Ο παπποσ στο "αδεσποτο" στα χανια

Τελικα ο Μανωλης ο Παππος εκτος απο 2 τριήμερα που επαιξε στο “Αδεσποτο” στα Χανια μεσ’τον Ιουλη, επαιξε και ολο τον Αυγουστο τριημερα και καποια τετραημερα !!
Οι βραδυες ηταν συγκλονιστικες δεδομενου οτι ο ηχος ηταν φυσικος με μικροφωνα, ο Μανωλης επαιζε “χορταστικα” και τραγουδουσε καθε βραδυ αρκετα τραγουδια που ηταν και διαμαντια, ο Μασσαλας πολυ καλη κιθαρα και επισης φωνη, η Χανιωτισα Δημητρα Λιγοψυχακη σταθηκε επαξια, ο Λευτερης ο ιδιοκτητης συνηθως τραγουδαγε καποια τραγουδια και το προγραμμα αποτελουνταν επι το πλειστον απο παλια και καλα λαικα και ρεμπετικα, τραγουδια που ειχαν δουλεψει και τα απεδιδαν σε επιπεδα δισκογραφιας και βαλε !!
Πηγα τρεις βραδυες, η αποδοχη του κοσμου ηταν πολυ καλη, δεδομενου οτι το μαγαζι ηταν “μεσα” και σε μη τουριστικο μερος για τα καλοκαιρινα δεδομενα των Χανιων και παρ’ολη τη λιγη διαφημιση ηταν καθε βραδυ γεματο. Λογω δε της προχωρημενης ωρας που διαρκουσε το προγραμμα, περναγε κοσμος μεχρι αργα …
Υπαρχει υλικο που κατεγραψε ο Γιωργης ο Τσερτος απο την κονσολα, ειδικα την Παρασκευη 25.8 που ημουν κι εγω εκει και ο Μανωλης επαιξε ιδιαιτερα καλα, ηταν μαλιστα και η Αρετη η Μπελλου που βγηκε κι αυτη πανω για αρκετη ωρα και ακομα εχω δικα μου αρχεια ηχου και βιντεακια με οχι και τοσο καλη πιστοτητα αλλα που μεταφερουν το κλιμα και ακομα μια ωρα περιπου βιντεο με καλη ευκρινεια απο την Πεμπτη 31.8.
Οι βραδυες τελειωσαν το τριημερο Πεμ.-Παρ.-Σαβ. που περασε.

Περισσοτερα προσεχως …

Φίλε Γιώργη
είμαι προσωπικός φίλος και παλιός συνεργάτης τού Πάππου (έχουμε παίξει μαζί στα “εννιά όγδοα” στην Αθήνσ με τον Σαββόπουλο) και διατηρώ αρχείο με ηχογραφήσεις του Μανώλη κυρίως από λάιβ εμφανήσεις του.
Αν θέλεις και ευκαιρείς,στείλε μου ένα πμ να μιλήσουμε από κεί,γιατί θα με ενδιέφεραν αυτά που αναφέρεις πως έχεις στην κατοχή σου.
Εγώ τώρα μένω στη Βραζιλία,αλλά του χρόνου τον Μάιο προβλέπεται να έρθω Ελλάδα γιά ηχογραφήσεις και μάλλον θα συμμετάσχει και ο Μανώλης μιας και πρόκειται για ρεμπέτικο Cd.
Και μιά ερώτηση: εσύ μένεις μόνιμα στην Κρήτη;
Αν μιλάς αγγλικά, ίσως να σε ενδιέφερε να ρίξεις μιά ματιά στην προσωρινή μου ιστοσελίδα για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με μένα.
Θα την βρείς καταχωρημένη στο προφίλ μου εδώ στο φόρουμ.
Σε ευχαριστώ για τις τόσο περιγραφικές σου εμπειρίες από τα Χανιά που με έκαναν να νοσταλγήσω ακόμα περισσότερο την πατρίδα, άντε με το καλό να δώσει να τα πούμε και από κοντά μια μέρα…
Νικόλας

Νικο θα σου στειλω καποια αρχεια ηχου που πηρα απο τη φωτ.μηχανη μου -εχει τη δυνατοτητα αυτη- για να παρεις μια γευση.
Τωρα για πιο καλες ηχογραφησεις περιμενουμε τον μεσσιε Τσερτο - ανηψιο του Μπαμπη- ο οποιος εχει παει τωρα στην Πρεβεζα οπου και το ΤΕΙ οπου σπουδαζει και απο οτι ξερω επεξεργαζεται το υλικο που εγραψε απο κονσολα σε μ.ντισκ και το οποιο ηταν απο σχεδον ολες τις βραδυες !!
Το καλο ειναι οτι ο Μανωλης επαιζε ορεξατα, επιλεγμενα και τις περισσοτερες φορες χορταστικα … αν καταλαβαινεις τι εννοω …
Εχω και καποια βιντεακια και φωτο και ετοιμαζω ηδη ενα cd για καποιους φιλους. Αν θες στο στελνω και σενα.
Στο site σου εχω μπει αρκετο καιρο τωρα, ειναι εντυπωσιακο !!
Τωρα για Ελλαδα που λες, οσο κι αν μας πληγωνει, τι να λεμε τωρα, δυσκολα κανουμε αλλου …
Κι εγω ωρες ωρες τα παιρνω με διαφορα μιζερα που γινονται εδω, αλλα …εχει κι αλλες χαρες η ατιμη η Ψωροκωσταινα !!
Ciao

ps
Θα τα πουμε και με π.μ.

