Μπάτης, ο "Ρήγας του ρεμπέτικου"

Σχετικά με το μπαράκι του “Μάριου” από τη φωτογραφία της Κυριακής:

Το μπαράκι του Μάριου (Δαλέζιου), του Συριανού, που λειτούργησε από το ΄46 έως το ΄62, στην οδό Ίωνος, στην Ομόνοια και χαρακτηρίστηκε «Στρατηγείο του ρεμπέτικου», ένα μικρό μαγαζάκι με το πατάρι του, το οποίο όμως ήταν τόπος συνάντησης, δημιουργίας, διασκέδασης πολλών συνθετών, στιχουργών, τραγουδιστών κλπ.
Θαμώνες ο Μάρκος («Όποιος δεν ήπιε ούζο στου «Μάριου» δε λογίζεται μπουζουξής», λέγεται ότι είπε), Χατζηχρήστος, Κηρομύτης, Βίρβος, Μπίνης, Παπαγιαννοπούλου, Τσιτσάνης κλπ.
Εκεί άκουσαν τα τραγούδια τους, για πρώτη φορά, ο Μάρκος, ο Στράτος, ο Τσιτσάνης, ο Χιώτης, ο Καλδάρας, ο Μητσάκης, ο Βίρβος… Ο Μάριος πάνω στον μπουφέ είχε ένα πικάπ της εποχής (κι αργότερα ένα τζουκ-μποξ), όπου έπαιζαν τους δίσκους και γινόταν κριτική από τους λαϊκούς βάρδους. Έλεγαν τη γνώμη τους και βαθμολογούσαν τα τραγούδια πριν ακουστούν από τους κρατικούς ραδιοσταθμούς ή πριν φύγουν οι δίσκοι από τις εταιρείες για τα δισκάδικα. Ακόμη, στα τραπεζάκια οι μπουζουξήδες «περνούσαν» τις νότες με τα καινούργια τραγούδια πριν πάνε για εγγραφή στο στούντιο της Columbia στη Ριζούπολη.
Στο μπαράκι του «Μάριου» κλείνονταν και τα συγκροτήματα για τα πανηγύρια ή και για κάποια τριήμερα σε κέντρα λαϊκά της Αθήνας, του Πειραιά και της επαρχίας. …Για τις ανάγκες του 6ου Στόλου, ο Μάριος για κάποιες νύχτες μετέτρεπε το μπαρ σε καμπαρέ με ζωντανή μουσική. Είχε μια μικρή ορχήστρα με κεντρικό όργανο το σαξόφωνο και οι Αμερικανοί ναύτες έπιναν, χόρευαν και έκαναν φασαρία!
Εκεί έπαιξε μπουζούκι, μαθητής ακόμα ο Γιάννης Σταματίου μπροστά στο Χιώτη που τον βάπτισε και «Σπόρο».
Τραγούδια για το στέκι αυτό έχει γράψει ο Βίρβος:“Οδός Ίωνος” και το μνημονεύει και ο Τσιτσάνης στη “Μαρίτσα”.

(Τα βιβλία του Μανιάτη τα έχω, βρε παιδιά… ποια ορθογραφικά λάθη;;:wink:

Ο Μάριος Δαλέζιος:

Ελένη μου, επειδή δεν θυμόμουν τον Τομπούλη στην ταινία, έκατσα και την είδα μόλις τώρα.
Μήπως ο Μανιάτης κάνει λάθος? ή εννοεί τους συμμετέχοντες στην οπερέτα?

Σύμφωνα με τη φωτογραφία απο την ταινία, παίζει ο Λεονταρίδης λύρα, ο Ασίκης ούτι και ο Σαββαίδης κανονάκι.

Από πού είναι αυτά τα στοιχεία για του “Μάριου”;! Θα με ενδιέφερε να μάθω τις πηγές. Αυτά δεν τα έχω συναντήσει κάπου…
Πάντως, ό,τι αναλυτικότερο έχει γραφτεί περί Μάριου Δαλέζιου στην ελληνική βιβλιογραφία (και για το Μπαρ και για το κέντρο του στις Τζιτζιφιές) περιέχεται στη βιογραφία του Μπίνη.
Ο Τάκης Μπίνης (και λόγω Άννας Γκαλ) ήταν πολύ “κολλητός” του Μάριου, ο μόνος που είχε κλειδιά από καφενείο… Πολλές φορές κοιμήθηκε και εκεί…
ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΠΙΝΗ - Αναφορές στον Μάριο ή στα μαγαζιά του -και στην Άννα Γκαλ :
ΣΕΛΙΔΕΣ : 158, 159, 164, 166, 168, 169, 170 175, 177, 181, 182, 187, 198, 199, 209, 221, 222, 223, 226, 229, 234, 240, 289, 295, 349, 389
ΚΑΙ στις ΦΩΤΟ : 161, 162, 163, 174, 197, 297 (όπου πρωτοβλέπουμε και το εσωτερικό του μαγαζιού, σε πάλκο του 1946-47).

