"Πήραν τα φρύγανα φωτιά" - Μουφλουζέλης

Ψάχνω να βρώ την παρτιτουρα για το τραγούδι…καθώς “την παλεύω” μέσω της διδασκαλιάς του μαέστρου :

καλό καλοκαίρι σε όλους :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Φίλε dfoustou, δυστυχώς δε θα τη βρεις εδώ.

Σύμφωνα με κάποια νομική διάταξη, την οποία το φόρουμ τηρεί ευλαβικά για να μην έχουμε ντράβαλα, απαγορεύεται η διακίνηση παρτιτουρών στο διαδίκτυο.

1 «Μου αρέσει»

Έχει απόλυτο δίκιο ο @pepe.

Ωστόσο, αν κάποιος γνωρίζει κάποιο βιβλίο το οποίο περιέχει την συγκεκριμένη παρτιτούρα, μπορεί να το προτείνει ώστε να το αγοράσει ο όποιος ενδιαφερόμενος :slight_smile:

Επιπλέον, @dfoustou για όποια απορία έχεις σχετικά με το κομμάτι και τον τρόπο παιξίματος αυτού, μπορείς να ρωτήσεις εδώ ώστε να σε καθοδηγήσει όποιος μπορεί (όσο μπορεί), όπως γίνεται πχ αυτή τη στιγμή στο νήμα: Βoήθεια για το "Όσοι έχουνε πολλά λεφτά" - #14

Κανένα πρόβλημα. Ευχαριστώ pepe και Χρήστο. Θα ρωτήσω το forum αργότερα για καθοδήγηση :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα παιδιά.επειδη το ψάχνω και εγώ αυτό το κομμάτι.ξερει κάποιος τι δρόμος είναι να το πιάσουμε???

ουσάκ είναι, περνάει και σε ματζόρε. ο κουτουλάκης το παίζει από μι ουσάκ - σολ ματζόρε. εκτέλεση με τον μουφλουζέλη δεν βρήκα στο γιουτιούμπ.
απορώ που δεν παίζει το κλασικό τελείωμα ρε ανοιχτό-μι 2ο τάστο αλλά αντίθετα χρησιμοποιεί το τέταρτο δάχτυλο στη μεσαία. η μελωδία είναι πάνω στον χαβά του καραντουζενιού και αξιοποιεί ακριβώς αυτόν τον χειρισμό με την ανοιχτή χορδή.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Νίκο.να είσαι καλά.

1 «Μου αρέσει»