Για στείλε κι απο δώ μεριά φίλε Γιώργη, μιάς και τον Πάππο τον έχω ακούσει μόνο στο Μέγαρο!

Που εισαι ρε Ισαακ ;;

Η Κασος με την Κρητη ειναι μια γκαζια …

Τσιμπησες με Παππο, ε ;;

Σου στελνω μια πρωτη γευση σε λιγο
και επεται συνεχεια …
θα σου στειλω π.μ.

Από τις καλές μαντινές που παίξαν φέτος στη Κάσο:

“Δυόμιση ώρες θάλασσα,
τα δυό νησιά χωρίζουν
μα γίνονται μία στεριά,
την ώρα που γλεντίζουν.”

“Έχει κι η Κάσος μας βουνά
με δίχως Ψηλορείτη
μα είναι υπερήφανη
που’ ναι κοντά στη Κρήτη.”

“Εζήτησα από το Θεό
την ομορφιά να πιάσω
κι Εκείνος χαμογέλασε
και μου’ δειξε την Κάσο”

Πάππο Έλαβον. Έλαβον, και εψάρωσον!!!

Μαντινές ε ;
Ωραια λεξη !!
Εμεις τσι λεμε και μαντινιάδες …

Πολυ ωραιες οι δικες σας !! Ξερω οτι Κασο και Καλυμνο στα γλεντια,
οι μαντιναδες πρεπει να ειναι της στιγμης, “απαγορευεται” να πει
κανεις καποια που εχει ξανακουστει …

Οσο για Παππο … εχεις να ακουσεις κι αλλα …

Γειά σου φίλε Γιώργη

ό,τι και να μπορέσεις να μου στείλεις θα είναι ευπρόσδεκτο και θα πιάσει τόπο,να είσαι σίγουρος. Για το πώς μπορεί να γίνει αυτό,ας μιλήσουμε με πμ να σου δώσω λεπτομέρειες. Ελπίζω να μην σε βάζω στο λούκι να τρέχεις για πάρτη μου,αλλά αν θέλεις και συ τίποτα απο δώ,σκέψου και πές μου,να στο φέρω ιδιοχείρως όταν έρθω,να γνωριστούμε κι όλας.
Στην ερώτησή μου δεν απάντησες,αλλά από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω πως μάλλον μένεις στην Κρήτη μόνιμα. Είναι λοιπόν και μιά ευκαιρία να δω και το νησί.
Περιμένω νέα σου και τα ξαναλέμε.
Από Βραζιλία χαιρετώ…Νικόλας

File Yiorgo,

San megalos thaumastis tou rebetikou foroum kai san idolatris tou rebetikou tragoudiou (exo akoma polla na matho…) epesa tixaia sto minima sou opou anaferis ton Pappo sta Chania. Kai m’epiase mia melagxolia giati meno sto Belgio (Brussels) kai spania exoume tin tixi edo na akousoume tetious mousikous kai rebitikes atmosferes. M’epiasse melagxolia giati imoun sta Xania…ton Iounio kai den to iksera, giati sto metaxi akousa apo ena allo melos tou foroum pos o Pappos edine kai mathimata bouzouki dorean gia olous tous erasitexnes san ki emena pou mathainoun to bouzouki. Telos pantos, den thelo na se zalisso parapano. An sou ta grafo ola auta inai epidis tha ithela ki ego para poli na mou stilis sto Belgio to CD i to DVD pou exete trabixi to perasmeno kalokairi sta Xania.
To xero oti gia sena inai kopos, alla tha ekanes merikous "rebetes " tou Belgiou (stenoi filoi mou)eutixismenoi. Bebaia an thelissis na mou to stilis, tha sou plirosso ta exoda tis taxidromikis epistolis meso trapeziki metafora sto logariasmo sou kai oti allo goustari i psiwi sou.

