Διασπορά του Ρεμπέτικου

Έχετε ακούσει το άλμπουμ “The diaspora of Rembetiko”;

Απευθύνομαι κυρίως στους εις Γερμανία συμφορουμίτες μιας και δε κυκλοφορεί Ελλάδα.

Γνωρίζω τον άνθρωπο που έκανε τη δουλειά, έχω μια άποψη για την επιλογή των κομματιών γενικά, την ποιότητα των εκτελέσεων (πάντα έχοντας στο μυαλό πως το άλμπουμ αυτό απευθύνεται κυρίως σε μη ελληνες). Τη συνολική μου άποψη για το άλμπουμ δε θα τη παραθέσω.

Θα ήθελα, όμως, τη δική σας γνώμη, μιας και ζείτε το ρεμπέτικο στη διασπορά του, και να μου πείτε τη αποδοχή έχει από τους Έλληνες αλλά και μη Έλληνες ρεμπετόφιλους εκεί.

Για όσους δε γνωρίζουν είναι μια συλλογή από 30 περίπου κομμάτια σε διπλό δίσκο, με κομμάτια του Παπάζογλου, του Μάρκου, Αρτέμη, Γενίτσαρη, ένα αμάλγαμα ρεμπετομπλούζ Βαμβακάρη-Λουιζιάνα και ένα μπλουζ του Σιδηρόπουλου, μια διασκευή του Μάνα μου Ελλάς, μερικά κομμάτια με Ρος Ντέηλη (πχ σαν είχες άλλο στη καρδιά) κλπ.
Ερμηνεύουν συγκροτήματα (όχι μόνο ελληνικά) από Γερμανία, Ολλανδία, Καναδά, Γαλλία κα. Κάποια κομμάτια είναι οργανικά. Η παραγωγή έγινε περίπου πριν από 2 χρόνια.

Πάνος

Φωνή βοώντως εν τη ερήμω…

Ούτως ή άλλως μικρή παραγωγή είναι, δε πρέπει να έφτασε στα ράφια πολλών καταστημάτων.

Αυτη τη συλλογη την εχω,αλλα λογω ελλειψης χρονου δεν την εχω ακουσει.
Εχω ακουσει μονο το ρεμπετομπλουζ του Στελιου.
Πρεπει να ναι πολυ ενδιαφερουσα δουλεια παντως…

Πάνο, δες το e-mail σου.

Κώστα σ’ευχαριστώ σου έχω απαντήσει.

File Pano kai Panagiwti,egw pou zw sti Vrazilia den exw prosvasi se Eyrwpaikes paragwges,omws epeidi exw amesi sxesi me to rembetiko tis diasporas (eimai palios rembetis,xronia sty gyra)tha ithela ti gnwmi sas an aksizei ton kopo san paragwgi kai an eseis tha systinate kati tetoio. Vevaia ektos apo rembetiko akouw ki alla eidi,panta poiotika. Se periptwsi pou tha aksize ton kopo na to exw,pou mporw na to vrw? Tha sas imoun eygnwmwn paidia an mou stelnate kapoia apantisi mias kai to thema exei perasei aparatirito.

Γειά σου Νίκο,

Ας μου επιτραπεί ολίγο καλοπροαίρετο - πάντα - θάψιμο (οι διαόλοι μου δώσανε που έχασε η Ιαπωνία και θέλω να ξεδώσω), το οποίο επανέρχεται σε θέματα τα οποία όλοι λίγο πολύ τα έχομε επεξεργαστεί.

Είναι μια δουλειά η οποία απευθύνεται κυρίως σε μη Έλληνες. Και για πολλούς ίσως η πρώτη επαφή με το “Ρεμπέτικο”. Συνεπώς, κινείται στο ανάλογο πνεύμα (ίσως η πρώτη του είδους της; Πραγματικά δεν έχω ιδέα). Κομμάτια σε εκτέλεση από συγκροτήματα Ελλήνων και μη, από όλη την υφήλιο.

