Νείλος

Eδώ και πάνω από 25 χρόνια άκουσα σε μια παλια κασέτα μαγνητοφώνου, μια αυθεντική εκτέλεση ενός Ελληνικού τραγουδιού που μιλούσε για το Νείλο -“όχι το Χατζικυριακιο” (δεν θuμαμε εάν οι στιχοι ελεγαν για Άγιο Νείλο η απλά Νείλο)
Εάν θυμαμε επίσεις σωστά, ήταν ανατολίτικο στυλ η μελωδία.Εκανα ενα search στο youtube και μια γρηγορη αναζητηση στα αρχεια του Ρεμπετικου Φορουμ χωρις επιτυχια

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
Ευχαριστω εκ των προτέρων

Μάλλον θα ενοείς το “Κάϊρο”, σε ανατολίτικο στίλ, τραγούδι του Νίκου Γούναρη. Στους στίχους του αναφέρεται και ο Νείλος. Μία αναζήτηση στο στίχοι ινφο θα σου το βγάλει.

Ευχαριστώ κύριε Πολίτη, για την απάντηση σας.

Δυστυχώς δεν είναι το τραγούδι του Γούναρη, αυτό που ψάχνω.
Πιέζοντας την μνήμη μου,θυμάμαι πως ακουγόταν ως ζωντανή παλιά ηχογράφηση (Oriental όπως η «Γκιούλ Μπαχάρ»), και εάν η μνήμη μου δεν με απατά, η λέξη Νείλος επαναλαμβανόταν περισσότερες από μια φορες.

Και το λέω αυτό (για την επαναληψη της λεξης) διότι για να μου έχει μείνει στο μυαλό η λέξη Νείλος, θα θεώρησα αφού επαναλαμβανόταν πως ήταν και ο κύριος τίτλος του τραγουδιού,…την ηχογράφηση θα την τοποθετούσα κάπου στο 1940-1945

δεν υπαρχουν Ελληνικες ηχογραφησεις απο το '41 μεχρι το '46…

Τοτε λαθος μου ζητω συγνωμη,…προσπαθησα να καταταξω περιπου χρονικα το στυλ του τραγουδιου που ψαχνω,…μπορει να ειναι και αρκετα παλαιοτερο

Μόνο αμερικανοελληνικές.

αν θυμαμαι καλα υπαρχει ενα ελαφρο οριενταλ της Βεμπο με τιτλο ‘‘Κοντα στον Νειλο’’…

αν θυμαμαι καλα υπαρχει ενα ελαφρο οριενταλ της Βεμπο με τιτλο ‘‘Κοντα στον Νειλο’’…

Δυστυχώς ουτε αυτο το τραγούδι ειναι.Μιλας μαλλον για το “ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΕΙΛΟ - ΦΕΡΙΧΑ”
Στίχοι: Κώστας Κοφινιώτης/Μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ/Πρώτη εκτέλεση: Σοφία Βέμπο

αυτο εννοω…που θα παει…θα το βρουμε…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:57 —

μου ηρθαν στο νου καποια ακομα…θα τα ψαξω…

μου ηρθαν στο νου καποια ακομα…θα τα ψαξω…

Να σαι καλα, ευχαριστω