Μαγνητης και μπαγλαμας

καλησπερα, ειμαι νεος στον χωρο οποτε συγχωρεστε με για τυχον κακες ερωτησεις… ηθελα να ρωτησω, αν παρω εναν μαγνητη για τον μπαγλαμα μου, μπορω να τον συνδεσω σε φορητο ηχειο; ( Bluetooth ηχείο SONY SRS-XB43 Μαύρο)

οι μαγνήτες και οι κάψες συνδέονται σε εισόδους υψηλής (μεγάλης) αντίστασης για λόγους προσαρμογής.(να μη “χαθουν” τα πρίμα)
οπου γράφει πχ instrument.
ουτε και σε μια είσοδο mic.
στην περίπτωση αυτή χρησιμοποιούμε DI (για προσαρμογή).
η αντίσταση εισόδου, να είναι τουλάχιστον 5 φορές μεγαλύτερη απο την αντίσταση της πηγής.
δυσκολο?
ναι ειναι λιγάκι.

1 «Μου αρέσει»

στο ηχειο αναγραφεται dc in 5v σε μια θυρα type c, στο audio jack γραφει audio in και εχει και usb θυρα dc out only… δεν καταλαβα την απαντηση καθως δεν γνωριζω τιποτα απ αυτα… τελεικα μπορω να παιζω μπαγλαμα και να ακουγεται στο φορητο μου ηχειο;

Σάββα καλώς ήλθες και καλές συζητήσεις να έχουμε.
Θα μπορούσες να ανοίξεις και ένα νήμα για να μας πεις 2-3 πραγματάκια για σένα (πόσο καιρό παίζεις, τι παίζεις, κ.τ.λ. )
Τώρα σχετικά με αυτό που ρωτάς δεν έχω εμπειρία, αλλά όπως έχεις δει και τα τελευταία 2 χρόνια στην τηλεόραση οι παίκτες μπουζουκιού (ειδικά 8χρδα πιστας) παίζουν ασύρματα!
Επίσης σε πολλές ελληνικές σελίδες βρίσκεις πομπό δεκτή / καρφί καρφί, υποθέτω ότι θα ήταν δυνατή μια τέτοια σύνδεση εφόσον το υποστηρίζει το φορητό σου ηχείο.
Αλλά δώσε λίγο χρόνο, μήπως γράψει κάποιος που το έχει δοκιμάσει.

1 «Μου αρέσει»

to dc 5v ειναι η τροφοδοσία του απο μετασχηματιστή ΔΕΗ 230 >> σε 5 volt για να δουλέψει, οταν δεν τροφοδοτείται απο κάποιο USB.
το audio in ειναι είσοδος line, δηλαδη μεγάλης στάθμης (πολλά mv). δεν μπαινει καψα η μαγνήτης εκεί.
η απάντηση ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις μαγνητη η κάψα. ουτε μικρόφωνο

2 «Μου αρέσει»

καμια ιδεα για το πως να ενισχυσω την ενταση του ηχου του μπαγλαμα μου χωρις την προυποθεση οτι εχω ρευμα; (για βολτα στο βουνο με την παρεα)

Στο βουνό θα πάτε, τί ενισχυτές και ηχεία ρε παιδιά; Εξάλλου οι μπαγλαμάδες είναι πολύ δυνατά όργανα με οξύ ήχο, συνήθως το αντίθετο πρόβλημα έχουμε!
Τα ηχειάκια με bluetooth ειναι για να επικοινωνουν με συσκευές με bluetooth. Με ένα απλό γκουγκλάρισμα βρήκα αυτό:

3 «Μου αρέσει»

θα πας με το οργανάκι σου σε κάποια μουσικά πολύ καταστήματα και θα βρεις αυτο που χρειάζεσαι.
κοιτα μη πας στο βουνο με ενυσχητή στον μπαγλαμά! θα σε κράξουν τα πουλιά :blush:

3 «Μου αρέσει»

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας! να εχετε ενα καλο βραδυ!

4 «Μου αρέσει»