Από τεχνικής άποψης και ποιότητας, είναι μια πολύ προσεγμένη δουλειά. Όμως κάποια πράγματα, βρίσκω, δε συμβαδίζουν με εκείνη την έρμη τη λέξη “ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ” στον τίτλο.

Ως προς την παρουσίαση του τί είναι το Ρεμπέτικο, μέχρι την επιλογή των κομματιών και των συγκεκριμένων εκτελέσεων, φαίνεται δεν υπήρχε συνεργασία με κάποιον “ειδικό”. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έγινε προσέγγιση ανθρώπων που είναι μέσα στα πράγματα (ας πω “Ρεμπετολόγοι”).

Γενικά, μου φαίνεται κάπως αφελές - με μια επιφανειακή προσέγγιση, γίνεται παραπλανητικό. Πχ, μεταφράζοντας ελαφρά τη καρδία: Το Ρεμπέτικο είναι μουσικό ρεύμα το οποίο δημιουργήθηκε στις αρχές της δεκαετία του 1920 στις υπερπληθείς ελληνόφωνες πόλεις της Μ.Α. Σοβαρά, ε; Θα μου πείτε, αυτός τουλάχιστον αφήνει κανα δυο χρόνια μεγαλύτερο χρονικό περιθώριο από κείνα τα έρμα “50 χρόνια” άλλου γνωστού δίσκου…

Επίσης, αναφέρονται κάποια ονόματα στο βιβλιαράκι, τα οποία έχουν όση σχέση με το Ρεμπέτικο όση ο Ozzy με τα μπαλέτα του Τσαϊκόφσκυ (όσοι εννοήσατε ποιούς φωτογραφίζω, μπράβο σας).

Όσο αφορά την επιλογή των κομματιών, κάποια είναι απλά εκτός θέματος. Άρα, λείπει κάποια συνοχή. Για μένα λείπει συνοχή ακόμα σε κείνα τα κομμάτια τα οποία μπορώ να χαρακτηρίσω ως “εντός θέματος”.

Άσχετο: Η κασσετίνα αυτή ανήκει σε μια μεγάλη συλλογή μουσικής “έθνικ”. Εγώ δε καταλαβαίνω αυτόν τον όρο, άρα τον προσπερνάω.

Έτσι, για να ξέρουμε για τί μιλάμε,

CD1

  1. πρόλογος - Μάνα μου Ελλάς
  2. O Πινοκλής
  3. Rosenbuskens Blad - Taximi
  4. Yedikule
  5. Καίγομαι
  6. Bayat/Ερηνάκι
  7. Σαν πεθάνω στο καράβι
  8. Μπουζούκι μου διπλόχορδο
  9. I Giren
  10. Αφού’χεις άλλον στη καρδιά - Ross Daly
  11. Cafe Izmir - Ankala
  12. Μες της Πόλης το χαμμάμ
  13. For Rita - Evening Take
  14. To Blues του παλιοκάραβου
  15. Στα περιβόλια - Γρηγόρης Μπιθικώτσης
    CD 2
  16. Ντοκτόρ
  17. Θάλασσα λυπήσου
  18. Εγώ μάγκας φαινόμουνα
  19. Άνοιξε - Diamanda Galas
  20. Πάλι κι απόψε σκεπτικός
  21. Δική μου είναι η Ελλάς
  22. Οι λαδάδες
  23. Ψηλά στα παραθύρια σου - Bill Fotiades
  24. Του Βοτανικού ο μάγκας
  25. Πλυμήρα
  26. Η φαντασία στην εξουσία - Louisiana Red
  27. Σαν ποθάνω παραγγέλνω
  28. Ζεϊμπέκικο
  29. Είμαι ορφανός από παιδί - Ross Daly
  30. Μπαρμπά-Γιαννακάκης (Kurban)
  31. Στην Υπόγα (Extract from Rembetiko Medley) - Roberto Zanisi
  32. Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια - Νίκος Παπάζογλου
  33. Ζεϊμπέκικο

