"Ονείρου Ελλάς"

Η Πελαγια εδωσε ΜΠΡΑΒΟ σε Δαμιανο , για το ηθος του και το ενυπογραφο
του κειμενου του , με ολα του τα στοιχεια !!! Ευγε Δαμιανε !!! :110:
Για μενα , εισαι παραδειγμα προς μιμησιν …:109:

Συμφωνώ με τις διαπιστώσεις σου damker. Από τότε που πρωτοάκουσα το Στράτο Παγιουμτζή το νεότερο στην εν λόγο εκπομπή, κάτι δε μου πήγαινε καλά σε πολλά από τα τραγούδια που ερμήνευε. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που σε πρόσφατο μήνυμά μου σε άλλο θέμα του φόρουμ, έψαχνα να βρω την πρώτη ή και παλαιότερες εκτελέσεις του “Μπιρ Αλλάχ”, γιατί δε μου έστρωνε στο αυτί όπως το άκουσα από το Στράτο.
Θέλω να πιστεύω όμως ότι δεν τίθεται θέμα σεμνότητας από τον συγκεκριμένο τραγουδιστή.
Από όσο μπορώ να καταλάβω, διαθέτει μια ιδιαίτερη και ιδιόμορφη φωνή, με πολλές δυνατότητες, η οποία όμως θέλει πολύ, μα πολύ δουλειά ακόμη. Και αυτό φαίνεται σε αρκετά από τα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει.
Όπως λες και εσύ, υπόσχεται πολλά και εύχομαι και εγώ να μας δώσει αρκετές επιτυχίες στο μέλλον.

Νομίζω ότι είναι μία παράλειψη που κάναμε όλοι εκτός από το Δαμιανό.
Ο Ηλίας Λογοθέτης είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, ως συνήθως.

Η λέξη “εξαιρετικός” είναι μπορώ να πω και λίγη για το ταλέντο του Λογοθέτη. Κορυφαία η ερμηνεία του στη “Βαβυλωνία” του Βυζάντιου. Τί να πρωτοθυμηθώ εκεί: αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι η σκηνή όπου διατάζει το γραμματικό να γράψει στο “γκουβέρνο” και ρωτάει “Τί να κάμω… να τσου φουρκίσω [και σηκώνει το χέρι προς τα πάνω δείκτη και αντίχειρα ενωμένα] ή να τσου αμολάρω”:019: και βλέπεις την απορία του επτανήσιου αστυνομικού στα μάτια του Λογοθέτη πραγματική και ανάγλυφη. Μεγάλη μορφή! Που να βρω όμως τη ταινία. Την έχω δει τόσες φορές και δεν τη χορταίνω.
Να είστε όλοι καλά.:slight_smile:
Δαμιανός.

Αγαπητέ ΡΕ Μινόρε και Όλοι,
Η επιλογή της λέξης “σεμνότητα” ίσως ήταν ατυχής από μέρους μου.:106: Τώρα που το σκέφτομαι αυτό που εννοούσα ίσως ήταν μια αίσθηση “επιθετικότητας” κατά την ερμηνεία των ασμάτων, σαν να επιδιώκει τον εντυπωσιασμό και εδώ είναι που στραβώνει ίσως το πράγμα. Νομίζω η ερμηνεία του Στράτου χρειάζεται περισσότερη απλότητα και ηρεμία. Χρειάζεται την “ήρεμη δύναμη” θάλεγα του Τσαουσάκη και του Ξηντάρη πχ στο “Ρεμπέτικο του Θωμά” της Παναγιώτου.
Κάτι είναι τέλος πάντων, που, είμαι βέβαιος, ο φίλος Στράτος θα το βρει και θα το τιθασεύσει.
Ζητώ συγγνώμη,:230: λοιπόν, για το παραπάνω ολίσθημα τους έκφρασης και ελπίζω να μην έθιξα το φίλο Στράτο, του οποίου μια συμβολή στο παρόν θέμα ίσως να ήταν χρήσιμοι για όλους.
Καλή Σαρακοστή παιδιάααααααα… Άντε με το καλό το καλοκαιράκι.:slight_smile:
Φιλιά.
Δαμιανός.

