Μου λεν να κοψω το κρασι

Γεια σας γνωριζετε μηπως να πειτε γι αυτο το τραγουδι που λεει: Μου λεν να κοψω το κρασι να κοψω το τσιγαρο, για να γλεντησω τη ζωη μου πιο πολυ. Καπως ετσι. Ποιος το λαλαει και ποιος το γεννησε και σε ποιο δισκο μπορω ισως να το βρω.

Zabe, να σε βοηθήσω ουσιαστικά δεν μπορώ. Πές όμως χαιρετίσματα στον λαλούντα ή γεννήτορα όταν τον βρεις, με τέτοιες μεθόδους μπορεί κανείς να εκμαιεύσει μεν μακρύτερη ζωή αλλά, τι να την κάνει χωρίς γλέντια…

Zabe μου , αν κοψεις το κρασι , κοψεις και το τσιγαρο …
μια μερα γρηγοροτερα , θε να ειδεις τον Χαρο …

το μεν τσιγαρο αγορι μου και γραψτα ενα ενα …
ειναι ο μονος φιλος σου , που καιγεται για σενα …

οσο για το καλο κρασι , που απ`το βαρελι βγαινει …
μαζι με δυο ρεμπετικα , σε φερνουν στο ντουζενι …

πως να γλεντησεις την ζωη , χωρις αυτα τα δυο …
αν ηταν θα ποτιζανε , τον κοσμο … παραθειο …

γι αυτο μη ψαχνεις για να βρεις αυτο το τραγουδακι …
μονο καζαντα τη ζωη , με κεφι και μερακι …

ουτως η αλλως φιλε μου , μεριμνησε το Κρατος …
χωρις τσιγαρο εδω και μπρος , θα λες το " ασπρος πατος " …:092:

απο την προεδρο καπνιστων του Σωματειου
" ΟΠΟΙΟΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΧΑΡΟΣ " ( με εντελως χιουμοριστικη διαθεση )
<< ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ >> !!!

1 «Μου αρέσει»

Ρε Πελαγια, τι εισαι εσυ? Απο που τα βγαζεις μανα μου. Θα φτιαξομε κανα δισκο με κανα τραγουδακι?

Το μόνο που ξέρω είναι ότι, το έχει πει (και) ο Απόστολος Νικολαΐδης. Κάπου είναι τρυπωμένο σε μια κασέτα μου. Δεν προλαβαίνω να τις κάνω mp3:106:

Πελαγία, στο ρεφρέν λέει:

" Γι’ αυτό γιατρέ μου πιο καλά
άσε με να καπνίσω:108:
να πίνω το κρασάκι μου:102:
ώσπου να ξεψυχίσω.":256:

Οπότε Δημήτρη (και Πελαγία), κακώς του τα ΄σουρα του γράψαντος, κάτι ήξερε και εκείνος, ο άνθρωπος…

Ε μα εννοειται, ποιος το κοβει το πιοτο και τη φουμα, ειμαστε μερακληδες ανθρωποι εμεις και γουσταρουμε ειτε σε καλο μα βγει ειτε σε κακο

'‘Μου λες να κοψω το κρασι, να κοψω το τσιγαρο,
για να κρατησω την ζωη μου πιο πολυ,
μα οταν θα’ ρθει η στιγμη, για να με παρει ο Χαρος
δεν θα μου δωσει ουτε ωρα αναβολη.

Γι’ αυτο γιατρε μου πιο καλα, ασε με να καπνιζω,
να πινω το κρασακι μου, ωσπου να ξεψυχησω.

Εγω το πινω το κρασι, για να ξεχνω τον πονο
και το τσιγαρο μου κραταει συντροφια,
οταν τα κοψω και τα δυο, πως θα περναει ο χρονος,
αφου στα στηθεια μου, αναψανε φωτια.

Γι’ αυτο γιατρε μου…

Πολυ ωραιο ζειμπεκικο, του '70 περιπου αλλα δυστυχως μου διαφευγει αυτη την στιγμη το ονομα του τραγουδιστη( η φωνη ειναι ιδια με του Μενιδιατη)

theos η φωνή δεν είναι σαν είναι του μενιδιατη το χει πει επισης ο περπινιαδης (ο μικρός) και ο Νικολαιδης

Μικρός σε ηλικία ή σε αξία, γιατί έχουμε τρεις προς κατάταξη.

παπούς-γιος-εγγονός

γιος ρε αφου ειναι τραγουδι το 70φευγα;:088:

Θα μπορούσε να το πει και ο εγγονός. Οι γνωστές επανεκτελέσεις ξέρεις!!!

ο τίτλος είναι ούτε ώρα αναβολή

Για το αν το ειπε καποιος απο τους Περπινιαδηδες δεν ειμαι σιγουρος, ωστε να απαντησω, αλλα ξερω πως ειναι τραγουδισμενο απο τον Μενιδιατη( σε δυο, τουλαχιστον cd) και επισης οτι ειναι συνθεση του Νικου Καρανικολα και στιχοι του Ευαγγελου Ζολωτακη(αγνωστος σε μενα ο κυριος)Αυτα τα ολιγα…

Γνωρίζω τό τραγούδι είναι ζειμπέκικο ουσάκ καί τό τραγουδάει νομίζω ο Μενιδιάτης

Το τραγουδακι το βρηκα τιτλοφορειτε ως “ΟΥΤΕ ΩΡΑ ΑΝΑΒΟΛΗ” στο cd Μιχαλης Μενιδιατης 27 Μεγαλες Επιτυχιες. Ευχαριστω ολους που με οδηγησαν προς τα εκει.