Μπιρ Αλλάχ

Χαιρετώ την παρέα!

Σε μια συζήτηση με έναν φίλο σήμερα διαφωνήσαμε στο ποιός έχει γράχει το Μπιρ Αλλάχ που τραγουδά η Χασκήλ. Εγώ ήμουν της γνώμης ότι είναι του Παπαιωάννου, ο φίλος έλεγε ότι είναι του Σταμούλη, γνωστού κι ως Μπιρ Αλλάχ! Εψαξα και λίγο εδώ και πράγματι φαίνεται ότι εγώ έκανα λάθος! Ομως, γιατί έχω ακόμα την ισχυρή εντύπωση ότι είναι Παπαιωάννου; Μήπως παίζει αυτός μπουζούκι, μήπως πρόκειται για δάνειο; Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες πάνω σ΄αυτό;

Μάνος

Στην ηχογράφηση του 1947 απο τον Σταμούλη, συνοδεύει ο Περιστέρης. Δεν θυμάμαι πόσους δίσκους είχε πουλήσει το Μπιρ Αλλάχ, αλλά ήταν αρκετοί για να του κολλήσει μετά του Σταμούλη ο τίτλος.
Αν μπεις στο sealabs υπάρχει ζωντανή ηχογράφηση του Παπαϊωάννου.

Του Σταμούλη είναι το κομμάτι. Όμως η καλύτερη εκτέλεση -μια διαπίστωση που οφείλω στον Άρη- είναι του μπάρμπα Γιάννη, αυτή η ζωντανή εκτέλεση που λέει ο Νίκος.

//youtu.be/irgYqsPvLn8

Η ενορχήστρωση και ο ήχος είναι απαράδεκτα. Όμως ο μπάρμπα Γιάννης το σκίζει το κομμάτι. Βγάζει τα σώψυχά του!

Ακούστε τον Μάρκο να λέει το “βαθειά στη θάλασσα”, παρόμοιο σκηνικό. Άμα του γουστάρει του άλλου το κομμάτι, φαίνεται… ακόμα και να μην είναι δικό του…