Μπουζούκι Αγορά - Βοήθεια ! (2012)

παντως φιλε liga rosa το δικο μου οργανο που πουλαω 500ευρω το ξεφτιλιζω δεν το πουλαω αρα μπορει ο φιλος μας να βρει και αξιολογο μεταχειρισμενο με 500ευρω και να αξιζει 1000…

Μαλλον τριχορδο ψαχνει ο φιλος.

Θα συμφωνήσω εν μέρη…Έχω εκφράσει ξανά την άποψή μου για τα πανάκριβα μπουζούκια που στην ουσία επιβάλλονται απο το κλειστό σύστημα της εγχώριας παραγωγής…(και αν μάθουν οι κινέζοι την τέχνη;)…Τέλος πάντων, σίγουρα δεν μπορεί να απαξιώνεται η δουλειά και ο κόπος κάποιου όταν κατασκευάζει ένα μπουζούκι (που για μένα είναι μια μορφή τέχνης και ο κάθε δημιουργός μπορεί να αποτιμά ελεύθερα το έργο του), αλλά απο την άλλη δεν γίνεται τόσο εύκολα να θεωρούμε ένα 1500αρικο τιμή έναρξης για αγορά ενός καλού οργάνου. Πόσο μάλλον, ενός λαικού οργάνου που απευθύνεται στη μεγάλη λαική μάζα του λαού μας…Και στο κάτω κάτω αν κάποιος θέλει να πάρει όργανο με 500 ευρώ δικαιούται να πάρει καλό όργανο πεντακοσίων ευρώ και όχι τενεκέ… Ο πατέρας μου, που σαν επιπλοποιός φτιάχνει σύνθετα μαόνινα σκαλιστά με καθρέπτες και κρύσταλλα και τριψίματα και λούστρα και επεξεργασίες και και και …ντρέπεται να πεί στον πελάτη οτι “ξέρεις για αυτό εδώ το έπιπλο που ξόδεψα δέκα δεκάωρα θέλω 2000ευρώ”. Δεν ξέρω πόσες ημέρες δουλειάς χρειάζεται ένα μπουζούκι των 2000€ για να κατασκευαστεί, ούτε πρέπει να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια, αλλά ειδικά στην υπόθεση “τιμή καλού οργάνου” μήπως έχουμε λίγο ξεφύγει;

Κόστος κατασκευής ενός φτηνού μπουζουκιούhttp://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20261&highlight=������+����������+�����������

Φίλε μου τα “σύνθετα μαόνινα σκαλιστά με καθρέπτες και κρύσταλλα και τριψίματα και λούστρα και επεξεργασίες και και και” δεν έχουν ήχο. Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Το μπουζούκι δεν είναι σκέτη μαραγκοδουλειά (και φυσικά δεν υποτιμώ τη δύσκολη δουλειά του μαραγκού). Αν ήταν έτσι, όσοι μπορούμε να πάρουμε ένα κιτ οργάνου και να ενώσουμε τα κομμάτια θα γινόμασταν οργανοποιοί. Με 500 ευρώ βρίσκεις πλέον πολύ καλό μπουζούκι ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ, είναι πλέον γνωστό. Αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα…

Ασε που, την έμαθαν οι Κινέζοι την τέχνη:

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20556&highlight=��������+���������

Φίλε babis, όπως πιστεύω φάνηκε απο το ύφος αυτών που έγραψα παραπάνω, δεν ήθελα με κανένα τρόπο να φανώ ισοπεδωτικός. Ίσα ίσα που αναγνωρίζω την κατασκευή ενος οργάνου ως εργασία υψηλής λεπτομέρειας και αισθητικής (οπτικής και ακουστικής) η οποία θα πρέπει να αμοίβεται αναλόγως…Όπως ακριβώς θεωρώ την εργασία ενός επιπλοποιού (διαφορετικό πράγμα απο τον μαραγκό), η οποία χρήζει υψηλής αισθητικής αντίληψης εκ μέρους του για να μπορέσει να εφαρμόσει μια τεχνοτροπία και να στησεί ενα ΕΠΙΠΛΟ και όχι ένα ΚΟΥΤΙ με μελαμίνες. Απο εκεί και πέρα ο καθένας αποτιμά τη δουλειά του και το προϊόν της όπως αυτός νομίζει και είναι αποδεκτό. Και αντίστοιχα ο αγοραστής αποτιμά τις ανάγκες του και αξιολογεί την αγορά. Αν μπορούσε να εφαρμοστεί κάποιο ISO στην κατασκευή των μπουζουκιών ίσως τώρα να μιλούσαμε εντελώς διαφορετικά…

