Ο Σπύρος Γκούμας και οι Παραπεταμένοι στο "Δεύτερο Πρόγραμμα" 103,7 - Τετάρτη 8/7 20:00

Γράφει ο Γιώργος Τσάμπρας για την αυριανή εκπομπή του στο προφίλ του στο Facebook:

“Αποτυπώματα του ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ στις Γειτονιές του ΠΕΙΡΑΙΑ: Η ιστορία μιας σπιτικής ηχογράφησης"
Τετάρτη 8/7, 8 με 9 το βράδυ, στο ΔΕΥΤΕΡΟ πρόγραμμα 103.7.

Ακούγοντας την ηχογράφηση της μουσικής παράστασης του ΣΠΥΡΟΥ ΓΚΟΥΜΑ και των ΠΑΡΑΠΕΤΑΜΕΝΩΝ, σκέφτηκα ότι αξίζει τον κόπο να την ακούσουμε ολόκληρη, παρέα. Του ζήτησα λοιπόν να ξανάρθει και να μας πει την ιστορία του με τα συγκεκριμένα τραγούδια αλλά και τη ζωή του στις γειτονιές του Πειραιά που αυτά τραγουδούν.

12 τραγούδια των: ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ, ΤΣΙΤΣΑΝΗ, ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ, ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑ, ΔΕΛΙΑ, ΤΟΥΝΤΑ, ΚΕΡΟΜΥΤΗ, ΓΕΝΙΤΣΑΡΗ και ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ, για τον ΠΕΙΡΑΙΑ και τις γειτονιές του. Όπως τα παίζει και τα τραγουδά μια σύγχρονη μουσική συντροφιά.

Πάντα με την πεποίθηση και με στόχο ότι «ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΜΑΥΡΑ ΜΑΤΙΑ».

4 «Μου αρέσει»

Σε λίγα λεπτά ξεκινάει η εκπομπή, μπορείτε να ακούσετε εδώ:

https://webradio.ert.gr/deftero/

@chrispanag τον ακούω αμέσως τώρα!! Το ανέφερες και στο άλλο νήμα!

1 «Μου αρέσει»

Αν δεν την ακούσατε τότε ζωντανά, μπορείτε να ακούσετε, ηχογραφημένη, ολόκληρη την πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή από εδώ.

4 «Μου αρέσει»

Παρα πολυ ωραια εκπομπή και ακόμα πιο ωραία η προσπάθεια που έκαναν ο Σπύρος Γκούμας και οι Παραπεταμενοι.
Αξίζει να το δει καποιος η να ακούσει την εκπομπή και όσοι ειμαστε απο τον Πειραιά ένας λογος παραπάνω αφου εξηγεί και ερμηνεύει τοποθεσιες και προβλητες που τις ξερουμε απο μικροί και ποτε δεν ψάξαμε κάτι περισσότερο.

Βάζω και τα βίντεο της παράστασης τους απο το κανάλι των παραπεταμενων στο YouTube.

4 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα μετά από 365 ημέρες. Δεν επιτρέπονται πια καινούριες απαντήσεις.