Όσο αφορά τα “εντός θέματος” κομμάτια καθεαυτά, αγνοώντας το σύνολο. Ακόμα κι από τούτα, μερικά δεν θα τα έβαζα με τίποτα σε δίσκο με Ρεμπέτικα. Λόγω ύφους εκτέλεσης και μόνο. Κι ο Ζαγοραίος έχει πει τον Μάγκα στον Βοτανικό (και μάλιστα στα Γαλλικά), αλλά… Όποιος ακούσει, ας πούμε, το Χαρέμι στο Χαμμάμ θα καταλάβει τί εννοώ. Απ’την άλλη θα μου πει κανείς -και θα έχει δίκιο-, περί ορέξεως… Σχετικά με αυτό, καλοί οι πειραματισμοί και τα “τουρλού τουρλού”, όμως αν δεν γίνεται με μέτρο, κάπου ξεφεύγει από αυτό που καλώ εγώ Ρεμπέτικο (Πήγε κανείς να σερβίρει, ας πούμε το “Greek Cooking” για Ρεμπέτικο; Δεν έχει καμία σχέση, αλλά είναι μια καταπληκτική δουλειά. Άρα;).

Και τέλος πάντων, δεν αντέχω το κλισέ “Ρεμπέτικο - the Greek Blues” που πασάρουν όλες οι σχετικές συλλογές. Δε ξέρω, μου τη δίνει…

Συνοψίζω: Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα, αλλά έχε υπ’όψιν τα παραπάνω.

Τώρα, για το που μπορείς να το βρεις. Δεν ξέρω αν έχεις καν διεύθυνση στη ζούγκλα όπου μένεις (!), οπότε δε ξέρω αν σε βολεύει το ταχυδρομείο. Πάντως το χτύπησα στο google και το βρήκα στο Amazon.com, για περίπου $40.

Νά’σαι καλά, και αύριο με τη νίκη.

Πάνος

υγ - ρίξε μια ματιά στο μέιλ σου.

Φιλε Πανο δε ξερω αν το ρεμπετικο στο εξωτερικο απευθύνεται για τους ξενους αλλα εχω ζησει τρομερες ρεμπετικες βραδυες στη Μελβουρνη. Τα παιδια λεγονταν Αποδημη Κομπανια και για μενα τουλαχιστον εισαν αριστοι.
Ενα δισκο που εκαναν παραθετω το URL
http://www.acrosstheborders.com.au/cdshop-apodimi-melisma.htm

Aπο δεκα και μετα ειναι ρεμπετικα.

ΥΓ Το χασιμο τις Ιαπωνιας ειχαι αντιθετη επιδραση εδω.

Παντα φιλικα
Νικος

Γειά σου Νίκο Σ.
Δεν είπα τέτοιο πράγμα, δηλαδή πως το ρεμπέτικο στο εξωτερικό απευθύνεται σε ξένους. Αναφερόμουν στους συγκεκριμένους δίσκους. Το βιβλιαράκι είναι γραμμένο σε 3 γλώσσες, Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά.

υγ1 - δε μου λες, το under tomatoes and vines περιέχει το αδέσποτο “άιντε κάτω από τ’αμπέλι ****** μια παντρεμένη”; γουστάρω…

υγ2 - Δε θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η Αυστραλία, σε τέτοιο όμιλο που είναι… άστο καλλίτερα.

Γεια σου Πανο,

Δε καταλαβα συγγνωμη.

Αυτο ειναι, το αδεσποτο … συμβολισμος ε!
Σιγουρα, δυσκολο πολυ να περασει στο δευτερο γυρο - αλλα you never know your luck in the big city, που λενε.

Πάνο δε θα σχολιάσω το υπ’ αριθμόν 597 μήνυμά σου, γιατί θα πουν ότι είμαστε προσυνεννοημένοι. Θα πω μόνο ότι συμφωνώ απολύτως σε όλα!

