Ο Σπύρος Γκούμας στο Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 - Τετάρτη 1/7 20:00

Τα λάθη μου τα σέβομαι

Με τον Σπύρο Γκούμα (@spiros_goumas) για το ΤΡΑΓΟΥΔΙ, το ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ και την διδασκαλία του.

Τετάρτη 8 με 9 το βράδυ στο ΔΕΥΤΕΡΟ πρόγραμμα 103,7.

Στα χρόνια του '80 και του '90, είναι εξαιρετικά ενεργός στα πάλκα και στη δισκογραφία: Ελευθερία Αρβανιτάκη - Δημήτρης Παπαδημητρίου: “Τραγούδια για τους μήνες”, Ελένη Καραΐνδρου: “Το 10”, Νίκος Πορτοκάλογλου “Βαλκανιζατέρ - Ακροπόλ”, Βαγγέλης Κορακάκης: “Λαύριο”… Αλλά και με τον Κώστα Καπλάνη, με την Πόλυ Πάνου, με τον Μπάμπη Γκολέ…

Καθώς προχωράμε στο 2000 όμως, επιμένει περισσότερο στην διδασκαλία του μπουζουκιού και τις εκδηλώσεις που πρωταγωνιστεί αυτό και η ιστορία του. Με τους “Παραπεταμένους”, ή χωρίς αυτούς…

Ακούγοντας κομμάτια κι αποσπάσματα από όλα αυτά συζητάμε την εμπειρία μιας μουσικής διαδρομής που πλησιάζει τα 40 χρόνια. Πάντα με την πεποίθηση και με στόχο ότι “ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ”.

Σημείωση: Ο στίχος - τίτλος της ανάρτησης και της εκπομπής είναι του ΘΟΔΩΡΗ ΓΚΟΝΗ από ένα τραγούδι του ΤΑΣΟΥ ΓΚΡΟΥΣ με την ΒΟΥΛΑ ΣΑΒΒΙΔΗ… Το διάλεξε ο Σπύρος και ζήτησε να κλείσουμε μ’ αυτό… Για όσους τυχόν ξεχάσουμε, για όσα δεν πούμε όπως θα θέλαμε…

Η ανάρτηση του Γιώργου Τσάμπρα στο Facebook σχετικά με την αυριανή εκπομπή:

4 «Μου αρέσει»

Σε λίγα λεπτά θα μπορούμε να ακούσουμε την εκπομπή από εδώ :slight_smile:

https://radiostreaming.ert.gr/ert-deftero

1 «Μου αρέσει»

Μπορείτε να ακούσετε την (εξαιρετική) εκπομπή από το αρχείο του σταθμού πατώντας εδώ.

Πραγματικά αξίζει!

2 «Μου αρέσει»

Την άκουσα live και πραγματικά ήταν πολύ καλή.

2 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.