Επιμένεις ακόμα; Να τα δείξω ;… Έτοιμα τα έχω !
Άσε… Ας τα πάρει το ποτάμι…

Μου φαίνεται πως ζαλίστηκα νυχτιάτικα και νόμιζα πως αύριο έχουμε Τετάρτη.

Λοιπόν. Εντάξει για μεθαύριο 14 Μάρτη στο Μπουρή? 7:30-8:00? Για να μη αργήσουμε και μας κυνηγήσουν και οι περίοικοι? Με κρασί φετινό, ονειρεμένο, απο βαρέλια δικά τους, με μια ελάχιστη δόση ρετσίνας ίσα για τη μυρουδιά!

Εμείς παίρνουμε και για το σπίτι:) !

…και μια ερώτηση ακόμα Ιωάννα και πάω για ύπνο. 'Αραγε, ο Πέτρος Γιαννάκος υιοθέτησε το παρατσούκλι και τη φιγούρα του Κοκοβιού, απο τον “προστατευόμενο” φιλαράκι Κοκοβιό του Μπίνη? Δεν είναι απίθανη η υπόθεση ε? Λογικά αφού συνανστρεφόταν τους μουσικούς θα ήξερε και τον Μπίνη άρα και τον Κοκοβιό!

Φαίνεται πως εχει κανει λαθακια ο Μανιάτης;

Τη συμμετοχή λαϊκών σε ταινίες τη δημοσίευσα με στοιχεια από το βιβλίο του Μανιατη, οπως μου τα εστειλε η Ελενη, μαζι με πληροφοριες άλλες απο εκει, αποσπασματα ολόκληρα.
Φυσικα, εγω αναφερθηκα και στις σελιδες ακριβώς από το βιβλιο του.

Δεν ξέρω βεβαια αν είναι λαθάκια του Μανιάτη ή οχι, πάντως απο τα στοιχεια που μου ειχε δωσει η Ελένη απο το συγκεκριμενο βιβλιο του για άλλο θέμα παρατηρησαμε διαφορες με το Σχορέλη.
(π.χ. για το «Καραντουζένι» και για το ορχηστρικό «Αράπ ζεϊμπέκικο»του Μάρκου, ο Τάσος Σχορέλης τοποθετεί την ηχογράφηση το 1934, ενώ ο Διονύσης Μανιάτης στο βιβλίο για το οποιο μιλαμε,τον Ιούνιο του 1932)

(Όχι ότι ειναι και τόσο σημαντικό το θεμα, 2 χρόνων διαφορά, εδώ).

Μου φαίνεται ότι δεν τα πάμε καλά:

Παράξενο!
Εγώ αναρωτιόμουν, προς τι η δική σου απάντηση Ιωάννα:

Συμπεραίνεις ότι η Ελένη αντέγραψε το κείμενο από την παραπάνω ιστοσελίδα. Ακόμα κι αν το συμπέρασμά σου είναι σωστό, ποιος ο λόγος να το αναφέρεις;
Εκτός κι αν πιστεύεις το παρακάτω:

Ο άνθρωπος που κάθισε και κόπιασε είναι ο Δ. Μανιάτης, είτε αυτό μας αρέσει είτε όχι, είτε έχει λάθη είτε όχι. Αυτός που παρουσιάζει μια κόπια (που μπορεί να είναι απλά ένα κλικ με το FineReader) δεν είναι πηγή, εκτός κι αν η πρώτη πηγή (το βιβλίο του Μανιάτη) έχει χαθεί, κάτι που στην περίπτωσή μας δεν ισχύει.
Οπότε κακώς αναρωτιέσαι αφελώς:

Λίγο περισσότερη προσοχή δε βλάφτει.