παιδια εμενα δεν με εντπωσιαζει και πολυ η εκπομπη αυτη… ειδικα αυτον τον παγιουμτζη δεν τον μπορω καθολου δεν μου αρεσει η φωνη του … και γενικα το κανουν πολυ πανηγυρι… ισως αυτο να θελει τωρα πια ο κοσμος …ενα πανηγυρι… τι να πω…

Αγαπητοί γειά σας, μετά από τόσο καιρό.
Πιστεύω ότι οι άλλοι καλλιτέχνες, είναι εξαιρετικοί, είτε μιλάμε για τραγούδι είτε για οργανοπαιξία. Μου αρέσουν πάρα πολύ και στα περισσότερα επεισόδια δεν βλέπω να είναι ένα πανηγύρι. Αντίθετα μάλιστα κρατάνε το χρώμα το ρεμπέτικο. Στα νεώτερα άσματα, βέβαια, ε εκεί τα πράγματα είναι διαφορετικά. Νομίζω ότι δεν του πάει το αρχοντορεμπέτικο & το μοντέρνο και τόσο πολύ.
Να είστε όλοι καλά.

Νομίζω πως στερούνταν καλών τραγουδιστών η εκπομπή.

Καλημέρα (ή καλησπέρα, αναλόγως…),

γνωρίζει κάποιος αν δισκογραφήθηκαν ή πρόκειται να δισκογραφηθούν τα κομμάτια της σειράς “Ονείρου Ελλάς” ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Φίλε Γιάννο αν και βλέπω αργά το μήνυμά σου ωστόσο ακόμα δεν έχει απαντηθεί, θυμάμαι πως πριν καιρό (το πολύ ένα χρόνο) έδινε το περιοδικό Τηλέραμα μια συλλογή από CD με ηχογραφήσεις από την εκπομπή. Δυστυχώς δεν έχω βρει πουθενά ηχητικό δείγμα.
Κάτι άσχετο, γνωρίζει κανείς κατά τύχη τίνος κατασκευαστή είναι τα μπουζούκια;

Φίλε μου, λογικά, μια και παίζουν επαγγελματίες μουσικοί,
υποθέτω πως θα έρχονται στα γυρίσματα της εκπομπής,
ο καθένας με το δικό του όργανο (άρα ξέρουν τον κατασκευαστή) …

Μόνο λοιπόν κάποιος από αυτούς θα μπορούσε να μας λύσει
την απορία (εάν είναι μέλος του φόρουμ μας) ή ο ίδιος ο κ.Φέρρης …!

Είχα την τύχη να δω χτες από κοντά ένα γλέντι όπου έπαιζαν κάποιοι από τους μουσικούς της εκπομπής, τα 2 μπουζούκια (Κουτουλάκης και ο άλλος που μου διαφεύγει το όνομά του), η Τζ. Δαλάκα με τον τζουρά της, ο Θ. Ζερλεντές με τον μπαγλαμά του, ο κιθαρίστας, ο κρουστός και ένα παιδί στο βιολί που νομίζω δεν τον έχω δει στην εκπομπή.
Ένα έχω να πω, ήταν τουλάχιστον απίστευτοι, έκαναν φοβερό κέφι και έπαιζαν γύρω στις 5 ώρες ασταμάτητα. Είχα δημιουργήσει την καλύτερη άποψη μέσα από τις εκπομπές, αλλά άλλο πράμα να τους βλέπεις ζωντανά, εκεί φαίνεται ο μουσικός. Συστήνω ανεπιφύλακτα να τους δείτε με την 1η ευκαιρία.

Προφανώς αναφέρεσαι στο μουσικό σχήμα “Οι Ρεμπέτες του Σήμερα”.
Θα ήθελες να μας πεις που τους είδες; Και φυσικά εάν γνωρίζεις περαιτέρω λεπτομέρειες για μελλοντικές εμφανίσεις τους κλπ;

Φίλε alko, ομολογώ πως δεν ήξερα το συγκεκριμένο σχήμα!
Αυτό που είδα εγώ είναι λίγο παραλλαγμένο απ ότι βλέπω. Έπαιζαν οι Γ. Κουτουλάκης και Ν. Ανδριάς (μπουζούκια-φωνή), Τζ. Δαλάκα (τζουράς-φωνή), Θ. Ζερλεντές (μπαγλαμάς-φωνή), Σπ. Κονσολάκης (κιθάρα), Γ. Γκίκας νομίζω (κρουστά) και άλλο ένα παιδί στο βιολί που μου διαφεύγει το όνομα. Τους είδα στο Άνω καστρίτσι Αχαΐας στο κλείσιμο της γιορτής κερασιού. Για μελλοντικές εμφανίσεις δυστυχώς δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω και εγώ.

Μη μου πεις ότι έγινε το Σάββατο που μας πέρασε!!! Εγώ έπαιζα στο διπλανό χωριό (κεφαλόβρυσο)!!!

Ακριβώς, το Σάββατο το βράδυ