Ο καλύτερος ρεμπέτης ever (συζητήσεις)

Δηλαδή έπρεπε να ρίξουμε υποννοούμενα για τα νιάτα σου, ώστε να εμφανιστείς;
:slight_smile:

:110:
Πες τα ρε Φέρρη. Σε γουστάρω. Να το ξέρεις.

Θα εκπλαγείς φίλε Μπάμπη, αλλά αυτό που λες είναι πέρα ως πέρα λάθος. Οταν ο Γενίτσαρης (και ο κάθε Γενίτσαρης) έπαιρνε το νόμο στα χέρια του, την ίδια περίοδο, οι παρακρατικοί του επίσημου Ελληνικού μετακατοχικού αγγλο/ΗΠΑκίνητου “κράτους”, επί της οδού Μπενάκη και Πανεπιστημίου γωνία δολοφονούσαν πισώπλατα όποιον γούσταραν επειδή… έτσι γούσταραν (ας πούμε) για να μην επεκταθώ με 200 σελίδες χολής που έχω μαζεμένη. Μη μου πεις! Δεν ήξερες ότι ρίχνανε στο ψαχνό; Π.χ. Λαμπράκης.

Ετσι λοιπόν άθελά σου έχεις δίκιο: Οι “νόρμες της άρχουσας τάξης” ήταν ακριβώς το ανάποδο απ’ αυτές του λεβέντη Γενίτσαρη: 'Ηταν μικρόψυχες, άνανδρες, εκδικητικές και ΠΙΣΩΠΛΑΤΕΣ!


Quiz: Μήπως θυμάσαι κατά ποιανού συγκεκριμένα πυροβόλησε ο Γενίτσαρης σε εκείνο το μπουρδέλο;

Α, μπα. Δεν νομίζω να συνεννοηθούμε ποτέ εμείς. Δεν μου… πάνε αυτά που λες… Καταλαβαίνεις;
Απλά έσβησα τα υπόλοιπα (κραυγαλέα) παραδείγματα που είχα γράψει γιατί… “δεν”.
Κατά τα λοιπά, ΑΚΟΜΑ περιμένω τον κατάλογο των αρνητικών χαρακτηριστικών για να ξεστραβωθώ.
Και για έναν επιπλέον λόγο: Φοβούμαι μην εμπίπτω κι εγώ πουθενά εκεί μέσα, θε μου σχώρα με.

Και ένα ενδιαφέρον απόσπασμα, έτσι για να πιάσουμε… το εσάνς της εποχής.

[i]Γιάννης Παπαϊωάννου: “Δεξιοί ήτανε αυτοί, βασιλικοί φανατικοί, φόβος και τρόμος λέμε. Χιταρία του κερατά! Ποιος να πατήσει στο μαγαζί τους, γυρίζανε τα άλλα μαγαζιά και κάνανε τα κουτσαβάκια και δnμιουργούσανε πολλά πράματα. (…) Αυτοί πάντα οπλοφορούσανε! Μόλις μπήκανε μέσα και τους είδε ο Μάρκος κιτρίνισε από το φόβο του! Μόλις κάτσανε λέει ο ένας” Μωρή πουτ.να Συριανή μας έγραψες στ’ αρχiδια σου, αλλά τώρα θα στα δώσουμε να τα φας!" Το λέγανε για το Μάρκο. Κατέβηκα από το πάλκο και πήγα κοντά τους να ηρεμήσω τα πράματα. Εμένα με σεβόντουσαν. Τους μίλησα λίγο, αλλά στο μεταξύ ήρθε κοντά ο Μπουχός, που ήτανε μπράβος του μαγαζιού. Μόλις τον είδαν ξεματιαστήκανε! 'Οχι παίζουμε!"

[/i]ενδιαφέρον

Δεν είχα κατά νου τις προσωπικές μου προτιμήσεις και βέβαια η τοποθέτησή μου δεν είχε τέτοιο σκεπτικό…

Η συζήτηση και η έρευνα στο πεδίο του λαϊκού πολιτισμού θα πρέπει να ξεκινά με αμφισβήτηση και άρση των «βεβαιοτήτων» που διαμορφώθηκαν σε έναν κοινωνικό χώρο, στον οποίο διαμεσολάβησαν σχέσεις δύναμης και εξουσίας. (αυτό δεν είναι κάθαρση!). Οι κάθε μορφής κατηγοριοποιήσεις έχουν ιδεολογικοπολιτική σημασιοδότηση και επιβλήθηκαν από εκείνους που κατείχαν τη δύναμη και εξουσία για τη διαμόρφωση μιας νομιμοποιημένης εθνικής κουλτούρας, τέτοιας που να οριοθετεί και να διαφυλάσσει την εθνική ενότητα και να διατηρεί την κοινωνική ιεραρχία.