Φίλε μου εγώ νομίζω ότι διακρίνω κάποιες αντιφάσεις στα λεγόμενά σου. Κάθε άποψη βέβαια είναι σεβαστή, αλλά επί της ουσίας, το θέμα είναι να βοηθήσουμε το μέλος -και το κάθε μέλος- να βρει το όργανο που ψάχνει. Και ξαναγράφω ότι προσωπικά θεωρώ την τιμή 400-500 ευρώ ακριβή σε σχέση με την λογική ποιότητας/τιμής για καινούργιο όργανο. Παράλληλα, το 1500-2000 ευρώ δεν το θεωρώ τιμή έναρξης για ένα καλό όργανο, αλλά τιμή που σου δίνει τη δυνατότητα να πάρεις ΚΟΡΥΦΑΙΟ όργανο.

Η αντίφαση - οπως εσύ φίλε babis την αντιλαμβάνεσαι - έγκειται στη δυσκολία να εκτιμήσουμε ή να ορίσουμε το “αναλόγως” στην αμοιβή ενός οργάνου; Μα εκεί ακριβώς είναι το ζήτημα, και σε αυτό το σημείο πρέπει να βοηθήσουμε τον φίλο μας. Ο ήχος ενος οργάνου κρίνετε μετά απο ένα σημείο εντελώς υποκειμενικά, η ποιότητα κατασκευής - όταν τηρούνται κάποια ελάχιστα κριτήρια - όχι. Εργασία υψηλής λεπτομέρειας νομίζω οτι υπάρχει και στα όργανα των 500 ευρώ, όταν όμως ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ, όργανα που σέρνουν πίσω τους παράδοση και τέχνη εκατοντάδων ετών και που χρήζουν το σεβασμό και των κατασκευαστών και των παικτών (ερασιτεχνών ή επαγγελματιών). Δεν καταλαβαίνω το λόγο που οι οργανοποιοί πρέπει να κατασκευάζουν “κάτι σαν μπουζούκια” και να τα πουλούν 300-400-500?. Σε αυτή την περίπτωση δεν προσβάλλουν την τέχνη που υπηρετούν; Όπως επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί ένα όργανο που κοστίζει αυτά τα χρήματα δεν μπορεί να αποδώσει - έστω στο minimum (γί’ αυτό μίλησα για ISO) - σε ήχο, αισθητική και αντοχή ΩΣ μπουζούκι. Απο εκεί και πέρα αναλόγως βαλαντίου, ο καθένας αγοράζει brand name, στολίδια, κόκκαλα, όστρακα, τεχνοτροπία…

Όσον αφορά την έννοια του ΚΟΡΥΦΑΙΟΥ οργάνου…Αναλόγως την οικονομική δυνατότητα καθενός νομίζω οτι ορίζεται και αυτή.

λιγο εκτος αλλα μιας και το είδα…

Το θέμα του iso δεν εχει να κανει με καλα οργανα. To iso εχει να κανει με στανταρ ποιοτητα. Δηλαδη αν εχεις iso (και το εφαρμόζεις, γιατι στην Ελλαδα εφαρμόζεται 2 μερες πριν τον έλεγχο) θα φτιαχνεις προιόντα με ιδια ποιότητα. ειτε καλα είτε οχι καλα. Αλλα όλα ιδια. Αυτο εξασφαλίζει το iso. Οχι ποιότητα οπως την εννοείς δηλαδη αριστα οργανα.
πχ. η φεραρι εχει iso και φτιαχνει πολυ καλα αυτοκινητα
η φιατ εχει iso και φτιαχνει μετρια αυτοκινητα.
Η “δε ξερω πια” εχει iso και φτιαχνει μπακατελες… Αλλα ολα της ιδιας εταιριας εχουν την ιδια ακριβως ποιότητα.