Τα λαθάκια πάντως δεν είναι κατ’ ανάγκην του Μανιάτη, ούτε οποιουδήποτε άλλου παρά, ίσως εκείνου που ο Μανιάτης αναφέρει στη βιβλιογραφία του ως μοναδική του φιλμογραφική πηγή, συγκεκριμένα “Στάθη Βαλούκου, Φιλμογραφία ελληνικού κινηματογράφου 1914 - 1984” χωρίς άλλα στοιχεία (του 2001 η δική μου έκδοση). Αυτός κόπιασε πρώτος βέβαια, φαντάζομαι, αλλά μη έχοντας προσωπικό ενδιαφέρον δεν θα το ψάξω.

Μας δουλεύετε ρε ; Δεν πάμε καλά… Μήπως έχουμε παραγνωριστεί και παραγίνει “φιλαράκια”; Μήπως πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τα αμπελοχώραφά μας;

Θυμάμαι, την υπόδειξη που έκανα -πριν καιρό- στο sealabs για την χρησιμοποίηση αυτούσιου θέματος από το εδώ φόρουμ, χωρίς να αναφέρεται η πηγή, και τα ευχαριστήρια μέιλ που έλαβα, τα “ωραία χτυπήματα στην πλάτη” και γενικώς τις πολλές κολακείες για τον τρόπο μου και τον τσαμπουκά μου.
Τότε ήμουν καλή …Εεεε ; Για το σπιτάκι μας μόνο… Κι ασ’ τους άλλους να κουρεύονται… (αν δεν είναι στην κλίκα μας δεν έχουν καμιά τύχη, ούτε για ένα “ευχαριστώ”!)

Ελένη, δεν σημείωσα πως “έκλεψες” έτοιμη εργασία και την παρουσίασες. Τόνισα την καλή δουλειά τής σελίδας που περιέχει τη λίστα σου. ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ…
Και προέτρεψα να πάτε να δείτε και το απόσπασμα με τον Τσιτσάνη.

Η απάντησή σου Γιάννη, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Ποιος αναφέρθηκε και σένα παιδάκι μου ; Ποια στοιχεία δημοσίευσες που σου έστειλε η Ελένη; Μας δουλεύεις; Εκτός κι αν μπαίνεις με τον κωδικό της Ελένης και παράθεσες εσύ τη λίστα… Τι κρίση σε έπιασε και φωνάζεις για αδικίες; Ποιος είπε για δικά σου λαθάκια;

Άρη, οι παρέμβασεις σου -συνεχώς- στην “υπεράσπιση” οποιουδήποτε μέλους εκτός εμού, αρχίζω να υποπτεύομαι πως είναι εκ του πονηρού… και δεν καταλαβαίνω ακόμα το γιατί…
Ναι, κύριε Νικολαϊδη… Ο Μανιάτης κόπιασε αρχικά (και ο Βαλούκος -όπως σημείωσε ο Νίκος- και ο Σολδάτος και πολλοί άλλοι…). Καθώς και ο ΚώσταςΧ.
Γιατί αν έχουν όλοι το βιβλίο του Μανιάτη δεν χρειαζόταν η παράθεση της λίστας.
Συνεπώς, η διαδικτυακή αυτή εργασία, είναι από την σελίδα: Rempetika.com ( http://www.rempetika.com/diafora/cinema.htm )
Πώς να το κάνουμε ; Θέλεις δε θέλεις, από εκεί είναι !
Και επειδή με θύμωσες τώρα (συγγνώμη Ελένη, αλλά έχω και τα όριά μου, ο Άρης με αναγκάζει… Σε αυτόν ζήτα το λόγο…)

Ιδού, τα λαθάκια που αναφέρομαι… (ένα μικρό δείγμα, γιατί έχει και κάτι άλλα πονηρά - προς αναπαραγωγή…):

Αν το ψάξεις λίγο περισσότερο Ιωάννα θα δείς ότι και στις δύο δημοσιεύσεις υπάρχουν διαφορετικά ορθογραφικά λάθη και τα “τυπικα λάθη” ενός ocr software πχ 1960, ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΣ ΚΤΡΙΑΚΗΣ.
1960, Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΜΠΟΤΖΟΥΚΙΟΥστο www.rempetika.com και ανάλογα στην δημοσίευση της Ελένης.
Καλώς λοιπόν τα δημοσίευσαν κι οι δυό τους όποια μέθοδο κι αν χρησιμοποίησαν (ocr ή copy paste) δεν αλλάζει κάτι.
Το ζήτημα όμως δεν είναι αυτό αλλά μια υποβόσκουσα(με το “γάντι”) ένταση που διακρίνω να διαιωνίζεται και απο τις δυο πλευρές, αν δεν κατάλαβα λάθος,μιλώντας για σενα και την Ελένη που δείχνετε να περιμένει η μια το στραβοπάτημα της άλλης για να τα “χώσει”.
Τα περι “Κλίκας” τα προσπερνάω για την ώρα , καλά περνάμε εδω μέσα τόσα χρόνια δεν χρειάζονται εντάσεις ανευ λόγου και αιτίας.