[i]Άρη με πρόλαβες! Εξαίρετο άρθρο που εκφράζει κατά τον καλλίτερο τρόπο αυτά που είχα κατά νου…

[/i]

Βλέπε παραπάνω απάντησή μου…

Πόσοι μάθαμε, πόσοι σκεφτήκαμε Κώστα? μπήκαν πραγματικά τα θέματα σε τάξη και στις πραγματικές τους διαστάσεις? Πολύ αισιόδοξο το ακούω…

Μπάμπη, το «λαϊκό» δεν προσδιορίζεται ούτε από την ετικέτα ούτε «κατά δήλωσιν», αλλά με βάση την απήχηση που έχει στα λαïκά στρώματα.
Η εξαθλιωμένη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού που συσσωρεύτηκε στις παρυφές των αστικών κέντρων στο τέλος του 19ου και στις αρχές του 20ου αιώνα και δημιούργησε τις παραγκουπόλεις των προσφυγικών και των αυθαίρετων, είχαν βεβαίως αποκλίνουσες συμπεριφορές από την άρχουσα τάξη, ήταν λοιπόν περιθωριακοί… αφού αγκάλιασαν και έκαναν δικό τους το ρεμπέτικο τραγούδι…και αυτό είναι που το καθιστά ΛΑΪΚΟ τραγούδι!

Μʼ όλο το σεβασμό κ. Φέρη, δεν κατανοώ το εκρηκτικό σας μήνυμα… Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεστε… Προσωπικά (θεωρώ τον εaυτό μου αρκετά «περιθωριακό»), εκείνο που εγώ φοβάμαι δεν είναι το περιθώριο, αλλά η λογική της εμπορευματοποίησής του, και η σκόπιμη ασύστολη διαστρέβλωση της ιστορίας, της παράδοσης και του λαϊκού μας πολιτισμού…

[quote=Kostas™;160183]

Α, μπα. Δεν νομίζω να συνεννοηθούμε ποτέ εμείς. Δεν μου… πάνε αυτά που λες… Καταλαβαίνεις;

Τα αυτά και δι ημάς !
Το «συνεννοούμαι» χρησιμοποιήθηκε με την έννοια της κατανόησης και όχι της συμφωνίας.

Τα κραυγαλέα παραδείγματά σου, ελπίζω να κατάλαβες πως ήταν για τα μπάζα !
'Οσο για τον «κατάλογο», φοβάμαι θα περιμένεις για πολύ γιατί αποτελεί δημιούργημα της δικής σου φαντασίας.

Και μη φοβάσαι. Δεν είμαι εγώ αυτός που προσάπτει «αρνητικά χαρακτηριστικά», ούτε με νοιάζει να πετάω υπονοούμενα σε μια δημόσια κουβέντα για το τι έκανε ο καθένας στα νιάτα του και τα γεράματά του. Δε μου ταιριάζουν προβοκατόρικες και ασφαλίτικες νοοτροπίες,

Ας μάθουμε να σεβόμαστε κάποτε τους συνομιλητές μας και όταν δεν ταιριάζουν οι απόψεις μας. Και σα «συντονιστής» θα είχες χρέος να τους προστατεύεις, γιά να μη βγαίνει κατόπιν ο Φέρρης και σας ρίχνει τα μπινελίκια του …για να του πεις μετά πόσο τον γουστάρεις!

Δε συνηθίζω επίσης να απαντώ σε ό,τι εγώ δεν έχω πει αλλά μου βάζουν συμπερασματικά - κατά δική τους άποψη - στό στόμα. Και ο νοών, νοήτω.

Πολύ ενδιαφέρον ! Όπως επίσης το ότι διάλεξες να το κολλήσεις ακριβώς κάτω από την αναφορά σου σε μένανε !
Βοήθεια, θείε Φρόϋντ !!!
Ρε, μπάς κι` είμαι δεξιός, βασιλικός ( στη γλάστρα μου ), χιταριό του κερατά και δεν τόξερα, που είπα το Μάρκο Ρεμπέτη ?

Και μιά ιδέα !
Δεν ξανακάνουμε βαφτίσια ( και γω νονός ) του Φόρουμ;
Πως να το βγάλουμε;
ΑΣΤΙΚΟ ΛΑΪΚΟ ΦΟΡΟΥΜ !!!