Άρη, μη μου πεις πως στοιχημάτισες κι εσύ 1-0 για την Ιαπωνία γιατί θα αρχίσω να πιστεύω στην τηλεπάθεια!

Οχι ρε. Είχα σήμερα μια έμπνευση να παίξω Ισπανία και Σ. Αραβία, όμως ευτυχώς δεν πρόλαβα. Θα είχα σκάσει απ’ το κακό μου με κείνο το γκολ στο ενενηνταφεύγα…
Ολο το χειμώνα έπαιζα μικρά στοιχήματα (5-10 ευρώ) έτσι για το κέφι μου. Εφτασα κάποια στιγμή που είχα χάσει 20 σερί στοιχήματα. Στο τέλος, για να πω ότι κέρδισα, έπαιζα 5 ευρώ για να πάρω 7 (τρεις αγώνες στο 1,20) και παρόλα αυτά πάλι έχανα!
Κάποια στιγμή σταματάει να είναι …χόμπι, γιατί τείνει προς το μαζοχισμό. Οπότε τα παράτησα…
Τα καλά στοιχήματα ήταν στη Β΄ κατηγορία αλλά άργησα να το πάρω χαμπάρι. Π.χ.:
Προοδευτική-Πανσεραϊκός: “Φιλικό” σωματείο οι Σέρρες, να μην τους αφήσουμε να πέσουνε. Ασε που δε γουστάρουμε τους Πατρινούς και λέμε να τους …βυθίσουμε. Ηρθε το διπλό κι έκατσε. Μιλημένο από μακριά. Παρόλα αυτά στην Interwetten το πλήρωναν 3,40! Του χρόνου θα κάνω εκεί την πλάκα μου, αν δε μας πάρουν χαμπάρι. Στην στη Β΄ Ιταλίας τους μυρίστηκαν και υπήρχαν αγώνες που το Χ πλήρωνε 1,50!!!

Geia sou file mou Pano,se eyxaristw gia to toso katatopistiko minyma se sxesi me to diplo CD,se evala kanonika sto louki na mou steileis katevato olokliro,omws katalava plirws peri tinos prokeitai.Apo apopsi thematos,symfwnw kai gw apolyta,fainetai omws kali paragwgi,an kapoios to dei san mia douleia ellinwn tis diasporas pou ixografisan diafora eidi kai ta topothetisan se mia eniaia syllogi katw apo ton geniko titlo REMBETIKA.
Arage poios epimelithike tis paragwgis? An apofasisw na to paraggeilw tha to kanw kai mono gia na emploutisw ti syllogi apo CD ellinwn tis diasporas kai oxi toso gia ta dedomena kommatia sto CD.Eimai synama periergos na akousw tin mousiki proseggisi aytwn twn ektelestwn oson afora ton tropo pou antilamvanontai to rembetiko o kathenas tous.Oso gia ton Ross ,tin Diamanda, ton Papazoglou kai ton Sir,eeee…einai oloi tous gnwstoi stin piatsa.
Kali epityxia stin Iapwnia sou sti synexeia,oli i Vrazilia einai sto podi kai perimenoun to ekto kypello,fysika me samba stous dromous kai ola ta sxoleia kai magazia kleista tis meres pou xoreyei o Ronaldinio sto gipedo. Egw proswpika perimenw alli omada gia fetos,fwnazw omws yper tis Vrazilias giati ti zwoula mou tin thelw file Pano…

Γειά σου Νίκο,
Την παραγωγή την έχει κάνει ο Christian Scholze. Είναι ένας δραστήριος και ωραίος άνθρωπος, τον έχω γνωρίσει μιας και έχει σπίτι στην Αγία Γαλήνη, ένα χωριό στη νότια Κρήτη.

Η σελίδα του είναι

http://www.christianscholze.de/

Τα λέμε.