Ας απολογηθώ…

Τα συγκεκριμενα στοιχεία που ανέβασε η Ελένη εδω για την παρουσια λαϊκών καλλιτεχνων στον κινηματογράφο μου τα εδωσε κι εμενα και τα δημοσίευσα στην εφημερίδα μας.
Είναι απο το βιβλίο του Μανιάτη, από εκεί δημοσίευσα και άλλα αποσπάσματα αυτούσια, φυσικά με παραπομπές στο βιβλίο του.

Έχω παραπονεθει για τη συμπεριφορά της Ιωαννας και το γνωρίζουν μερικοί από την “Κλίκα”.
Λυπαμαι που το λέω αλλά είναι αλαζονική και εμπαθής, ιδιαίτερα αν διαφωνεις με την άποψη της. Δεν ξέρω αν την αδικώ, αν ειναι άλλος ο χαρακτηρας της και της βγαινει αυτή η επιθετικότητα στο πληκτρολόγιο, αλλά δυστυχώς ετσι ειναι.
Δεν νομίζω οτι η Ελένη ειναι επιθετική, ίσα ισα παρα τις μπηχτες διατηρεί την ψυχραιμια της…

Στο συγκεκριμένο θέμα μας, η επιμονή της Ιωάννας οτι ντε και καλα είναι αντιγραφή απο την ιστοσελίδα που λεει, παρα τις διαβεβαιώσεις και των δυο μας, μόνο κακία μου φανερώνει.

Ελπίζω μονο να έχουμε ΟΛΟΙ μας δικαιη αντιμετώπιση και να μη μας τσουβαλιάζετε στον ίδιο σάκο…δίκαιους και άδικους!

Δεν υπάρχει λόγος να απολογηθείς ούτε είμαστε καμμια μορφή δικαστηρίου εδω μέσα.
Σε παρακαλώ μόνο να μην κάνεις χαρακτηρισμούς σαν τους προηγούμενους που να αφορούν μέλη του φόρουμ.

[b]Λοιπόν…

Μάλλον το παρατραβήξαμε και δεν βλέπω κανένα λόγο να χαλάμε τις καρδιές μας για τόσο -μα τόσο - ασήμαντα πραγματάκια…

Από την πλευρά μου - και στο βαθμό που μπορεί να φταίω - ζητάω από όλη τη ρεμπετοπαρέα ειλικρινά ΣΥΓΓΝΩΜΗ αν ανέβηκαν οι τόνοι και σας στενοχώρεσα.

Επιπλέον, μου φαίνεται αδιανόητο να παριστάνω ότι «μαλώνω» με άλλη γυναίκα!

Ιωάννα, φιλάκια…[/b]

