Παιδιά επείγον - όνομα ερμηνευτή

Γεια σας παιδιά!
Με καλωσορίζω στην όμορφη παρέα σας και ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας. Είναι ένα παλιό ρεμπέτικο που μάλλον λέγεται “έφυγες χωρίς να με ρωτήσεις” ή τουλάχιστον αυτός είναι ο πρώτος στίχος του. Μήπως κάποιο καλό παιδί γνωρίζει τίποτα παραπάνω; Εκείνο βασικά που χρειάζομαι είναι όνομα ερμηνευτή είτε σε πρώτη είτε σε δεύτερη εκτέλεση δεν με απασχολεί…
Περιμένω τα φώτα σας…

Το έχει γράψει ένας κιθαρίστας που όλο ξεχνάω το όνομά του. Αν το θέλεις, το έχω σε μια ωραία εκτέλεση από το Μητρέντζη το Χρήστο.

αγγελική μήπως μπορείς να μου γράψεις λίγο την πρώτη στροφή για να ξέρω αν λέμε το ίδιο τραγούδι?

Έφυγες χωρίς να με ρωτήσεις
έφυγες χωρίς να το σκεφτείς
όπου και να πας θα με ζητήσεις
σαν και την καρδιά μου δε θα βρεις.

Αγγελική, αυτό είναι!
Πραγματικά θα το εκτιμούσα αν μπορούσες να το στείλεις στο mail μου.
Σ’ ευχαριστώ!

Νομίζω ότι το τραγούδι είναι του Παπαιωάννου και το έχει πει σε μεταγενέστερη εκτέλεση ο Μ.Μητσιάς.Δεν ξέρω ποιός το έχει πει στην 1η εκτέλεση.

Δερβενιώτης/Βίρβος, 1η εκτέλεση Γ.Παπαδόπουλος/Καλφοπούλου (νομίζω, γράφω από μνήμης…), 2η Μητσιάς το 1980 στο LP “εξ αδιαιρέτου”

Φραγκίσκο, αν το έχεις δεν το ανεβάζεις στο γνωστό σάιτ να το πάρουμε κι εμείς;

Ελένη θα προσπαθήσω να σου το στείλω, αλλά μου έχει τύχει να μη φεύγουν μεγάλα αρχεία από το μέηλ μου. Αν γίνει αυτό, θα το συμπιέσω αρκετά και θα χάσει κάπως από ποιότητα ήχου.

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Αγγελική, μην ανησυχείς αν δεν μπορείς να το στείλεις.
Αυτό που ήθελα να μάθω το έμαθα.
Ευχαριστώ και πάλι για την γρήγορη εξυπηρέτηση.

Πράγματι τραγουδάει ο Γιάννης Παπαδόπουλος κι έχω την εντύπωση (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι το τραγούδι είναι δικό του. Φραγκίσκε τσέκαρέ το.
Ο Γ. Παπαδόπουλος είναι εκείνη η …φάτσα (στρογγυλός σώμα-κεφάλι) που εμφανίζεται σε πολλές παλιές ελληνικές ταινίες επικεφαλής της ορχήστρας. Συνήθως κρατούσε κιθάρα και καναδυό φορές μπαγλαμά.

Αν θυμάμαι καλά πρώτη εκτέλεση με το Μοσχονά…

Νικολα τι εγινε ρε παιδι που χαθηκες ;;
Περιμενουμε υλικο απο την εκδηλωση …
μην το ξεχνατε …

Το κομματι βρεθηκε και το αναμενω (ταχυδρομικως και σε κασετα) για να το ανεβασω.
Ειναι συνθεση του ΓΙΑΝΝΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ (γνωστος και απο το “Κατηγορω την κοινωνια” του ΤΣΙΤΣΑΝΗ)

Ωστοσο βλεπω οτι τα κοριτσια πρεπει να το βρηκαν, για καντε κατι κι απο δω ρε παιδια …

Συμμετέχει και ο Σπύρος Καλφόπουλος.

rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων Έφυγες χωρίς να με ρωτήσεις