παπαδάμο. Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου δικό του μπουζούκι, όμως έχει πολύ καλές τιμές και σίγουρα αρκετό μεράκι.
http://www.trixordo.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=5&Itemid=26

Μήπως έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία άμεση ή έμμεση από τον οργανοποιό Παρασκευά Παπαδόπουλο;

Το μαγαζι του το εχει κλεισει εδω και χρονια απο το κεντρο της πολης, εμαθα οτι ειχε μεταφερθει καπου κοντα στο ΙΚΕΑ. Παραπανω δεν ξερω, ψαξε αν υπαρχει καπου καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας…
Επισης, δινει μπουζουκια για πωληση στον Μαυρομουστακη, που ειναι στην πλατεια Αθωνος (εκει που ειναι το συντριβανι), μπορεις να ρωτησεις και απο εκει φανταζομαι.

guvs ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Φίλε το τηλ/νο του Παπαδόπουλου παρασκευά είναι κινητό 6936396585 και σταθερό 2310285725

το βρήκα στο λίνκ http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=27171&gotolast=1

καλημερα παιδια , ξερετε αν μπορω να βρω καπου τον κυριο Παπαδοπουλος ?

Καλησπέρα Κώστα, καλωσόρισες στην παρέα μας, δοκίμασες τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω και δεν λειτουργούν πια ε; :slightly_frowning_face:

Καλημέρα σ όλη την παρέα ! Να σ καλά φίλε μου. Τον βρήκα τελικά , ισχύει το κινητό του τηλέφωνο. Ήταν αυτός που μου έφτιαξε το μπουζούκι μου πριν 16 χρόνια , γι αυτό τον έψαχνα. Και είπα τώρα να φτιάξω και ένα καινούργιο γιατί πραγματικά ήμουν και είμαι πολύ ευχαριστημένος με το όργανο που μου είχε κάνει

1 «Μου αρέσει»