Μη Σκάψετε Τάφο για Μένα

**Τίτλος Τραγουδιού - Σύνθεσης: Μη Σκάψετε Τάφο για Μένα

**Βίντεο - Ηχογράφηση:

**Συμμετέχοντες:
Δημήτρης Κοντογιάννης: Τραγούδι, κιθάρα, μπαγλαμάς
Δημήτρης Λίβανος: μπουζούκι
Ίων Πανόπουλος: μπουζούκι
Χάρις Τσαλπαρά: ακορντεόν, ψηφιακό μπάσο
Αλέκος Σταματόπουλος: ντραμς
Γιάννης Νικολετόπουλος: κρουστά

**Λίγα λόγια για την νέα μουσική σου σύνθεση:
Ένα καμηλιέρικο, γραμμένο στη μνήμη του Άκη Πάνου, από τον τελευταίο δίσκο μου “Ο Τελευταίος των Μερακλήδων” (2018) - Μ ε κάποια καθυστέρηση το βάζω κι εδώ, παρά τον καιρό που έχει περάσει… Ίσως η καραντίνα να με κάνει -επιτέλους- πιο… ενεργό διαδικτυακώς!
Ευχαριστώ
Ι. Κ. Π.

2 «Μου αρέσει»

Γεια σου Ίων. Χαίρομαι που σε ξανακούμε. Τελευταία φορά (για μένα) ήταν στην παλαιολιθική εποχή της ομάδας Κόραξ.

Καλημέρα. Ευχαριστώ! Που θυμηθήκατε εκείνες τις καλαμπόρτζικες εποχές; (ε, όχι πως κ τώρα έγινα κάνας δεξιοτέχνης- να ναι καλά ο Λίβανος & ο Κοντογιάννης… ;-))…
Μήπως είστε ο ίδιος που σχολιάζετε και στο blog του Σαραντάκου; σας παρακολουθώ ανελλιπώς (κινητή εγκυκλοπαίδεια, γαρ…)

1 «Μου αρέσει»

Ναι, ο ίδιος είμαι! :slight_smile:

Την Ομάδα Κόραξ τη θυμάμαι γιατί μου άρεσε πολύ. Το LP «Διάπλαση» το βάζω ακόμη από καιρού εις καιρόν. Έχει καλή μουσική. Άσε που με κάτι τέτοια παρακολουθεί κανείς και μικροϊστορίες που συνθέτουν την ιστορία της σύγχρονης ελληνικής μουσικής: α, τότε ο τάδε έπαιζε με τον δείνα, αργότερα τον δεινα τον ξαναείδα με τον άλλον, κλπ.

1 «Μου αρέσει»

Και πάλι ευχαριστώ!
Χάρηκα για τη γνωριμία.
Πράγματι, αυτό που λέτε για τις μικρο-ιστορίες ισχύει, αλλά από την άλλη, μόλις πας (ως άτομο) να μπλέξεις πιο “επαγγελματικά” αρχίζουν ζόρια που ουδείς ποτέ θα μάθει… :confused:
Όπως και να 'χει το πράγμα, ας προσπαθούμε να δίνουμε τον “αγώνα τον καλό”- άλλωστε όλους θα μας κρίνει ο χρόνος (εάν συνεχίσει να υφίσταται η Ανθρωπότης)…

σημ: άνω τελείες πως μπαίνουν εδώ;

@I.K.Panopoulos καλωσόρισες στην παρέα μας! Εξαιρετικό το τραγούδι, ευχόμαστε να δούμε και επόμενες δημιουργίες σου!

Όπως ακριβώς θα έβαζες και σε οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα (πχ στο word). Μπορείς να δεις κάποιες οδηγίες εδώ.

Ελάχιστα συμβατική σύνθεση!

Λοιπόν, στον λόγο μου: αν δεν είχα δει το όνομα Ίων Πανόπουλος και άκουγα μόνο το τραγούδι, θα έλεγα ότι μου θυμίζει μια παλιά μπάντα, δεν ξέρω αν την ξέρετε, την ομάδα Κόραξ!

Μάλιστα, αν θυμάμαι καλά, το ίδιο έχω σχολιάσει και για κάποιο ή κάποια άλλα τραγούδια, που δεν ήταν δικά σου αλλά θύμιζαν. Αν αναζητήσεις μες στο φόρουμ «Ομάδα κόραξ» θα το (?τα) βρεις, μπορεί να έχει ενδιαφέρον…

Ωραίο και το ταξίμι. Παραδοσιακό ως επί το πλείστον, αλλά κάπου έχει κι αυτό μια αναρχική πινελιά.

Το ταξίμι είναι από τον Δημήτρη Λίβανο (εντάξει, του έδωσα κάποιες ιδέες κ εγώ…). Από λάθος στο αρχικό κείμενο (που δεν μπορώ να διορθώσω) βγάζει πως έπειξε μπαγλαμά.
Αυτός “κέντησε” όλο τον δίσκο και έπαθα πλάκα - έχω γίνει φανατικός του οπαδός :smile:

Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ - καλώς να βρισκόμαστε!

1 «Μου αρέσει»

Έγινε η αλλαγή. Εάν βλέπετε κάποιο άλλο λάθος μας λέτε :wink:

2 «Μου αρέσει»