Ο παπποσ στο "αδεσποτο" στα χανια

Οπως με πληροφορησε ο Λευτερης ο Σαρτζετακης ιδιοκτητης του “Αδεσποτου”
-Μουσικων Καφενειο- που βρισκεται στην παλια πολη των Χανιων, στα στενα της Σπλάντζιας,
ο Μανωλης ο Παππος θα παιξει στις 14 και 15 Ιουλη unplugged μαζι με τον κιθαριστα
Βασιλη Μασαλά (Εστουδιαντινα) και θα τραγουδησουν ο Μανωλης και ο Λευτερης !!

Επισης την Κυριακη 16 και Δευτερα 17 θα δωσει μαθηματα-σεμιναρια, στον ιδιο χωρο,
σε οσους δειξουν ενδιαφερον, αφιλοκερδως εννοειται.

Ακούγετε ενδιαφέρων για μένα, διότι θα φτάσω με την οικογένεια στης 14 το βράδυ στην Κρήτη (Ρέθυμνο).
Για να δούμε εαν προλάβω, γιατι από ότι είδα στο google earth η απόσταση Ρέθυμνο - Χανιά είναι κάπου στα 70 χλμ.

Τίποτα δεν είναι Aegeos. Έχω κάνει από κέντρο σε κέντρο σε 45 λεπτά μέρα μεσημέρι.

O monos xamenos tha eimai gw pou den mporw na kalypsw tin apostasi Fortaleza - Xania oute se 45 meres…Krima,kai o Manwlis einai filos kai palios synergatis mou…
AX ATIME NTOYNIA KAI PALIOKOINWNIA…!

… στον Καναδά στη Βραζιλία, πόσα παιδιά πονούν κι εκεί…

Αχ βρε Νίκο, είσαι πολύ μακριά γαμώτο…

Νικο Βεροπουλε αγαντα …
για να εισαι εκει ειναι επιλογη σου φυσικα οποτε και κει θα εχεις τις ακρες σου να περνας καλα φανταζομαι …

Απο κει και περα νοερα θα εισαι κι εσυ μαζι μας,
ασε που κι εγω θα παιζω το 3ημερο και θα παω Παρασκευη αργα να τον δω και τη Δευτερα …

Δεν κατάλαβα ρε παιδιά… Ο Νίκος είναι στη Φορταλέζα και παραπονιέται;
Εγώ τι να πω, που έφαγα σήμερα ένα τετράωρο μέσα σε μια πυρωμένη Αγίας Άννης και πολεμώντας να την κοπανήσω από Ιερά οδό ανακάλυψα ότι ο δρόμος έχει πάθει καθίζηση;
Φορταλέζα και πάλι Φορταλέζα!

ΥΓ. Ολέ

Πιο καλά στο φτωχικό ψωμί κι ελιά, παρά χίλια καλά στη σκληρή ξενητειά…

ΥΓ - Τί με έχει πιάσει σήμερα;

Μέσα είσαι ρε Πάνο, αλλά ξέρεις τι είναι να ψαρεύεις στην πανέμορφη και πεντακάθαρη θάλασσα της Μάνης και να μην τρακάρεις ούτε σπάρο, ενώ π.χ. στον Αγιο Μαυρίκιο (στη σκληρή την ξενιτιά) πιάνουν τις συναγρίδες με τα χέρια;

Άρη δεν έχω πάει στον Άγιο Μαυρίκιο, εδώ η πιο κοντινή θάλασσα είναι του Κάρντιφ τα (σκατό)νερα - για ψάρεμα δεν αλλάζω το Λιβυκό με τίποτα.

ΥΓ - έχει ψαρέψει κανείς προς Άγιο όρος;

Οι σπάροι μας είναι χίλιες φορές πιο νόστιμοι από τις συναγρίδες του Μαυρίκιου.(Προπαντός του Σεπτέμβρη).Κάποτε το Αγ.ορος ήταν ο καλλίτερος ψαρότοπος στη Β.Ελλάδα γιατί μόνο οι κολλητοί των καλόγερων μπορούσαν να ψαρέψουν.Τώρα…

Παρεμπιπτόντως, όπως θα ξέρουν οι πιο κοντινοί, δεν τρώω ψάρια. Τα ψαρεύω για να τα τρωνε οι άλλοι!
Οπότε καρφί δε μου καίγεται για την άνοστη συναγρίδα και τον πεντανόστιμο σπάρο. Αλλωστε το ψάρεμα δεν έχει να κάνει μόνο με τα ψάρια. Είναι όλόκληρη ιστορία.