Μπορείτε να μου προσάψετε όσα ελαττώματα θέλετε σε σχέση με τη συμπεριφορά μου. Όμως διεκδικώ το δικαίωμα να λέω ότι όσες φορές κάποιος εδώ μέσα αδικήθηκε (κατά τη γνώμη μου) προσπάθησα με όποιο τρόπο είχα να τον υπερασπιστώ. Εσένα Ιωάννα στο παρελθόν όταν χρειάστηκε (πάντα φυσικά κατά τη γνώμη μου) όχι μόνο σε υπερασπίστηκα, αλλά τσακώθηκα για πάρτη σου. Στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι η Ελένη είχε δίκιο, ενώ εσύ άδικο. Πιο συγκεκριμένα πιστεύω ότι προσπάθησες να μειώσεις τη δουλειά της Ελένης (αυτό κοπιάρισμα από το βιβλίο), αναφέροντας ότι πρόκειται για κόπια από την τάδε ιστοσελίδα. Κι όταν η Ελένη προσπάθησε να πει ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα, βγήκες και ζήτησες και τα ρέστα, για την απόλυτα δικαιολογημένη στάση άμυνας που πήρε. Δεν έχουμε χαζέψει τόσο. Παίρνουμε χαμπάρι μερικά πράγματα. Η αντιπάθειά σου για την Ελένη, όπως και του Γιάννη για σένα …αστράφτει από μακριά. Αυτά τα “φιλενάδα” που γράφονται, στάζουν φαρμάκι! Δικαίωμά σας…
Πάμε παρακάτω:
Δεν καταλαβαίνεις τι λέω;
Πες ότι στην εκπομπή μου κάνω αφιέρωμα στο Καζαντζίδη (που έχω κάνει) και αναφέρω το περιστατικό που περιγράφει ο Ζαμπέτας για τη Λάρισα (που το έχω αναφέρει), αναφέροντας ότι πρόκειται για απόσπασμα από το βιβλίο σου (που επίσης το έχω αναφέρει). Κάποιος από τους ελάχιστους ακροατές γράφει αργότερα μια εργασία για το σιδηροδρομικό σταθμό της Λάρισας και αναφέρει το περιστατικό. Τι θα αναφέρει ως πηγή; Αρης Νικολαΐδης, εκπομπή “Λαϊκά μονοπάτια”, 902 Αριστερά… κλπ. ή Ιωάννας Κλειάσσιου: “Και η βρόχα έπιπτε στρέιτ θρου”;
Να μην κουφαθούμε τελείως!
Επιμένω: Εάν η πηγή για κάτι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κάποιους λόγους (πού να βρεις π.χ. την Επιθεώρηση Τέχνης, τεύχος τάδε, έτος 1962 κλπ.), τότε αναφέρεις την προσκείμενη πηγή (π.χ. από Επιθεώρηση Τέχνης, τεύχος τάδε, έτος 1962, στο Κ. Βλησίδης, “Σπάνια κείμενα” κλπ.).
Ετσι καταλαβαίνω εγώ τη δεοντολογία.
Τα φωτοαντιγραφικά έχουν δικαιώματα;

νομίζω πως οι πηγές είναι για να τεκμηριώνουν την αλήθεια και την επιστημονικότητα των γραπτών. Όχι για να δικαιώνουν το έργο και τον κόπο των συγγραφέων/μελετητών (την οποία και σε όλες τις περιπτώσεις σέβομαι κι έχω κι εγώ βιώσει).

Εάν ας πούμε, γράψω τώρα στο Φόρουμ, ένα άρθρο για τον Βαμβακάρη και πώ ότι γεννήθηκε στη Σύρο, πρέπει να γράψω ότι το πήρα από τη Βελλου Καιλ, τον Πετρόπουλο, το Σχορέλη και τον καθένα που το έχει γράψει πρίν από μένα ?

Όταν δεν μπλέκεται οικονομικό όφελος ή θέμα επιστημονικής αξιολόγησης δεν βλέπω το λόγο γιατί να σκάμε…

ψυχραιμία, μια παρέα είμαστε.

Αστο Μπάμπη, είσαι εκτός θέματος. Αλλού είναι το ζήτημα.

Ναι, Μπάμπη… Άλλο ήταν το θέμα μας. Ο Μπάτης…
Ξεγλυστρήσαμε σε ιστορικά ντοκουμέντα -που μείναν αδιάφορα και ασχολίαστα- από την ελληνική φιλμογραφία και με οξείς τόνους περιδιαβήκαμε στα ενδοφορουμικά μας…
Οι παρατηρήσεις μου -επαναλαμβάνω για τελευταία φορά- έχουν να κάνουν με την υπερευαισθησία μου στις πηγές.
Σύστησα προ καιρού, σε μέλος κάποιου φόρουμ, την ομιλία-διάλεξη του φίλου μας Νίκου Πολίτη, με την απαίτηση να αναφερθεί ως πηγή το klika.gr. Θα μου πείτε: Μα ναι, εκεί δημοσιεύτηκε. Θα μπορούσα να απαντήσω: Μα όχι, η πρώτη δημοσίευση ήταν σε συγκεκριμένη εκδήλωση, συνεπώς, ήταν αρκούσα η αναφορά και μόνο στον συγγραφέα.
Πιθανά να έχω λάθος τόσα χρόνια. Θα κάνω, σύντομα, προσπάθεια να μην με αφορούν και τόσο πια…
(έτσι το γράφω αυτό…δεν νομίζω να τα καταφέρω ! )
:slight_smile:

Για μένα Μπάμπη, δεν είναι “οικονομικό” ή “επιστημονικό” κάποιο τέτοιο θέμα… Είναι ηθικό !
Και έτσι το σημείωσα. Χωρίς καμια υποβόσκουσα ένταση, χωρίς να υπονοώ κατιτίς. (Άλλο, αν εξελίχθηκε, άνευ λόγου, αλλιώς !).
Αν και για αυτή την “ένταση” έχω τα αποδεικτικά στοιχεία -του μοιράσματος ενός word, το 2005, που προέκυψε από ένα OCR ενός μη-φορουμίτη και εντωμεταξύ έχει ψιλοδιορθωθεί…
Και αυτή η νέα μου σημείωση, σαν απάντηση-διευκρίνηση στον -κατά τα άλλα- συνετό, ολιγόλογο και δίκαιο Σώτο, που παράθεσε 2 (από τις παραπάνω) διαφορές… Δεν με αφορά να το συνεχίσω…

Και για τον νεαρό Γιάννη, που θεωρεί πως εδώ κάποιοι, ίσως, με “παραχαϊδεύουν” ή/και ανέχονται τις ιδιοτροπίες μου (και χωρίς να σχολιάσω τα κοσμητικά του επίθετα) έχω να επισημάνω:
'Ετσι είναι οι φίλοι, Γιάννη… Με εντάσεις, διαφωνίες, τσακωμούς, πάθη, λάθη, ανεκτικότητα, κατανόηση, διάλογο, συμβουλές…
Αλλιώς:
Το μοναστήρι να 'ν καλά !!!
(1949-Ιωάννας Γεωργακοπούλου, με την ίδια και τον Στελλάκη. ΠΗΓΗ: Κουνάδης *** Δεν είχε βγει ακόμα το λεγάμενο βιβλίο…)
:089:

Και επειδή λοιπόν, το θέμα μας ήταν μουσικό…
Ας σας αφιερώσω ένα εξαιρετικό καλούδι !!! (Αυτό που αναφέραμε πριν 2 σελίδες).
ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΔΡΟΜΑΚΙ (αυθαίρετος τίτλος)
του Μάνου Χατζιδάκι, με τον Τάκη Μπίνη, από την ταινία του Αλέκου Σακελλάριου “ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ ΤΑ ΚΑΜΩΜΑΤΑ” - 1957
1η και μοναδική ηχογράφηση, αποκλειστικά για την ταινία.

[ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΔΡΟΜΑΚΙ](http://iwannak.diinoweb.com/files/To%20palio%20dromaki%20%28Xatzidakis%29%20Mpinhs%20-%20apo%20ths%20nyxtas%20ta%20kamwmata%20-%201957.mp3 ο σύνδεσμος δεν ήταν δυνατό να ανακτηθεί)

Ακούστε τον Μπίνη με πιο “γλυκειά” φωνή (ίσως λόγω Χατζιδάκι) και τα μοναδικά ΛΛΛΛΛΛ του !

Απόψε στην παλλλλιά ξανάρ(λλλλ)θα γειτονιά…
Απόψε το φεγγάρι που με είδε μον(λλλλλ)αχό
Μου κράτησε λλλλλιγάκι συντροφιά…
Κατάλλλλαβε για χάρη σου το πόσο δυστυχώ
Απόψε που με είδε τόσο μον(λλλλ)αχό…

ΥΓ:

ΜΑΣΤΟΡΑ…
Εχω βρει ένα υπέροχο player-να παίζει τα link αλλά δεν δέχεται τον κώδικά του το φόρουμ…
Όμορφο θα ήταν να είχαμε ΕΔΩ το τραγούδι.
Κάνε κάτι… Ζορίσου …
(τεχνολογικά εννοώ! Μην παρεξηγηθούμε πάλι !!!)

Μια λίστα με τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου υπάρχει και σε αυτό το link.
http://www.kalomoira.net/forums/viewtopic.php?t=2799

Προσπάθησα να τα συγκεντρώσω ανα χρονολογία και να τα προωθήσω εδώ, αλλα αφενος η λίστα είναι τεράστια και το απέφυγα και αφετέρου γιατι πιθανά να μη εχουν ενδιαφέρον για όλους κάποιες ταινίες.

