Πέντε μάγκες

γιοβάν-τσαούς

(Χαράλαμπος) #102

Καλησπέρα,

παραθέτω μια φωτογραφία, με τους στίχους από τον “Κατάδικο”, αλλά με τίτλο “Το τραγούδι του φυλακισμένου”.
Προέρχεται από πολύ παλιές εκτυπωμένες σελίδες, σαν περιοδικάκι με στίχους τραγουδιών, που κυκλοφορούσαν εκείνη την εποχή.
Το γεγονός ότι κυκλοφορούσαν φυλλάδια με στίχους, χωρίς να αναφέρονται οι δημιουργοί, χωρίς φυσικά τις μελωδίες, και με από μνήμης καταγραφές των στίχων και ελευθερία στους τίτλους κτλ, είναι πολύ πιθανόν κάποιος παλιός να θεωρούσε ένα τραγούδι αδέσποτο, ενώ δεν ήταν.

Πηγή φωτογραφίας: Αρχείο Πέτρου Μουστάκα

(Νίκος Πολίτης) #103

Αυτό. Τίποτ’ άλλο. Αλλά ο Πετρόπουλος ανεπαύθη χωρίς να νοιώσει την ανάγκη να ασχοληθεί με το θέμα.

Σωστά Μπάμπη, αλλά εδώ έχουμε και μελωδία, την αρχική της ηχογράφησης. Πάντως, χωρίς (θεωρητικά) να μπορεί να αποκλειστεί απολύτως τίποτα, το βλέπω εντελώς απίθανο να επινοήθηκε το τραγούδι από κάποιον, να κυκλοφόρησε στην προφορική πιάτσα, να το άκουσε ο Γ. Τ. και τελικά να το ηχογράφησε, είτε με την εισαγωγή που είχε ήδη επινοήσει ο πρώτος συντάξας, είτε με δική του.

Νομίζω ότι τελικά δεν έχουμε τίποτε περισσότερο παρά μόνο ότι κάποιος κάπου είπε ή έγραψε ότι το τραγούδι είναι παλιότερο από τον Γιοβάν Τσαούση.

Ας πούμε ότι εγώ λέω στον Μπάμπη κάτι ανάλογο για τη Φραγκοσυριανή: Ξέρεις, Μπάμπη, δεν είναι του Βαμβακάρη.

Μπάμπης στον Νίκο: Μου είπε ο Περικλής ότι η Φραγκοσυριανή δεν είναι του Βαμβακάρη, αλλά φυσικά δεν ισχύει.

Νίκος στην Ελένη: Του Μπάμπη του είπε κάποιος ότι η Φραγκοσυριανή δεν είναι του Μάρκου, αλλά μάλλον δεν ισχύει.

Ελένη στον γείτονά της: Κάποιος άκουσε ότι η Φραγκοσυριανή δεν είναι του Μάρκου, αλλά κανείς δεν ξέρει αν ισχύει.

Γείτονας του γειτόνου του γειτόνου: Περικλή, το ξέρεις ότι τελικά η Φραγκοσυριανή δεν είναι του Μάρκου;

Εγώ: Το 'χα ακούσει, αλλά να τώρα που διασταυρώνεται!

Βέβαια, μέσα σε εκατό τέτοιες φήμες θα τύχει να 'ναι και μια πραγματική. Και το ρολόι, άμα σταματήσει, δυο φορές το 24ωρο λέει σωστή ώρα.

Συνεπώς συμφωνώ με τον Νίκο: θεωρητικά δεν μπορούμε να αποκλείσουμε τίποτε, αλλά φαντάζει εξαιρετικά απίθανο να μην είναι η Φραγκοσυρ… με συγχωρείτε, οι 5 Μάγκες, του Γιοβάν Τσαούση.

(Νίκος Πολίτης) #105

Βρε, λες;

(και καναδυό άμπρα καντάμπρα, να γεμίσει χαρακτήρες το κοντέρ…)