Ν.Σταθερός - Ν.Στάθμας

Από ερώτηση στο σιλαμπς, γνωρίζει κάποιος κάτι;
https://rebetiko.sealabs.net/viewtopic.php?f=77&t=5530&p=34369#p34369

Μ αφορμή δύο από τα πρόσφατα ανεβάσματα “Το παράπονο του Μοσκιού” και “Πατησιώτησσα”:
Αναφέρεται ως συνθέτης ο Ν.Στάθμας. Στην ετικέτα πάλι, βλέπω στα σχόλια, αναφέρονται Statheros Mazza.
Στο τραγούδι “Σιγανοπαπαδίτσα”, στα σχόλια στη σελίδα μας, υπάρχει μεταξύ άλλων και αναφορά σε σχόλιο του Π.Κουνάδη στο βιβλίο “Εγώ μάγκας γεννήθηκα και μάγκας θα πεθάνω” ότι Ν.Στάθμας και Ν.Σταθερός είναι το ίδιο πρόσωπο, το Ν.Στάθμας είναι ψευδώνυμο του Ν.Σταθερού.
Στην ετικέτα της Σιγανοπαπαδίτσας, που υπάρχει στη σελίδα, αναφέρονται και τα δύο ονόματα.
Γνωρίζει κανείς τίποτα επιπλέον ή πιο κατατοπιστικό ;

Έχει κάποιος περισσότερη πληροφορία;

Βρήκα το παρακάτω που γράφει πως Ν. Στάθμας είναι ψευδώνυμο του Βαμβακάρη. Από πού προκύπτει αυτό;

2 «Μου αρέσει»

Φαίνεται πως Ν. Στάθμας και Ν. Σταθερός είναι δύο από τα ψευδώνυμα που χρησιμοποιούσε ο Μ. Μάτσας.
Φυσικά, μόνο με καρτέλα της ΑΕΠΙ μπορούμε να βεβαιωθούμε για το ποιος / ποιοι εισπράττουν τα δικαιώματα αυτών των 3 τραγουδιών που αναφέρθηκαν.

Απορώ και εγώ από πού προκύπτει πως ο Μάρκος χρησιμοποίησε αυτό το ψευδώνυμο…

Ονόματα όπως Ν. Στάθμας ή Ν. Σταθερός είναι σίγουρα ψευδώνυμα. Στον Μανιάτη όμως, ενώ είναι καταχωρημένοι στιχουργοί με όνομα ΜΜ, Μάτσας, Μίνως Μάτσας, Τσάμα, Τσάμας, δεν υπάρχει καταχώρηση για αυτά τα δύο ονόματα. Για δε τον Μάρκο, ούτε εγώ έχω ακούσει να χρησιμοποίησε τέτοιο ψευδώνυμο, ενώ έχει συνθέσεις με ψευδώνυμο, για να μην του παίρνει λεφτά η Ζιγκοάλα.

1 «Μου αρέσει»

Και όμως, μου ξέφυγε! «Φτωχή μου καρδιά», ελαφρόν, Τραγουδιστής Κώστας Κοντόπουλος, στιχουργός / συνθέτης Νίκος Σταθερός / Μίνως Μάτσας ή αντίστροφα (λάθος στήλη).

1 «Μου αρέσει»

Στο όνομα “Ν. Στάθμας” υπάρχουν 7 τραγούδια συνολικά, στον κατάλογο του Μανιάτη.
Στο όνομα “Ν. Σταθερός” πολύ περισσότερα.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, υπάρχουν και άλλα, τελικά. Συνθέτες όμως, όχι στιχουργοί.

Το σχόλιο του Κουνάδη που προαναφέρθηκε (για τη «Σιγανοπαπαδίτσα») αναφέρει:

«τραγούδι του Νίκου Σταθερού, του σπουδαίου αυτού μουσικού, που εδώ κινείται στα βαμβακαρικά πρότυπα. Στην ετικέτα του δίσκου χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο Στάθμας που πρωτοχρησιμοποίησε μαζί με τον Μ. Μάτσα το 1931 στο τραγούδι τους Το παράπονο του Μοσκιού (Σταθμας-Σταθερός-Μάτσας)

2 «Μου αρέσει»

Μάλιστα. Λύνεται το «μυστήριο» λοιπόν, και όλα εντάξει. Προσωπικά πάντως, μέχρι σήμερα αγνοούσα την ύπαρξη του Νίκου Σταθερού, που και με τον Μάτσα συνεργάστηκε πολύ, αφού σκάρωσαν και ψευδώνυμο βασισμένο στα επίθετά τους.

2 «Μου αρέσει»