Παιδιά ήρεμα … Δε νομίζω ότι διαφωνείτε σε κάτι. Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι…

Χαλαρά.
Αυτό που σου έγραψα είναι ότι (1ον) αντιθέτως απ’ ότι υποννόησες ΔΕΝ συμφωνούμε και (2ον) ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ κάτι που σου έγραψα χθές - προχθές γιατί θεώρησα ότι την έκανες στριφτή πατερναλιστικά με το παλιομοδίτικο “επιτέλους συνεννοηθήκαμε”. Αρα; Προς τι η ΕΤΑΙΡΟΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ φασαρία; Προχθές γιατί δεν σε τσίμπησε η ίδια μύγα;

Τώρα, για το που έβαλα το απόσπασμα του Παπαϊωάννου με αφήνεις… άφωνο. Θέλει ΠΟΛΥ φαντασία αυτό που ισχυρίζεσαι περί… πονηρής τοποθέτησής της, Είναι απόσπασμα το οποίο βρήκα μιά ώρα μετά το πρώτο posting και το πέταξα τελευταίο. Κοίτα τους χρόνους, εκεί είναι και χαμογελάνε 14:54 - 15:57 = 1 ώρα διαφορά. Εκτός αυτού, θέλει μια στάλα λογικής για να καταλάβεις ότι δεν σε αφορά και ότι κολλάει στο περί παρακράτους Λαμπράκη που έγραψα πιο πάνω στον Μπάμπη. Παρατήρησες τα τρία enter που πατάω για να ξεχωρίσω το ένα θέμα απ’ το άλλο;

Στα υπόλοιπα δεν υπεισέρχομαι γιατί αποπειράσαι να με θίξεις. Και επειδή έχω το συνήθειο να ΕΠΙΛΕΓΩ από ποιόν θα καταδεχθώ να θιχτώ και ποιόν θα αγνοήσω, μένουμε εδώ - τελεία - και - παύλα.

Δεν μπορώ αφήσω να περάσει απαρατήρητη η παραπάνω “ρήση Νικολάρα” σε συνδυασμό με το νέο AVATAR του!

:019: :019: :019:

Πρόθεσή μου ήταν η δημιουργία μιας αφετηρίας γόνιμου διαλόγου, για να αναστοχαστούμε κριτικά ως προς την ιδεολογικοπολιτική σημασία και σκοπιμότητα χρήσης του όρου, από την κυρίαρχη κουλτούρα, με το «αυταπόδεικτο» αρνητικό περιεχόμενο και αντικοινωνική σημασιοδότηση και κατηγοριοποίηση, στην υπηρεσία ενός ρατσιστικού και εθνικιστικού διαχωρισμού, στην λογική μιας ιεραρχημένης αντίληψης για τον κόσμο…
Λυπάμαι που η αρχική μου καλοπροαίρετη αμφισβήτηση του όρου «ρεμπέτης» κατέληξε σε αντιπαράθεση δύο εκ των καταξιωμένων μελών του φόρουμ…

Ας το λήξουμε εδώ, καληνύχτα σας!

Αυτό τώρα τι είναι;
Να κόψουμε τελείως την πλάκα; Γιατί εγώ βγήκα και είπα (αυστηρά μέσα στα όρια του χιούμορ) περί νιάτων, για σένα και τον Φέρρη. Με λες λοιπόν προβοκάτορα και ασφαλίτη;
Λυπάμαι πολύ. Αντε να δούμε τι άλλο θ’ ακούσουμε. Τον τελευταίο καιρό κοντεύει να μου κοπεί η όρεξη (δυστυχώς όχι του φαγητού).

Λέμε ένα εκατομμύριο φορές και ξέρουμε άλλες τόσες ότι τα καλώδια φιλτράρουν τα συναισθήματα και πρέπει γενικώς να είμαστε προσεκτικοί. Ας σταματήσουμε τούτη την κουβέντα για ασφαλίτικες νοοτροπίες και άλλες πρακτικές ΕΔΩ. Δε νομίζω ότι κάποιος από τους συμμετέχοντες στη συζήτηση έχει την παραμικρή επιθυμία να θίξει τον άλλο. Οι παρεξηγήσεις αυτές γίνονται αναίτια γιατί δεν καταλάβαμε συνήθως τι σημασία αυτών που λέει ο άλλος και διυλίζοντας τον κώνωπα φτάνουμε στην κακή κατάσταση. Όλοι όσοι εμπλέκονται στην παρεξήγηση αυτή που πάει να δημιουργηθεί έχουν αποδείξει (και όχι μόνο μέσα στο φόρουμ) ότι σέβεται ο ένας την προσωπικότητα του άλλου. Ας δοθούν λοιπόν οι απαραίτητες εξηγήσεις και ΤΕΛΟΣ.

Γειά σου βρε Γιώργο, πυροσβέστη!:088:

Εντάξει, αφού εσύ βλέπεις ότι δε διαφωνούμε δεν ξαναγράφω στο συγκεκριμένο τίποτα.
Άλλωστε, ο,τι είχαμε να πούμε τόπαμε, ας πέσουν λοιπόν οι τόνοι.

Επί της ουσίας εκτιμώ οτι δεν διαφωνούν οι δύο πλευρές. Η μια πλευρά (Άρης, Κώστας) ορμώμενη από αγάπη για το ρεμπέτικο, σημειώνει την ανάγκη να μην φωτίζονται μονομερώς κάποια χαρακτηριστικά, έχοντας στο μυαλό κάποιους κακεντρεχείς, κακόπιστους, συντηρητικούς που το στοχοποιούν επιλεκτικά ως χασικλίδικο, περιθωριακό, για να το μειώσουν. Και από την άλλη (Φρονιμόπουλος, Φέρρης) υπογραμμίζουν τον κίνδυνο να παρερμηνεύσουν κάποιοι γραφικοί και να φτάσουν στο άλλο άκρο φτιάχνοντας αγιογραφίες λέγοντας ότι ο Μάρκος έπινε χαμομήλι, πήγαινε στο κατηχητικό και γενικά ήταν ένας πεφωτισμένος “Θεάνθρωπος”, που όλα τα έκανε τέλεια…

Οι μπουζουξήδες ήταν άσχημα φορτισμένη έννοια, όσοι ασχολήθηκαν με το ρεμπέτικο αναφέρουν οτι και οι οικογένειες τους, τους κυνηγούσαν( Μπέλλου, Κηρομύτης), άρα η κοινωνία τους έβλεπε με μισό μάτι, τους σπάγαν τα μπουζούκια. Νταήδες, χασικλήδες, γυναικάδες…

Σίγουρα κανείς δεν θέλει να αποσιωπήσει, να κρύψει, ή να εξωραϊσει κάτι…

Nίκο, ακόμη και αν υπάρχει πραγματική διαφωνία θλίβομαι να ανεβαίνουν ΑΝΑΙΤΙΑ οι τόνοι και να λέγονται χαρακτηρισμοί που γνωρίζω απόλυτα ότι δεν ισχύουν. Αυτό το κακό έχει ρε γμτ η απρόσωπη καλωδιακή συζήτηση. Αν δεν είμαστε προσεκτικοί μπορεί να προκαλέσουμε παρεξηγήσεις που τελικά μας χαλάνε χωρίς κανένα λόγο.

Πιάνομαι απ΄αυτό το quiz, για να πάει παρακάτω η συζήτηση!

Quiz: Μήπως θυμάσαι κατά ποιανού συγκεκριμένα πυροβόλησε ο Γενίτσαρης σε εκείνο το μπουρδέλο;

Αλήθεια, ποιον πυροβόλησε;

Και μεταφέρω ένα σχετικό περιστατικό από τη βιογραφία της Σωτηρίας Μπέλλου, ενδεικτικό του κλίματος της εποχής…

" Η Σωτηρία έπιασε δουλειά στου «Τζίμη του Χοντρού» με τον Τσιτσάνη.
Είχε όμως μια άσχημη περιπέτεια.
Ένα βράδυ που τραγουδούσε, μπήκε στο μαγαζί μια παρέα από Χίτες.
Της κρατούσαν γινάτι από τα Δεκεμβριανά το 1944, όπου η Μπέλλου είχε λάβει μέρος στις μάχες σαν αγωνίστρια του ΕΛΑΣ.
Ένας από τους Χίτες ανέβηκε στο πάλκο και της ζήτησε να τραγουδήσει «Του αητού ο γιος».
Εκείνη αρνήθηκε και τότε μαζεύτηκαν όλοι της παρέας και την τσάκισαν στο ξύλο.
Κι όμως η Μπέλλου γι΄ αυτό το περιστατικό είχε ένα παράπονο, μια πικρία που ανέφερε σ΄ όλη της τη ζωή:
Δεν περίμενε την ώρα που την χτυπούσαν έξι Χίτες μαζί να μη σηκωθούν από τις καρέκλες τους δύο άνδρες να αντισταθούν σ΄ αυτή την πρόκληση.
Οι τρομοκράτες που έκαναν άνω κάτω το μαγαζί φώναζαν στη Σωτηρία:
«Πες του αητού το γιο, γιατί θα σε καθαρίσω, Βουλγάρα».
Ήταν Δεκέμβρης του 1948.
Η τραγουδίστρια έφυγε από τον «Τζίμη το Χοντρό» και πήγε σε ένα μαγαζί και εργάστηκε μαζί με το Μάρκο Βαμβακάρη.
Ήταν το κέντρο «Παναγάκη» στην οδό Παρασίου…"

Αυτά…

ΔΕΝ υπάρχει διαφωνία. Δηλαδή υπάρχει, αλλά όχι εκεί που πήγε η κουβέντα (ασφαλίτικα, χίτες και δε συμμαζεύεται). Δεν θα δίνουμε όλη μας τη ζωή εξετάσεις καλής συμπεριφοράς. Αυτοί είμαστε, και σ’ όποιους αρέσουμε.

Βέβαια εκκρεμεί να γίνει κατανοητή η παρέμβαση του Φέρρη την οποία (εγώ τουλάχιστον) αντιλήφθηκα σαν χιούμορ αλα Πετρόπουλος. Μόνον ο ίδιος μπορεί να το διαλευκάνει. Αλλά και να μην το κάνει, τι έγινε; Είπαμε: Και σ’ όποιους αρέσουμε.

Τέλος κι από μένα.

Φιλάκια


ΥΓ. Δείτε τα δύο link στην υπογραφή μου. Ειδικά το δεύτερο θέλει τα ηχεία στο φουλ.
:slight_smile:

Για να τελειώνουμε με τις παρεξηγήσεις.
Ξαναδιαβάζοντας τα παραπάνω λεγόμενά μου, μαζί με τα προηγούμενα μηνύματα, πράγματι κάποιος μπορεί να τα συνδέσει με χασισοπότια κλπ. Εννοείται πως δεν είχα τέτοια πρόθεση. Μίλησα γενικά (και ξαναλέω, πάντα στα όρια της πλάκας) για το αποκλειστικό ατομικό δικαίωμα που έχει καθένας μας να μιλάει ή να μη μιλάει ή να μη μιλάει για την προσωπική του ζωή.
Ο Νίκος ορθώς παρεξηγήθηκε, όμως οι φράσεις που χρησιμοποίησε ήταν ατυχείς.
Τέλος κι από μένα.

Θοδωρή… μας έστειλες πρωινιάτικα! Δέκα φορές το διάβασα…
:019:

Κατ’ αρχή, ο ισχυρισμός πως η δική σου παρέμβαση προκάλεσε τα υπόλοιπα (ποιά υπόλοιπα άραγε; εγώ ακόμα ψάχνω για κάτι απτό) είναι λάθος. Ο,τι έγραψα, ό,τι γράφω, τα λέω και τα υποστηρίζω εδώ και 30 χρόνια.

Βέβαια, αξίζει να σταθούμε στον προβληματισμό σου για το ΠΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ η λέξη “ρεμπέτικο”, ανεξάρτητα των διάφορων προβληματισμών του “τι είναι το ρεμπέτικο”, από που προέρχεται η λέξη, αν το λέγαν έτσι οι “ρεμπέτες” και άλλα ενδιαφέροντα…

Προκαλώ την ορεξάτη και με σχετικές σπουδές Ελένη, να κάνει μια σύντομη λεξικογραφική έρευνα. Παράδειγμα: Ερ. Ποιες είναι οι ερμηνευτικές εκδοχές του “ρεμπέτης” στο λεξικό Τεγόπουλου - Φυτράκη; Απ. Αλήτης, νωθρός, αχαΐρευτος!

Γυρνάτε πίσω!:019: τι σας έστειλε? :084:το ότι σας εκτιμώ και του δύο?

Δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο, απλά παραδέχομαι… ότι είχα μιας (καλώς εννοούμενη ) “προβοκατόρικη” διάθεση, έτσι για να ξεκινήσει η κουβέντα… :230:

Πολλάκις με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο… (κρύβε χρόνια!)

Νομίζω και εγώ … (χωρίς θρησκευτικούς και άλλους φανατισμούς γιατί θα καταλήξουμε ταλιμπάν και κανίβαλοι!). :019:

Όπερ έδει δείξαι!:slight_smile:
Άντε γεια, φεύγω για :107:.