Νίκος Παπάζογλου- Μα'ισσα Σελήνη

Μετά από 10 χρόνια προσμονής με αυτόν τον τίτλο κυκλοφόρησε από την Λύρα ο καινούργιος εξαιρετικός δίσκος του Ν.Παπάζογλου.

margianna polu oraios mou arese idiaitera kai emena kai malista merika kommatia tou idi ta entaksame sto programma mas

καθαρα ΛΑΙΚΟΣ δισκος.
μας εσκασε αλλα αξιζε τον κόπο.

Μπράβο Νίκο.

Κι έλεγα πότε θα σκάσει μύτη ο Θοδωρής…

Γειά σου Ροδίτη Θόδωρα!!!

Θοδωρη τον εχεις τον δισκο???

εγω παιδια τοσα χρονια εδω στη θεσσαλονικη τον θυμαμαι συνεχεια απ’την πουρουδα και μετα οτι βγαζει δισκο καθε ανοιξη…τελικα μας εσκασε οπως ειπε και ο θοδωρης αλλα αξιζε τουλαχιστον τον κοπο…πολυ ωραιος δισκος και πολυ καλη ηχογραφηση…

Ακουστηκε πως ο τελευταιος του ο δισκος ηταν κατι σαν αντιγραφη απο τους παλιους με κανενα νεο στοιχειο.Εσεις που τον ακουσατε ισχυει αυτο;

Αργυρη, ο δίσκος του Νικόλα εχει πολλές ομοιοτητες (κατα την αποψη μου) με την “Πουρούδα”.

Πραγματικά ΛΑΪΚΟΣ δίσκος και αυτος. Αυτό που μου αρέσει πολύ και συνάμα μου εκανε και εντύπωση είναι τα πολλά ταξίμια απο τους μπουζούξηδες (αλήθεια, ποιοι παίζουν; Κούτσουρας-Λιολιος;) και απο τον βιολιστή.

Το τελευταίο τραγούδι του δίσκου: “Στιγμές” μπορει να μην είναι λαϊκό, αλλα ειναι πολυ όμορφο. Μου θύμισε τον “Αύγουστο” και το “Δεν είμαι ποιητής”.

Σίγουρα ο δίσκος δεν ειναι break through που λένε εδω στα μέρη μας, αλλα σιγούρα ξεχωρίζει κατα πολυ απο την σημερινή χαβούζα

Φυσικα, ολα αυτα ειναι προσωπικές απόψεις, ετσι; Ουτε κριτικός είμαι, ουτε τίποτα :smiley:

Πραγματικα κι εγω βρισκω να μοιαζει με προηγουμενες δουλειες του, ιδιαιτερα δε με τα
“Συνεργα” μια και την “Πουρουδα” δεν την ακουσα και πολυ ενω το πρωτο και ομωνυμο που
“ξεχωριζει” καπως θυμιζει εντονα το “Χαβαλεδιαρικο” αλλα και το “Μη μ΄αποκαλεις τεμπελη” (αξεπεραστα τραγουδια μεταξυ μας σ’αυτο το υφος…) απο τα “Δηθεν”.
Οι “Στιγμες” οντως ειναι μια πολυ καλη μπαλλαντα Παπαζογλικου στυλ που θυμιζει τον “Ποιητη”
ενω πανω απο τα μισα τραγουδια εχουν θεμα που εχει να κανει με ψαρεματα, θαλασσα, νησια κλπ
Οπως ειδα χθες σε καποιο site ο Ν.Π. μενει σε ενα μεγαλο αγροκτημα μεταξυ Πανοραμα και Θερμη και περναει τον καιρο του στο στουντιο, κανοντας βολτες με το αεροπλανο του πανω απο τη Σαλονικη (!!) και με το καϊκι του οπου απο αλλη πληροφορια ξερω οτι το μισο χρονο γυρναει στα νησια του Αιγαιου και μαλιστα σε καποια συγκεκριμενα νησια …
Μια χαρα κανενα προβλημα, απλα ολο αυτο απεικονιζεται στα τραγουδια του, που εχουν μια ανεμελιά (στο στιχο μιλαμε) αν και προσπαθουν να γινουν “προβληματισμενα”, τελικα εχουν ομως μια εμμονη σ’αυτες τις ιδιαιτερες στιγμες και τον τροπο ζωης εξ ου και η προσφωνηση σε καποιο τραγουδι για τις
“Οινουσες” ή κατι τετοιο …
Η φωνη του ελαφρως “πεσμενη” μια και πρεπει να περναει τα 50 πια, ενω η καλοκουρντισμενη μπαντα
παιζει φρεσκα και ορεξατα στο γνωστο λαϊκο ηχο του Παπαζογλου.
Γενικα το επιπεδο των συνθεσεων δεν το λες κακο απλα το συνολικο ακουσμα ειναι λιγο μονοτονο εως κουραστικο.
Η πρωτοτυπια να βαλει ενα καρσιλαμα και ενα τσαμικο δεν αλλαζει την ολη εικονα ενω η ενορχηστρωση στο τσαμικο ειναι η βελτιστη μια και καταφερνει να μη θυμιζει ουτε “δημοτικο” αλλα ουτε καποιο ξενερωτο εντεχνο.
… σημειωτεον ειμαι στη β’ ακροαση
… οποιος θελει του το στελνω

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 16 Ιανουάριος, 2006)

Χαιρετώ τη παρέα!