Άυτο δε ξερω αν εχει νοημα στα μπουζουκια. Με το iso θα πετυχεις να εχεις διαδικασίες που θεωρητικα θα δινουν ιδιας ποιότητας οργανα, αλλα νομιζω πως υπαρχουν και αλλα που παιζουν ρόλο… Δεν ειναι ολα τα οργανα ενος μαστορα ιδια οσο και να προσπαθησει.

Νομιζω οτι το iso σε κατασκευη μπουζουκιου δεν εχει κανενα νοημα.

πάντως θεωρω οτι εχουμε πολυ καλα οργανα των 500 ευρω πλεον. εχω παιξει με τετοια…

Τελος, δεν καταλαβαίνω γιατί τοσοοοο σημασια στο φινιρισμα. Ο ηχος μετραει βρε παιδια. Ο ήχος. Δεν αγοραζουμε ντουλαπα :112:

Το θεμα του iso το ανεφερα για να τονισω απλα τη σημασια της ελαχιστης ποιοτητας και φυσικα δεν κυριολεκτουσα…Παντως και η φεραρι και η φιατ αυτοκινητα κατασκευαζουν…με ολα τα ελαχιστα κριτηρια να τηρουνται για να μπορουν να βγουν στο δρομο…

αυτη η ελαχιστη ποιότητα που εννοείς παντως, στα οργανα των 500-600 ευρω υπαρχει. Θα ελεγα και με το παραπανω.
Στα υπολοιπα των 200 σιγουρα οχι.

Συμφωνω απολυτα. Και μιλω εξ ιδιας πειρας. Απλα το προβλημα μου αρχιζει απο την στιγμη που τοσο ευκολα και ακομψα βαζουμε ταμπελες με βαση την τιμη…

σωστο αυτο. Αλλα ολοι ξερουμε που βρισκουμε τα καλα με τα 500 και που τα οχι καλα με 200 και 500…
Θελω να πω οτι αν πας σε κατασκευαστη και οχι σε εμπορο (τυπου πολυκαταστημα, πουλαω τα παντα απο οργανα) κατι καλο θα βρεις

εξαλλου οι 2-3 αυτοι κατασκευαστες εχουν παρουσιαστει στο φορουμ και οι περισσοτεροι εχουμε παιξει οργανα τους…
παντως δικαιο εχεις, το να βαζουμε ταμπελες δεν ειναι σωστο

και επειδη εχουν ηχο θα πρεπει να τα πληρωνουμε οσο ζητανε;
νομιζω οτι υπερεκτιμαται η τεχνη του οργανοποιου,υπαρχουν ενα σωρο τεχνες που γινονται σε πολυ πιο αντιξοες συνθηκες και με περισσοτερη κουραση και παλι δεν πληρωνονται ετσι.

τελοςπαντων,με τα σημερινα δεδομενα επαναλαμβανω,πρεπει να πεσουν οι τιμες,δεν μπορει καποιος με την πωληση ενος μπουζουκιου να βγαζει τοσα οσο ενας υπαλληλος σε δυο μηνες.

Φιλε αρχάριε, αν θες τη δική μου απάντηση, ΟΧΙ δεν πρέπει να πληρώνουμε όσο ζητάνε αλλά ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΜΕ και μπορούμε εμείς.
Το μπουζούκι ΔΕΝ είναι κάτι απαραίτητο στον κάθε άνθρωπο, πόσο μάλλον το πρώτης τάξεως όργανο. Όταν θα δώσεις το 1000άρικο ή το 1500άρικο θα το έχεις εσύ αποφασίσει, θα έχεις κρίνει ότι αυτό είναι αρκετά σημαντικό για σένα, μπορεί να έχεις κάνει αιματηρές οικονομίες για να το πάρεις, αλλά θα σου μείνει για (ας πούμε) 20 χρόνια… Κάνε τη διαίρεση και πες μου αν είναι πολλά τα χρήματα, αναλογικά με το τί αγοράζεις, πόσες ώρες θα το κρατήσεις, την ευχαρίστηση που θα σου δώσει…

ΥΓ. Τις καλές εποχές, ξέρεις πόσο ήταν τα μεροκάματα των μουσικών π.χ. στου Ψυρρή? Πέντε μέρες από 80-100-120 ευρώ… Με το δικό σου σκεπτικό, σε ένα μήνα, “έβγαζες” όργανο…

Επισκεψου την ιστοσελιδα www.thebouzoukishop.com