μουσικη θεωρια

Καλησπερα σε ολους,

με λενε Εκτωρ και δεν εχω την ελαχιστη μουσικη παιδεια. Δεν εχω μουσικο αυτι και μου ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβαινω τι ειδους χορος ταιριαζει με τραγουδια που ακουω. Απο ζειμπεκικα καταλαβαινω μονο αυτα που ειναι βαρια, η τελος παντων φωναζουν οτι ειναι ζειμπεκικα. Το τσιφτετελι επισης το καταλαβαινω. Χασαπικο δεν πιανω με τιποτα. Εχω στο μυαλο μου ενα του Πλουταρχου και εα του Ρεμου και προσπαθω οταν ακουω καποιο αλλο να το μετρησω απεναντι σε αυτα. Ξερω πχ οτι το ζειμπεκικο ειναι 9/8…αλλα δεν καταλαβαινω πως μπορω να χρησημοποιησω αυτη την πληροφορια οταν ακουω ενα τραγουδι. Επισης στους χορους για να πιανεις το ρυθμο καθε χρονος μουσικος ειναι ενα βημα? Μπορει σας παρακαλω καποιος να μου πει πως θα μαθω να καταλαβαινω τους ρυθμους και να ανγνωριζω τα διαφορετικα τραγουδια? Ας μπειτε και σε λεπτομεριες αλλα να εχετε υποψηη οτι ειμαι ασχετος απο μουσικη θεωρια.

Ευχαριστω

Εκτωρ

Καλώς μας ήρθες φίλε Ektora.Καλές συζητήσεις να έχεις!

Ζητάς να μάθεις πολλά που δεν μαθαίνονται γρήγορα και αμέσως από έναν υπολογιστή.Το πιο καλό θα ήταν να πας σε κανέναν σύλλογο χορευτικό ή σε κανένα ωδείο να ρωτήσεις.Πρέπει να ασχοληθείς πάρα πολλές ώρες για να φτάσεις να γνωρίζεις πολύ λίγα πράγματα.Υπάρχουν βιβλία που μπορείς να διαβάσεις και να καταλάβεις πολλά πράγματα.Και να κάνεις και πρακτική χορεύοντας.Μην χάσεις την όρεξη σου ποτέ!

Ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση. Ισως μπορεις να μου προτεινεις ενα-δυο βιβλια. Εκανα παλια μαθηματα χωρου και μας ειχαν μαθει τον ρυθμο του χασαποσερβικου και να μετραμε βηματα για καλαματιανο, τσαμικο, χασαπικο κτλ. Παρολαυτα δεν μας εμαθαν να ακουμε τον ρυθμο. Τελοσπαντων, ηλπιζα να υπαρχει καποιος σχετικα ευκολος τροπος αλλα μαλλον δεν υπαρχει.

έχω να κάνω μια πρόταση απευθυνόμενος στους φίλους που κατέχουν μουσική θεωρία:
όσοι το επιθυμούν ας ανεβάσουν παρτιτούρες ρεμπέτικων τραγουδιών με ταξινόμηση ανά συνθέτη. Φυσικά χωρίς χρονική πρεμούρα…
πιστεύω ότι η συγκέντρωση και καταγραφή των τραγουδιών θα είναι μια σπουδαία προσφορά προς αυτούς που ξεκινάνε την οργανοπαιξία μαθαίνοντας θεωρία αλλά και για μας που είμαστε λιγότερο “μπασμένοι” σε τέτοιο τρόπο μελέτης!!!
τι λέτε;;

Μακάρι να μπορούσε να γίνει αυτό, ενδεχομένως να βοηθιόντουσαν και πολλά μέλη του φόρουμ από μια τέτοια καταγραφή. Όμως, δυστυχώς, λόγω του ότι οι παρτιτούρες δεσμεύονται από πνευματικά δικαιώματα, κάτι τέτοιο θα ήταν, νομικά, πίστέψτε το ή όχι… κλοπή (!) πνευματικής ιδιοκτησίας. Όσο παράλογο κι αν ακούγεται.

Άσχετα από το αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό, θα πρέπει να μην εκθέτουμε το φόρουμ σε τέτοιες δραστηριότητες, οι οποίες και μπορεί να φέρουν ποινικές επιπτώσεις στον ιδιοκτήτη του, αλλά και να απειλήσουν την ίδια του την λειτουργία ή και ύπαρξη. Το θέμα το “πιάνει” και ο κανονισμός λειτουργίας του φόρουμ, για όσους θέλουν να τον θυμηθούν.

έχω ακούσει ότι τα τραγούδια μέχρι το 1955 μας δίνουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν είμαι σίγουρος φυσικά, μάλλον το θέμα είναι νομικής φύσης.
Φυσικά συμφωνώ μαζί σου Πάνο, ότι η λειτουργία του φόρουμ δεν πρέπει σε καμμιά περίπτωση να εκτεθεί.

επειδη εχω ασχοληθει με τις παρτιτουρες του εμποριου σου λεω οτι ειναι χασιμο χρονου.
δεν εχουν καμια σχεση με τις κανονικες εκτελεσεις συνηθως.

αυτο που θα μπορουσαμε να κανουμε ειναι να γραφουμε απο που ξεκιναει ενα τραγουδι ,απο ποια νοτα δλδ και οτι αλλο χρειζεται καποιος για βοηθεια.