Φιλεναδίτσα… Πρέπει -λέει- να γίνεις μέλος για να τα δεις…
Δεν μου πάει το χέρι (κι η καρδιά) να κάνω εγγραφή !
Δε μου στέλνεις τη λίστα προς έλεγχο ;
:slight_smile:

ΥΓ:
Καλά, πώς και ξύπνησες τόσο νωρίς, με τόσο κρασί που ήπιαμε; Ή εσύ, λόγω τραγουδιού, λούφαρες στην κρασοκατάνυξή μας;

χα χα χααα! Εγω έπεσα απάνω της απο googling για Ελληνικό Κινηματογράφο. Βέβαια για να δω όλες τις σελίδες έπρεπε να γραφτώ. Δεν είναι τίποτα…, μια απόφαση είναι… :019: .
Πέρα απο τη πλάκα, κάνε την εγγραφή, η λίστα είναι τεράστια. Απο την Αστέρω του '28, μέχρι τις μέρες μας.

Στην αρχική σελίδα του φόρουμ, θα πας εδώ.

Μουσική / TV / Personals - Forums Internet Cafe - Bazaar!
Συζητήσεις σχετικά με Μουσική, Cinema & γενικά θέματα!
Moderator Moderators!

Θα επιλέξεις απο τα γενικά θέματα το “Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑ!”.

Πάρε μια ιδέα απο τα παρακάτω.

ΑΓΙΟΥΜΠΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΟΥ ΚΑΜΠΟΥ (1957)
Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι - Άννα Χρυσάφη (α εκτέλεση) (Μάνος Χατζιδάκις, Νότης Περγιάλης)

ΑΓΝΗ ΚΑΙ ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΗ (1962)
Παίξτε μπουζούκια - Πόλυ Πάνου (Κώστας Καπνίσης)

ΑΓΩΝΙΑ (1969)
Αγωνία - Τόλης Βοσκόπουλος Ελένη Ανουσάκη live (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Αγωνία - Τόλης Βοσκόπουλος live (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Θα σου κάνω καψωνάκι – Μπέμπα Διαμαντοπούλου (Δέσποινα Νικολαϊδου) (Βασίλης Βασιλειάδης)
Δώσε μου τα χείλη σου - Τόλης Βοσκόπουλος (Βασίλης Αρχιτεκτονίδης, Παναγιώτης Καλαποδαράκος)
Δίχως καληνύχτα - Τόλης Βοσκόπουλος, Μπέμπα Διαμαντοπούλου(Τόλης Βοσκόπουλος, Ηλίας Λυμπερόπουλος)
Αγωνία - Τόλης Βοσκόπουλος (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Αν ήσουν κύριος - Μπέμπα Διαμαντοπούλου (Βασίλης Βασιλειάδης)
Ωραίος είναι ο κύριος - Γιώργος Ζαμπέτας (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Σʼ αναζητώ - Ελένη Ανουσάκη (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Τρία λεβεντόπαιδα - Τόλης Βοσκόπουλος (Τόλης Βοσκόπουλος, Ηλίας Λυμπερόπουλος)
Λυπάμαι - Τόλης Βοσκόπουλος (Βασίλης Βασιλειάδης, Πυθαγόρας)
Δεν ξέρω - Τόλης Βοσκόπουλος (Βασίλης Βασιλειάδης, Κώστας Βίρβος)
Σαν τον βράχο στη θάλασσα - Ελένη Ανουσάκη (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Αγωνία - Τόλης Βοσκόπουλος Ελένη Ανουσάκη (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)

ΑΣΤΕΡΩ (1928)
Αστέρω - Ορέστης Μακρής (Δημήτρης Ρόδιος, Παύλος Νιρβάνας)

ΑΣΤΕΡΩ (1959) με την Αλίκη
Αστέρω - Σταύρος Παρούσης (Δημήτρης Ρόδιος, Παύλος Νιρβάνας)
Το τραγούδι του γάμου - Τρίο Μέλοντι (παραδοσιακό)

ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ (1948)
Ξεκινά μια ψαροπούλα - Δημήτρης Γκόγκος «Μπαγιαντέρας» (Δημήτρη Γκόγκου)
Εσύ είσαι η αιτία που υποφέρω - Ανδρέας Σπαγγαδώρος (Μανώλης Χιώτης)

ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ (1954)
Εγω αγαπω τη Λιανα - Γιωργος Οικονομιδης (Λυκουργος Μαρκεας, Γ. Οικονομιδης)
Αναθεμα τη μπουκλα σου - Ηλιοπουλος, Ριζος, Οικονομιδης (Λυκουργος Μαρκεας, Κ. Καπνισης)
Ρεγγες - ??? (Λυκουργος Μαρκεας, Κ. Καπνισης)
Πως μ’αρεσει το μπαγιό -??? (Λυκουργος Μαρκεας, Κ. Καπνισης)
Μια κοτα στρουμπουλη -Νικος Γουναρης (Νικος Γουναρης)

1964 ΕΚΛΕΨΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ Η νήσος των Αζορών Γρηγόρης Μπιθικώτσης (Μίκης Θεοδωράκης, Γιάννης Μποστατζόγλου)
ο Γιαννης μαλλον ηταν μικρος τοτε για να γραφει στιχους… μαλλον εννοουσες τον πατερα του τον Μεντη “Μποστ” Μποσταντζογλου

1959 ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΩΝΑΚΙ Λαος και Κολωνακι- Λιντα- Χιωτης (Μανωλης Χιωτης)
1959 ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΟΛΩΝΑΚΙ Παρε με στο τηλεφωνο- Λιντα- Χιωτης (Μανωλης Χιωτης)

συμπληρωση
1960 ΤΟ ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ ΤΗΣ ΔΕΣΠΟΙΝΙΔΟΣ Δεν μπορεί κανείς να ξέρει- Αννα Χρυσαφη- Τριο Καντσονε (Μάνος Χατζιδάκις)

διορθωση
1969 ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ Τα ρολόγια- Κουρκουλος (Σταύρος Ξαρχάκος, Ιάκωβος Καμπανέλλης)
1968 ΜΙΑ ΙΤΑΛΙΔΑ AΠ’ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ Κι ολο ρωτω- Δέσποινα Σταυρουλάκη (Νίκος Μαμαγκάκης, Ντίνος Δημόπουλος) (διορθωση στον τιτλο)
1969 Η ΩΡΑΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΕΑ Όλα στη γη είναι είναι σκαρτα- Γιωργος Χατζηαντωνιου- Βακια Βαλβη (Νικος Μαμαγκακης-Ντινος Δημοπουλος) (διορθωση στους ερμηνυτες)

διορθωση
ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Ή ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΙ 1966 Να ζει κανείς ή να μην ζει προσθεσε τραγουδιστρια Γιώργος Ζαμπέτας-Λιλιαν Μηνιατη (Γιώργος Ζαμπέτας, Χαράλαμπος Βασιλειάδης)
Ο ΑΤΣΙΔΑΣ 1961 Η αγαπη μου δεν σβηνει Μαίρη Λίντα, Μανώλης Χιώτης (Μανωλης Χιωτης)
Η ΚΥΡΙΑ ΔΗΜΑΡΧΟΣ 1960 Αντρούλη μου τραγουδι τιτλων Αννα Χρυσαφη (Αργύρης Κουνάδης, Νίκος Μουλκάκος)
Η ΚΥΡΙΑ ΔΗΜΑΡΧΟΣ 1960 Αντρα ρεμαλι Μαρινέλλα
ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ 1963 Αυτή η νύχτα άλλες φωνες Χρηστος Νέγκας, Έλενα Ναθαναήλ ??? (Μίμης Πλέσσας, Γιάννης Δαλιανίδης)
ΕΝΑΣ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ 1959 Ενας βλακας και μισος (διορθ τιτλο) Λιντα-Χιωτης (Μανώλης Χιώτης)

διορθωση τιτλου
ΕΞΩ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ 1964 Δε μου καιγεται καρφακι… Ζαμπετας-Μανταλενα (Γιώργος Ζαμπέτας, Γιαννης Παπανικολαου)
στο βιβλίο του Ζαμπέτα το τραγούδι αναφέρεται και με τους δύο τίτλους “Δεν μου καίγεται καρφάκι” - “Αγαπάω ένα κορίτσι”

(Ο στιχουργός λέγεται Γιάννης Παπανικολόπουλος και όχι Παπανικολάου)

Κοκκινο γαρουφαλλο μου - Νορα Βαλσαμη (Γ.Χατζηνασιου/Ντ.Δημοπουλου) απο την ταινια: ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ (1975)

YΓ. μπα, τα ήπια για τα καλά εχθές, αλλα είχα δουλειά στη Καλλιθέα το πρωί και έπρεπε να σηκωθώ!!! Αν είναι καλό το κρασί, δεν λουφάρω ούτε με αντιβίωση!!!