Οι «Σωφρονιστές» - Αγάθων Ιακωβίδης

Είναι δικηγόρος και όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο ίδιος ,
στόχος του είναι η καθολική καταδίκη της βίας, ανεξαρτήτως εθνικότητος, θρησκείας, γλώσσας ή χρώματος δέρματος, ώστε να αποτραπεί η εξάπλωση του φαινομένου αυτού, η διαιώνιση δηλαδή της βίας, σε ολόκληρο τον κόσμο.

Εξάλλου, γι’ αυτό υπάρχουν τα δικαστήρια, οι νόμοι και τα σωφρονιστικά καταστήματα, για να επιβάλλουν το νόμο και να μη χειροδικούν οι πολίτες, ό,τι αξίωμα και αν διαθέτουν.
Αυτό οφείλει να γίνεται σε μια οργανωμένη πολιτεία.

Το αντίθετο, θυμίζει ζούγκλα.

Να καταλάβουμε τί ρε μάγκα μου???Οτι εχεις αλλεργία στούς Αλβανούς καί οτι δίνεις δίκιο στούς μπάτσους πού τόν σκοτώσανε στό ξύλο ??Τό καταλάβαμε από τήν αρχή.

Ελενη,αφου λεει οτι ειναι κατα της βιας (και καλα κανει) θα επρεπε να αναφερθει και στον φονο του δεσμοφυλακα για να ειναι σωστος.
Αλλα συνειδητα το παρακαμψε για τους δικους του λογους.
Αυτο ειναι το παραπονο μου απαυτον αλλα και απο αλλους σαν αυτον,που ουτε τους γνωριζω ουτε θελω ποτε να τους γνωρισω.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 00:28 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 00:15 —

Ναι ,εχω καποια αλλεργια γιατι τους εχουμε εδω περα,σκοτωνουν .τους βαζουμε φυλακη και σκοτωνουν τον φυλακα και αφηνουν 2 παιδια ορφανα.
Δεν τους γουσταρω γιατι δεν εχουν μπεσα μεσα τους.
Και οι δικοι μας εδω τρελαθηκαν και τον σκοτωσαν τον τυπο.Οχι οτι συμφωνω με την πραξη τους ,γιατι προσωπικα,καλυτερα να σαπιζε για παντα στην φυλακη το καθαρμα αλλα ενταξει ,η δικαιοσυνη θα αποφασισει και οχι εγω.
Αλλα παρτο και εσυ αλλιως,μπες στην καρδια της οικογενειας του δεσμοφυλακα.
Κριμα δεν ειναι να παει χαμενος ενας πατερας και μια οικογενεια να θρηνει;
Για ποιον λογο;
Επειδη ενα καθαρμα αποφασισε να του αφαιρεσει την ζωη;

Θα ξεφύγουμε εντελώς από τη θεματολογία του φόρουμ, αν αναφερθούμε στην κατάσταση που επικρατεί στα σωφρονιστικά καταστήματα και η οποία κατάσταση έχει σχέση και με το περιστατικό αυτό.

Η διαιώνιση όμως της βίας δεν έχει καμιά θέση ύπαρξης σε μια ευνομούμενη πολιτεία.
Ελπίζω να συμφωνούμε πάνω σ’ αυτή τη βάση.

Υ.Γ. Τώρα που βλέπω τη συμπλήρωση του προηγούμενου μηνύματός σου, παρατηρώ ότι γενικεύεις και επαναλαμβάνεις ρατσιστικά στερεότυπα, πολύ επικίνδυνα για την ίδια την κοινωνική συνοχή…

Ενταξει Ελενη,θα κανω τουμπεκι αφου το θες.

Ρε μάγκα τρελίτσα πουλάς? Δηλαδή εγώ που έχω αλλεργία στους ρατσιστές πρέπει να σε σκοτώσω στο ξύλο? Και αυτά τα δικοί μας και δικοί τους που τα έχεις δεί? Από που και ως που είναι δικοί μου εγκληματίες που έβαλαν στολή και σκοτώνουν κόσμο?
Λοιπόν μάγκα…εύχομαι οι ανθρωποφύλακες που το έκαναν και αν το έκαναν να φάνε όσα χρόνια δικαίως θα έτρωγε ο Καρέλι επειδή δολοφόνησε τον άλλον (…τον δικό σου)!

Θα παρακαλούσα όχι αντιδικίες μεταξύ μας, και μάλιστα σε θέματα άσχετα με τη θεματολογία του φόρουμ.

Ας ηρεμήσουμε και ας συνεχίσουμε - όποιος έχει να πει κάτι - επί της ουσίας της ανάρτησης, που είναι η σύνθεση αυτού του τραγουδιού. :088:

Ελένη η ουσία της ανάρτησης είναι μια και αυτή συζητάμε. Κάποιοι δεν χάνουν την ευκαιρία να χύσουν το ρατσιστικό τους δηλητήριο και θα κάνουμε τουμπεκί?
Αφιερωμένο σε όλους τους Ηλίες…

…καλό βράδυ σε όλους!