An thelis mporis na me apantissis sti dieftissi tou foroum i stin dieftissi pali.kara@hotmail.com

Gia xara

Γειά σου φίλε Μιχάλη από το Βέλγιο
μένεις σε μιά από τις αγαπημένες μου πόλεις και κοντά στην Μπρυζ που έχει μείνει στην καρδιά μου από παλιές ωραίες εποχές.
Θέλω να σε πληροφορήσω γιά το ρεμπέτικο Cd που ετοιμάζω στην Ελλάδα του χρόνου,με αυθεντικά ρεμπέτικα (όχι επανεκτελέσεις) όπου πιθανότατα θα παίζει μέσα και ο Μανώλης.
Βέβαια έχουμε καιρό μέχρι τότε (γύρω στο Μάιο με Ιούνιο),αλλά επειδή σε νοιώθω απόλυτα ―μιας και είμαι ρεμπέτης της διασποράς και γώ,είπα να σου γράψω να το έχεις στα υπ‘όψιν σου. Με μεγάλη μου χαρά θα σου στείλω ένα Cd όταν τελειώσει,να ρίξεις τις σβούρες σου και συ και οι φίλοι σου εκεί,αρκεί να μου στείλεις ενα πμ με διεύθυνση και τηλέφωνό σου,αφού σκοπεύω να βρεθώ και στην Ολλανδία μετά τις ηχογραφήσεις. Ισως τα πούμε και από κοντά εκείνες τις μέρες.
Να περνάς καλά φίλε Μιχάλη
Νικόλας από Βραζιλία

Νικολα Λευκο Φτερο,στειλε μου το μειλ σου να σου στειλω Παππο.

Μεσω φορουμ χρησιμοποιειται αλλη φορμα και δεν εχω δυνατοτητα attachment … εν τω μεταξυ μπηκα στο site σου και χρειαζεται εγγραφη για να στειλω μειλ. Θα ξαναμπω τωρα να κανω εγγραφη αλλα αν κατι δεν παει καλα στειλε μου το μειλ σου στο : gevav@hol.gr

Γειά σου φίλε μου Γιώργο
το ε μέιλ μου υπάρχει στο προφίλ μου εδώ μέσα,αλλά γιά ευκολία σου το γράφω εδώ,μιας και μπαίνεις ταχτικά και γράφεις.

whitefeather02@hotmail.com

Ανυπομονώ και για τα ντι βι ντι τον Δεκέμβρη,και ό,τι θελήσεις από Βραζιλία,στη διάθεσή σου.

Χμμμ, Γιώργο ότι θέλεις από Βραζιλία;;; :085:

…εκτός απ‘άυτές πού εννοεί ο Ισαάκ βέβαια…
(Τί του βάζεις στο μυαλό του Γιώργη βρε Ισαάκιε !!!)
Είπαμε…

Ελατε ρε παιδια καλες ειναι και οι Ελληνιδες …
Νικολα εμεις θα τα πουμε και ιδιαιτερως …
:089:

Επειδη ειχαμε μινι φορουμικο meeting σημερα και διαφορουμικο τις προαλλες
και ειμαι ολιγον κομματια, θα σου στειλω μια προγευση τωρα και απο αυριο
θα παμε σε κυριως πιατο …
Επισης αν εχεις λογαριασμο mediamax πρωην streamload στειλε μου,
γιατι τα βιντεο μονο απο κει μπορω να τα ανεβασω λογω βεβαια του οτι
ειναι μεγαλα αρχεια.

Φιλε Νικόλα από Βραζιλία και ρεμπέτη τις διασποράς,

Όπως κατάλαβα,το μήνυμα μου σου έχει θυμίσει παλιές ιστορίες στην Brugges που πιθανόν δεν έχουν να κάνουν μονο με τα μεσαιωνικά κτίρια και ανάκτορα τις πόλις, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ…Είναι αλήθεια που είναι μια ρομαντική πολύ αφού μερική λένε πως είναι η Βενετία του Βορά.

Από ότι κατάλαβα έφτασες στη Βραζιλία για δουλειά και φαντάζουμε πως το ρεμπέτικο τραγούδι και όσα πάνε μαζί πρέπει να σου λείπουν,κι ας είσαι στη χωρα τις μουσικής.

Bebaia αν περάσεις στο Βέλγιο, μην διστάσεις να με τηλεφωνήσεις (τηλ: 0032496122016), θάχουμε σίγουρα πολλά να πούμε. Για το θέμα του CD του Παππου, αν είσαι ακόμα δεχτός, ότι μου στήλης θα είναι για μένα μεγάλη ευχαρίστηση.Η ηλεκτρονική διεύθυση είναι είναι :
pali.kara@hotmail.com

Για σου Λευκό Φτερό και σ όλους τους ρεμπέτες του Φόρουμ.

P.S. : γιατί Λευκό Φτερό ;

κι αλλο βιντεο με το Μανωλη …

Aχ φιλε ξερω πως νιωθεις. Αντε να καλυψω κ γω Μελβουρνη-Χανια!!!
χαχα!!!τελος παντων τι να κανουμε??το ρεμπετικο ζει και στην ξενιτια…

και αυτή τη βδομάδα για δυο εμφανισεις στο αδέσποτο ο Μανώλης