File Giwrgo B. kala ta les,sigoura noera tha eimai mazi sas sta Xania.Omws sxetika me tis epiloges epeses eksw.Prwton giati me esteilan edw me metathesi,kai deyteron giati kai na thelw na gyrisw pali den exw epilogi epeidi apektisa oikogeneia kai ta xrimata den ftanoun. Oso gia to an edw exw tis akres mou gia na pernaw kala,tha sou pw oti den yparxoun alloi ellines kai paizw ton baglama mou monos sti veranta.
Twra isws me noiwseis kalytera file Giwrgo B.
Me tin eykairia,an theleis kai mporeis,dwse ston Manwli tous xairetismous mou otan pas na ton deis,tha xarei na mathei oti zw.

ΟΚ Νικο, δεν ξερω πως εφτασες εκει, καλα να περνας σου ευχομαι παντως
αλλα μη νομιζεις οτι κι εμεις στην Ελλαδα ειμαστε σε καμμια νιρβανα …
Την ξερεις δα την καθημερινοτητα στην Ελλαδα …
Απλα οταν εισαι μακρυα νοσταλγεις ετσι ειναι …
Παντως ειμαστε αρκετα μαζοχες μας αρεσει ετσι !!

Θα δωσω τα χαιρετισματα σου στον Παππο οπωσδηποτε !!
Εχεις περασει απο τα ρεμπετικα παλκα απ’οτι εχω καταλαβει, δωσε μου καποια επιπλεον πληροφορια …

Μιά και έχουμε πολλούς ψαράδες, να ζητήσω βοήθεια.

Ποιά τα ελληνικά ονόματα της Tonna galea?

http://www.paradoxon.gr/paramithi/tonna%20galea.html

Tonna galea ή Dollium (Δόλιον)
Μέγας πιθοκοχλίας κοινώς μπουχώνα.

Σ΄ευχαριστώ Κώστα!

File Giwrgo B. exw perasei apo ta rembetika palka tragoudwntas kai paizontas kithara,baglama kai toumbeleki. Stin Ameriki kai stin Eyrwpi doulepsa san melos se diafores kompanies me epwnymous kai agnwstous rembetes,malista eixa kai diki mou kompania sti Nea Yorki,tous REMBETES TIS ASTORIAS pou eixame monimo steki to CAFE AMAN sto Brooklyn. Stin Ellada ekana mono entexno tragoudi kai analogi diskografia,episis me diafores synergasies aksiologwn kallitexnwn. Ekei eixa skarwsei dyo groups, to SXIMA OXYMORON pou paizame kyriws diko mou repertorio kai tous ARROWHEAD me tous opoious paizame tragoudia twn indianwn tis Amerikis,panta se mousikes skines.
Akoma den eytyxisa na kanw zwntanes emfaniseis me rembetiko tragoudi stin patrida kai einai to oneiro mou na to kataferw mia mera,eidika epeidi exw grapsei kai dika mou rembetika pou paramenoun agnwsta gia xronia kai tha ithela na mporesw me tin eykairia otan erthw na ta ixografisw.
To saraki ayto einai pou me trwei ton teleytaio kairo giati eimouna sta palka kai sta studio mia zwi kai edw twra sti Vrazilia den yparxei tropos na synexistei kati tetoio.
Den kserw an kalypsa tin erwtisi sou,an yparxei tipota allo pou thes na matheis,pes mou.
Ante,as eyxithw kali antamwsi mipws akousei kanena ayti…

Ευχαριστω Νικο για τις πληροφοριες !!
Οσο για το αν με καλυψες απλα μεγαλωσες την περιεργεια μου …

Εχω μπει και στο σαϊτ σου και ειδα οτι εισαι πολυσχιδης σε σχεση με τη μουσικη και οχι μονο.

ΟΚ απλα ηθελα να ξερω σε σχεση με το ρεμπετικο τι εχεις κανει.

Τους Arrowhead και το Oxymoron τα εχω ακουσει σαν ονοματα αλλα λογω του
οτι ειμαι Κρητη δεν ετυχε να σας δω οταν ησουνα Ελλαδα.

Giwrgo poly to thelame na erthoume kai na paiksoume stin Kriti me to OXYMORON,malista kapoia mousiki skini sto Irakleio me entexno elliniko eixe kanei kapoia krousi,otan emathe omws oti eimastan 9 atoma to ksanaskeytike o anthrwpos me ta eisitiria klp kai den ekatse.
O filos kai synergatis mou Mixalis Kakepis pou einai Kritikos kai tragoudaei syxna ekei, katafere na pei merika dika mou tragoudia se dikes tou emfaniseis stin Kriti. O Mixalis tragoudise san symmetoxi se diko mou CD kai eksakolouthei na emfanizetai stin Athina,kyriws ston STAYRO TOU NOTOU. Oso gia to allo group,tous ARROWHEAD, den vrethike kaneis na mas ferei stin Kriti gia atofio indianiko repertorio.
Twra pou ta sygkrotimata ayta exoun dialythei menei mono to rembetiko gia mena kai eyxomai na mporesw na tragoudisw ksana sto palko prin fygoune ta xronia aprakta.Kai na vgalw kai to CD gia tous klironomous.