Kαι εσυ ρε μαγκα γιατι στεναχωριεσαι;Σου χαλασαμε το βραδυ;

Αντε καληνυχτα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 01:25 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 01:19 —

Α ξεχασα,ευχαριστω για την αφιερωση,
Φιλουθκια.:019:

Τελικά τους δικαστές μάλλον τους έχουμε χεσμένους όλοι! Ένθεν - κακείθεν! Δίκιο θα έχουμε… :080:

η “καταδίκη της βίας απ’όπου κι αν προέρχεται” δεν στέκει σε δύσκολους καιρούς. απλά ο καθένας διαλέγει πλευρά.
με την ευκαιρία, πάρτε κι ένα σχετικό τραγουδάκι να μην ξεχνιόμαστε.
ελίας, δεν πρόλαβα να διαβάσω το τελευταίο σου ποστ, αλλά μου αρκεί το προηγούμενό σου παραλήρημα. γύρνα πίσω στην τρύπα σου, είναι επικίνδυνα έξω…

Παλικάρια, σε λίγο θ’ αρχίσει να πέφτει ταβερνόξυλο. Όμως κανείς δεν έχει όρεξη να σφουγγαρίζει μετά.

Αφήστε τον Ηλία να τρολάρει μόνος του. Αυτή την κουβέντα θα κάνουμε; Δουλειές δεν έχουμε;

Μάλλον όχι … όπως φαίνεται …:082:

Ωπα ρε Λίγκα! Να μην καταδικάσω τη βία (και το ρατσισμό) απ΄όπου κι αν προέρχεται;
Να καταδικάσω τις δολοφονίες μεταναστών και να μην καταδικάσω τις απειλές για Τζιχάντ;
Να καταδικάσω την αυτοδικία των σωφρονιστικών και να επιχειρηματολογώ υπερ της
αυτοδικίας του τελικού θύματος; Να είμαι ειμαι εναντίον του σωβινισμού και να κάνω
γαργάρα το παραλήρημα του Ντεντε στην Θράκη;ΑΝ αυτό εννοείς εγώ δεν θα πάρω;

Κύριοι, σας θυμίζω ότι εμείς εξετάζουμε το τραγούδι και όχι την πολιτική προέκτασή του.

"Μπέρδεψαν το ρόλο τους οι «σωφρονιστές»
νόμισαν πώς έγιναν οι ίδιοι δικαστές"

εδώ νομίζω, πως η πρόθεση του στιχουργού είναι σαφής.

…δυστυχως εμεις που θεωρούματε (ή εστω επρεπε να θεωρουμαστε) καλλιτέχνες επειδη ασχολουμαστε με την μουσικη η οποία κατα τον Πλατωνα ειναι το ανωτερο σταδιο της φιλοσοφιας επρεπε να ειχαμε τουλαχιστον περισσοτερη ευαισθησια (για να το πω κομψα) σε τετοια θεματα…
μια απλη αναγνωση των μηνυματων καταδεικνυει ποσο εχουν περασει βαθεια στην κοινωνια μας οι ακρεες ιδεες του ρατσισμου,της ξενοφοβίας κλπ ιδιαιτερα στους νεους ανθρωπους…κριμα…

Αυτό που όποιος καταδικάζει το ρατσισμό αυτομάτως τοποθετείται στο ένα “άκρο” θέλετε να το εξηγήσετε κάποιοι? Και γιατί όποιος στρέφεται κατά του εγχώριου φασισμού πρέπει να αποδείξει το αυτονόητο, ότι δηλαδή καταδικάζει κάθε είδους φασισμό από όπου και αν προέρχεται για να γίνει πειστικός?

εισαι μονο 31 χρονων και δεν γνωριζεις -γιατι δεν τοχεις ζησει προφανως-τι σημαινει φασισμος./…
αλλά ας ειναι…σταματω εδω γιατι το σιτε ειναι για μουσικη…

Εγώ αυτό που γνωρίζω φίλε αλεξ είναι οτι τα τελευταία χρόνια δημιουργείται ένα κίνημα το οποίο λειτουργεί βάση φυλετικών κριτηρίων και αυτός ακριβώς είναι ο ορισμός του φασισμού. Εσύ αναφέρεσαι (αν δεν κάνω λάθος) σε μια άλλη περίοδο την οποία ευτυχώς δεν έζησα, αλλά θέλω να μου λύσεις μια απορία. Οι μετριοπαθείς ήταν και τότε τόσο επικίνδυνοι όσο είναι τώρα?