Μητσακης "Ο Ψαρας"

(system) #1

Ο Ψαρας του Μητσακη:
Γνωριζω την εκτελεση του Παγιουμτζη και του
Καζαντζιδη.Πριν τριαντα τοσα χρονια και βαλε,νομιζω και δεν ειμαι καθολου βεβαιος,πως ακουγα αυτο το τραγουδι απο τα τζουκ μποκς της εποχης ειπωμενο απο μια φωνη που σημερα θα ελεγα οτι ειναι του Τσαουσακη.
Υπαρχει περιπτωση να μην κανω λαθος;

(system) #2

Δέν το έχω πρόχειρο το τραγούδι για να το ελέγξω. Πάντως ο Καζαντζίδης στην αρχή της καριέρας του ήταν ίδιος ο Τσαουσάκης.

(system) #3

Νικο σε ευχαριστω που ασχοληθηκες και εχεις δικιο να λες οτι το πιθανωτερο ειναι να ηταν ο καζαντζιδης που το τραγουδουσε.Αλλωστε οσο και αν εψαξα στη δισκογραφια του Τσαουσακη δεν καταφερα να βρω κατι.

Σε ευχαριστω

Αγγελος

(system) #4
  • Άγγελε, η 1η εκτέλεση του “Ψαρά” (στίχοι - μουσική Γιώργου Μητσάκη) είναι του 1946 με τον Στράτο Παγιουμτζή (HMV AO 2738).

• Πριν 30 τόσα χρόνια, σωστά το άκουγες από τη φωνή του Τσαουσάκη (σε νεώτερη εκτέλεση).

-Όχι, Νίκο, ο Καζαντζίδης δεν το είπε (τουλάχιστο δισκογραφικά) στα πρώτα του πατήματα, όταν μιμούνταν το ίνδαλμά του, τον Τσαουσάκη. Το είπε, όμως, πολύ αργότερα (και μάλιστα υπέροχα), το 1989.

• Το είπαν επίσης ο Σπύρος Ζαγοραίος και ο Θόδωρος Κανακάρης.

Σ.Π.

(system) #5

Και ένα “τιπ” για τον Άγγελο.
Η εκτέλεση του “Ψαρά”, με τον Πρ. Τσαουσάκη, περιλαμβάνεται σ’ ένα πολύ παλιό LP (πιθανώς της δεκαετίας του '60) του Γ. Μητσάκη, με τίτλο, “ΦΤΩΧΟ ΚΟΜΠΟΛΟΓΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΛΑΪΚΕΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ”.

Σ.Π.

(system) #6

Τελικά υπάρχει εκτέλεση του “Ο Ψαράς” με τον Τσαουσάκη;
Εγώ ήξερα ότι ο Τσαουσάκης έχει τραγουδήσει σε δίσκο το “Ο Νικόλας ο ψαράς” με την Νίνου

Επίσης υπάρχει και το “Ο Ψαράς μέσα στη χώρα με τον Μουφλουζέλη”, αν και εδώ γίνεται λόγος για αυτό του Μητσάκη.

(system) #7

Τελικά, δεν ξέρω πόσο βιαστικά (ή και καθόλου) διαβάζουμε(;:wink: τα μηνύματα των άλλων!
Τα δύο προηγούμενα μηνύματά μου είναι ξεκάθαρα νομίζω.
Ναι, πράγματι υπάρχει εκτέλεση του “Ψαρά” με τον Τσαουσάκη (δεκαετία '60).

Σ.Π.

(system) #8

Σακη σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.Ειχα αρχισει να πιστευω πως εκανα σιγουρα λαθος.Εμενα απλως μου αρεσε η εκτελεση ,που πιστευα οτι ειναι του Τσαουσακη, περισσοτερο απο του Καζαντζιδη που την εχω υπ’οψιν μου εδω και αρκετα χρονια.Την εκτελεση του Παγιουμτζη για να ειμαι ειλικρινης δεν την ειχα ακουσει μεχρι πριν μερικες ημερες η και να την ειχα ακουσει πριν 40 χρονια δεν την θυμομουνα καθολου.Νομιζω με καλυψες 100% στο θεμα αυτο και θα ηθελα να σημειωσω ,οτι παρολο που γενικα στεκομαι “ιδεοληπτικα” εναντιον των δευτερων και τριτων εκτελεσεων στην προκειμενη περιπτωση η εκτελεση του Τσαουσακη μοθ αρεσε περισσοτερο και απο του Παγιουμτζη και απο του Καζαντζιδη…Αυτα και σε ευχαριστω παρα πολυ.
Αν υπηρχε και κανας τροπος να ανεβαζε καποιος τον “ψαρα” με τον Τσαουσακη δεν θα ητανε και αχημα!Εχω να την ακουσω πανω απο τριαντα χρονια και γι’αυτο κανω αυτες τισ…ανηθικες προτασεις.

(system) #9

Καλή ακρόαση Άγγελε. Απ’ τα αγαπημένα μου τραγούδια.
http://rapidshare.de/files/10773465/Pagioumtzhs_-_o_psaras.mp3.html

(system) #10

Ισαακ σε ευχαριστω παρα πολυ,νασαι καλα

Αγγελος

(system) #11

Η εκτέλεση του “Νικόλα του ψαρά” που εννοείς είναι
Πρόδρομος Τσαουσάκης , Μαρίκα Νίνου , Β.Τσιτσάνης
Στίχοι Γ.Μητσάκης
Δίσκος HMV 2893 (1949)
Υπάρχει και σε επανέκδοση στο
“Ρεμπέτικη Ιστορία Νο 6” Του Χατζηδουλή.
Με τον Σ.Παγιουμτζή εκτέλεση(Του ΝΙΚΟΛΑ ΤΟΥ ΨΑΡΑ)δεν έχω ακούσει αν και πολυ θα το ήθελα.

(system) #12

Ξερειμηπως κανεις σε τι δρομο ειναι αυτο το τραγουδι; Εχω την εντυπωση οτι στο κουπλε κανει περασμα και απο αλλη κλιμακα.

(system) #13

Ο ΝΙΚΟΛΑΣ Ο ΨΑΡΑΣ (στίχοι Μητσάκη, σύνθεση Τσιτσάνη), με τον Στράτο Παγιουμτζή ως εκτελεστή, δεν νομίζω να έγινε ποτέ δίσκος (και δεν ξέρω αν το τραγούδησε και ποτέ ζωντανά).

Σ.Π.

(system) #14

Παιδια καλο απογευμα.Νομιζω πως εχουμε μπερδεψει καπως τα πραγματα.Εγω ξεκινησα με ενα ερωτημα,δηλαδη αν υπαρχει εκτελεση με τον ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ του τραγουδιου “Ο ΨΑΡΑΣ” του ΜΗΤΣΑΚΗ.
Ο Σακης πολυ σωστα απαντησε οτι υπαρχει και βρισκεται σε ενα παλιο LP της 10ετιας του 60.
Το ζητημα λοιπον τωρα εντοπιζεται στο αν καποιος διαθετει αυτο το τραγουδι και θα ηθελε να το ανεβασει κατα προτιμηση στο sealamp.

Σας ευχαριστω προκαταβολικα ολους ανεξαρτητως αποτελεσματος.

Αγγελος

(grecolatina79) #15

ΦΟΒΕΡΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ
:088: