Οργανικά του Μάρκου

Καλημέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζουμε πόσα είναι τα οργανικά κομμάτια που έχει συνθέσει ο Μάρκος; Καπου διάβασα είναι τέσσερα.

Αγαπητέ, καλωσήρθες!

Για τέτοια ερωτήματα υπάρχει η εξαιρετική βάση του http://rebetiko.sealabs.net/. Στην αναζήτηση της αρχικής σελίδας, επιλέγεις στο πεδίο «Συνθέτης» τον Βαμβακάρη και στο πεδίο «Τραγουδιστής» τα Οργανικά.

Μετά όμως δε βρίσκω κι εγώ τι πρέπει να πατήσεις για να γίνει η σύνθετη αναζήτηση! :frowning: Οπότε, αντί να σε βοηθήσω ζητώ κι εγώ βοήθεια. Μέχρι πρόσφατα έκανα αυτή τη δουλειά πολύ εύκολα. Τώρα είτε χάζεψα είτε κάτι άλλαξαν…

2 «Μου αρέσει»

Εν πάση περιπτώσει, με λίγη χειροκίνητη βοήθεια στην αναζήτηση, βρίσκω όντως τέσσερα: Αράπ Ζεϊμπέκικο, Ταξίμ Ζεϊμπέκικο, Ταξίμι Σερφ και Μη με πεισματώνεις.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ παιδιά. Θα κάνω και εγώ μια αναζήτηση.

Αυτά είναι, πάντως!

(. , / ΄ 4 ’ υ)

1 «Μου αρέσει»

Στο μη με πεισματώνεις πρέπει να παίζει ο Περιστέρης…
Στο ταξίμ ζειμπέκικο το ταξίμι είναι Μάρκος και στον οργανικό σκοπό πρέπει να αναλαμβάνει ο Περιστέρης.
Πάντως η Περιστερική πενιά ακούγεται σε πολλά τραγούδια του Μάρκου.

3 «Μου αρέσει»

Οι ηχογραφήσεις Κολούμπια είναι όλες Μάρκος, όπως και οι πρώτες των Οντεόν / Παρλοφόν. Σιγά σιγά όμως, ο Περιστέρης όλο και συχνότερα παίζει αντί του Μάρκου. Κάποια στιγμή, αρχίζει να γράφει και δικά του κομμάτια, με τραγουδιστή όμως τον Μάρκο.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και το Στου Μάρκου το κουτουκι της δεκαετιας 60-70

1 «Μου αρέσει»

Α, δεν το είχα ακούσει. Εκπληκτικό βέβαια το ταξίμι, αλλά ως εκεί…. Πόσο σίγουροι είμαστε ότι το συρτάκι αυτό έχει την υπογραφή του Μάρκου;

1 «Μου αρέσει»

Και για το “Μη με πεισματώνεις” λέγεται ότι ο λόγος που έχει τέτοιο τίτλο ένα οργανικό κομμάτι -αν το καλοσκεφτείτε, συνήθως είναι πιο αφαιρετικοί ή/και περιγραφικοί του ρυθμού/δρόμου, π.χ. γκιουζέλ χασάπ, ραστ του τεκέ, ταταυλιανό, κ.λπ.- είναι επειδή ο Μάρκος το προόριζε για τραγούδι αλλά δεν έγραψε ή δεν έκατσε ποτέ ο στίχος που φανταζόταν. Σαν να είχε βρει το θέμα, π.χ. κάποια που τον πεισματώνει (με τα καμώματά της;) αλλά δεν του βγήκαν οι στίχοι. Ώρες ώρες προσπαθώ να αναλογιστώ πώς θα το προσέγγιζε ο Μάρκος, από πού θα ξεκινούσε το στίχο, τι θα χρησιμοποιούσε ως “εισαγωγή” αλλά φυσικά ποτέ δεν θα μάθουμε. Μένουμε με το μύθο…

Ταξιμάρα Νίκο!
Να τονίσουμε ότι, όπως έχει γράψει και ο Σταύρος Κουρούσης, το κούρδισμα είναι ρε-σι-σολ.

Εμένα μου αρέσει -αν και μου θυμίζει λίγο “Αθλητική Κυριακή” για κάποιο λόγο χαχαχα- και νομίζω ότι, περίπου μπορώ να φανταστώ πώς το είχε παίξει ο Μάρκος και πως το έπαιξαν τελικά. Εάν βγάλεις τις νότες κοκορέτσια, μένει ένα απλό χασάπικο που θα μπορούσε να είναι Μάρκος

Μα και βέβαια πρέπει να είναι κομμάτι που “ξέμεινε” από στίχο…

Εεε, μα δεν υπονόησα κάτι διαφορετικό!

στο ταξιμ ζειμπεκικο το ταξιμι το παιζει ο μαρκος και το ζειμπεκικο το παιζει ο περιστερης, οπως και στο μη με πεισματωνεις παλι ο περιστερης. στο του μαρκου το κουτουκι αν κουρδισεις σολ σολ ρε παιζεις μονος σου μια χαρα και πολυ απλα την μελωδια πριμο σεκοντο. γι’αυτο πιστευω οτι μαλλον ειναι δικη του συνθεση.μπουζουκια παιζουν οι χιωτης - μακρυδακης.με το ιδιο κουρδισμα παιζει και εδω… https://www.youtube.com/watch?v=SAxC3oVrJ00 και ακολουθει το γνωστο οργανικο. ειναι και το τραγουδι εισαι μελαχροινο και νοστιμο που το επαιξε ο παπαδοπουλος σε οργανικο αλλα δεν ξερω αν το εκανε με υπογραφη του μαρκου η το εβγαλε μονος του αργοτερα.επισεις κυκλοφορουσε απο παλια μιση κασσετα με ηχογραφησεις απο το σπιτι του, μαλλον τοτε με τις συνεντευξεις, που ειχε μεσα και καποια σχεδια για οργανικα οπως ελεγε συγκεκριμενα. την βρηκα στο γιουτιουμπ. ευτηχως γιατι δεν δεχοταν εδω mp3. προς το τελος ειναι… https://www.youtube.com/watch?v=qGsD830uZc4

Παιδιά, όταν αναφέρετε τον Περιστέρη σαν όργανο, υπονοείτε ότι ίσως και η σύνθεση να είναι δικιά του ανεξαρτήτως της ετικέτας «Μάρκου Βαμβακάρη»; Ή απλώς προσθέτετε και μια πληροφορία ακόμη;

δεν υπονοουμε… εννοουμε το αυτονοητο… αφου κανει μπαμ η πενια του. η πατροτητα της συνθεσης ειναι ενα αλλο πονεμενο κεφαλαιο στην δισκογραφια.

1 «Μου αρέσει»