Πένες

Καλημέρα σε όλους.

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές πένες, αλλά δεν μπορώ να βρω καμία που να μου αρέσει όσο η fender medium. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τρώγεται πολύ γρήγορα. Υπάρχει κάποια πένα με παρόμοιο ήχο που να αντέχει πιο πολύ; Σημειώνω ότι επίσης μου αρέσουν οι martin και d’andrea, που όμως δεν τις βρίσκω. Θα ήθελα κάτι που αντέχει όσο π.χ. η πορτοκαλί dunlop, αλλά παίζει όπως η fender.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Νίκος

Νίκο κοίτα να δείς επείδη στο προηγούμενο θέμα με τις πένες έγινε ο χαμός το γενικό συμπέρασμα ηταν ότι δεν παίζει ρόλο η πένα αλλά το πως χτυπάει η πένα στη χορδή για να βγαίνει ο καλύτερος ήχος.Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ τις μικρές τις τρίγωνες εδώ και χρόνια αλλα δεν έχει σημασία.Πιστεψέ με.Παιδιά εσείς τι λέτε;

gerogianni, εννοείς τις μικρές που είναι ισόπλευρες και συνήθως δε λένε μάρκα; Συμφωνώ ότι το χέρι παίζει μεγάλο ρόλο, από την άλλη, όμως, δοκίμασες να πεις σε βιολιτζή ότι δεν παίζει ρόλο το δοξάρι; :slight_smile:
Νίκος

Νικο μου η πενα ειναι θεμα συνηθειας οπως και το δοξαρι.Και οι βιολιστες πειραματιζονται και αλλαζουν συχνα δοξαρια.Το χερι παιζει ολο το ρολο.Και ετσι το παιξιμο εξαρταται μονο απο το μυαλο μας και τιποτα άλλο.Οταν καποιος καταλαβει οτι δεν πρεπει να σφιγγει το χερι του και μαθει να μελεταει ετσι και πιο πολυ θα του αρεσει και πιο ανετο θα ειναι το παιξιμο και τιποτα δε θα του φταει.Μετα ειναι θεμα χρονου και θεμα μελετης.Ποσες ωρες αφιερωνει για τη μελετη του.Τωρα οσον αφορα τις πενες ναι τις τριγωνικες τις ισοπλευρες εννοω.Εγω τις θεωρω πολυ καλες.