Από Παπάζογλου τα ακούσματά μου περιορίζονται στον Ευάγγελο, και όχι το Νίκο, οπότε δε σας καταλαβαίνω.

Ο Κυπραίος συνέχεια μου μιλάει για τον μεγάλο λαϊκό Νίκο Παπάζογλου… οπότε ίσως αξίζει να αφιερώσω κάποιο από τον υπερπολύτιμο χρόνο μου για το νέο αυτό cd.

Ποιό καλό παιδί θα ανεβάσει κάτι;

Γι’αυτο που ελεγα παραπανω δειτε εδω :

http://www.apn.gr/papazoglou.htm

Γιώργο, ο Νίκος Παπάζογλου, συμμαθητής του αδελφού μου, είναι γεννημένος το 1948, ήτοι 58 ετών σήμερα.
Μεγαλωμένος στην παλιά γειτονιά μου, ήταν “περίεργος” από πιτσιρικάς και προσωπικά τον φώναζα (για πλάκα) καρπαζοεισπράκτορα.

Σ.Π.

γιατί να αρνούμαστε στον παπάζογλου να ηχογραφεί στα 58 του?εδώ ο Θεοδωράκης ξαναηχογράφησε στα…80 του!!!

εξάλλου στην ελλάδα δικαιώνονται σχεδόν πάντα οι…μεγάλοι…

Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα μακαρι να ηχογραφει και στα 90 του …
Απλα λεω οτι για την ηλικια του ηδη αρχιζει να ψιλοαλλοιωνεται η φωνη του
ασε που τον μικρανα και λιγο, κατα βαθος πιστευα οτι ειναι γυρω στα 55 …
Και δεν ειναι ο μονος βεβαια. Εδω και χρονια ο
Νταλαρας και η Αλεξιου εχουν χασει πολυ απο τη φωνη τους. Η γνωστη χρεια τους ειναι που τους σωνει και οι σχετικα αραιες εμφανισεις, δεδομενου οτι και οι δυο χρησιμοποιουν πολυ λαρυγγι και λιγοτερο διαφραγμα για τη δε Αλεξιου εχω ακουσει οτι παλιοτερα -οπου και τραγουδαγε καθημερινα- ειχε κανει 3 εγχειρησεις πολυποδα.
Τωρα οι συγκρισεις με το Μικη δεν χωρανε ουτε κατα διανοια, ο ενας ειναι συνθετης και οχι τραγουδιστης ο αλλος ξεκινησε σαν τραγουδιστης περασε λιγο και απο συνθετης και στιχουργος και παραμενει κατα βαση τραγουδιστης ή περφορμερ που λενε ορισμενοι …
Ο Μικης εχει γραψει πανω απο 700 τραγουδια,
ορατορια, κονσερτα και στιχους σε πολλα τραγουδια ο Παπαζογλου εχει τραγουδησει γυρω στα 70 τραγουδια και συνθεσει γυρω στα 20 …

Ξεχασα,
ωραιες οι πληροφοριες σου Σακη !!
Ειδες ο καρπαζοεισπρακτορας !!

Θυμαμαι που μου λεγες και για το Βενιζελο …
Καποια στιγμη θα τον δουμε και πρωθυπουργο !!

Ρε μανία να τους απομυθοποιουμε ολους …

<font color=“0000ff”>Πραγματικά έτσι περίμενα τη νέα δουλειά του Νίκου Παπάζογλου.Πολύ καλή δουλειά με φυσικά όργανα και έντονο λαικό ύφος.Έτσι τον ξέρουμε εδώ και δεκαετίες (αυθεντικό λαικό τραγουδοποιό.Το μόνο που με δυσαρεστεί είναι πως δεν ακούγονται τα τραγούδια από τους ραδιοφωνικους σταθμους της χώρας.Κρίμα!</font>

Το καλύτερο Παπάζογλου των ημερών μας είναι το Σοφία.

Μας κούφανες…
Το καλύτερο Παπάζογλου πάντα είναι το Βαγγέλης.

Ό,τι είπε ο Θοδωρης.

Να κάνουμε γκάλοπ τότε:

Σοφία ή Βαγγέλης ;