Μαγνήτης και ήχος οργάνου

κι αυτος με 4 μπαταριες αλλα δεν ειναι αυτος

Μπορείς να μου δώσεις καποιο link να τον δω?
Σ’ευχαριστω και συγγνωμη για την ταλαιπωρία

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:45 —

Παιδιά ποια ειναι η διαφορά μεταξύ EMG και EMG B για μπουζουκι?

κορυφη!!! δε πιανεται…κ πολυ καλη πιστοτιτα ηχου

Έχω δοκιμάσει το τελευταίο διάστημα τον b-voice(χωρίς μπαταρία)… τον EMG-B…και τον Fishman.

Από κόστος μιλάμε για περίπου 50…100 και 200 euro αντίστοιχα.
Τους δοκίμασα στο ίδιο μπουζούκι και ο μόνος που δίνει σχεδόν φυσικό ήχο είναι ο Fishman.

Οι υπόλοιποι είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό, μια από τα ίδια…αναλόγως με το τι ένταση και ποιότητα ζητάς σκέψου πόσα θα δώσεις.:088:
ΑΠΟΛΥΤΑ φυσικό ήχο θα έχεις όταν θα παίζεις χωρίς μαγνήτη και μόνο τότε!:089:

Βρε παιδιά μπορει κανεις να απαντήσει?
Ποια ειναι η διαφορά του EMG απο τον EMG-B?

Μήπως δεν σου απαντάει κανείς γιατί είναι πανεύκολο να το βρεις και μόνος σου στο google?

δες εδώ
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1173?osCsid=a44aa7b

και εδώ
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=1587?osCsid=a44aa7b

και τους παίρνεις και ένα τηλέφωνο για διευκρινήσεις.:088:

σαραντο bvoice με 4 μπαταριες.
ο απλοσ ειναι μαπα…
αυτος που εχω εγω που εχει πανο κ ντιμερ ειναι πολυ καλος!!!

Οι πρώτοι μαγνήτες EMG που μπήκαν σε μπουζούκι ήταν ηλεκτρικής κιθάρας, με κάποιες μικρές πατέντες.
Η εταιρία είδε ότι υπάρχει ζήτηση από το Ελληνικό αγοραστικό κοινό και αποφάσισε να κατασκευάζει μοντέλα για μπουζούκι.

Ο «EMG» σκέτο, είναι μελετημένος για μπουζούκι με προενίσχυση και λειτουργεί με μπαταρία 9Volt που τοποθετείται συνήθως στο σκάφος του οργάνου με μία μικρή βάση.
Αυτός συμπεριφέρεται καλύτερα σε παλιά <πειραγμένα> μηχανήματα τύπου Fendertwinreverb. Σε πολλούς αρέσει και γιαυτό δεν καταργήθηκε έως τώρα.

Ο «EMG.Β» είναι ο νέος μαγνήτης μπουζουκιού της εταιρίας, και λειτουργεί με τέσσερις μπαταρίες λιθίου (2032 ωρολογιου) που τοποθετούνται ακριβώς κάτω από τον μαγνήτη.

Αναμφισβήτητα είναι πολύ καλοί μαγνήτες, για μπουζούκι και λαούτο.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας και τον χρόνο σας!

παιδιά έπαιξα με κάψα και και σε αντιπαράθεση με όργανο που έπαιζε παράλληλα μαζί έχοντας μαγνήτη η διαφορά ήταν τεράστια και έγώ ακουγόμουνα σαν τενεκές :112:

Φιλε Tsiotri είναι λογικό οταν παιζεις με κάψα και ο συμπαίχτης σου εχει απλό μαγνήτη να χαθείς μιας και τα 2 συστήματα ανταποκρίνονται διαφορετικά σε κάθε συχνότητα,καλό είναι αν παίζεις με κάποιον μαζί μόνιμα να βρείτε τουλάχιστον αν οχι το ιδιο μαγνήτη η κάψα κάτι παραπλήσιο αλλιως τα όργανα ηχητικά δεν πρόκειται να δέσουν με τίποτα.
Ενας μαγνήτης που προτείνω στους φίλους που το ψάχνουν είναι ο seymour Duncan http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssa6_mag_mic.htm.
Το μαγαζί το έβαλα ενδεικτικά για το προιον,κυκλοφορεί ο μαγνήτης και σε΄μουσικούς οίκους.
Είμαι πολυ ευχαριστημένος,τον εχω 2 χρόνια,εχει ενσωματομένο μικρόφωνο και 2 ποτεσιόμετρα με τα οποία διαλέγεις με το πρώτο γενική ενταση και το 2ο ενταση μικροφώνου.Εχει επιλογή να βάλεις μια 9volt μπαταρία η 2 μικρές,με το συστηματάκι που έχει αν βρεις καπου καλαίσθητα να στερεώσεις το καλώδιο δεν χρειάζεται τρύπημα το όργανο.
Επίσης οι βίδες μπορουν να ανεβούν σε κάθε μία χορδή ώστε να ενισχύσεις τη κάθε μια χωριστά αναλογα με τις προτιμήσεις σου.
Το μεγαλύτερο προσόν είναι οτι μπορει να ανταποκριθεί σε καταστάσεις όπου θα θες ηλεκτρικό ήχο και σε καταστάσεις που θα θες φυσικό αντίστοιχα ρυθμίζοντας τα ποτεσιόμετρα.
Μην ξεχνάμε την προενίσχυση ( αν ειναι της ιδιας εταιρίας με το μαγνήτη τόσο πιο καλά) και το βασικότερο!!!:241: καθε μαγνήτης κακα τα ψέματα θελει να το ψαξεις λιγάκι ωστε να πετύχεις ωραίο ήχο,αν περιμενεις με το που θα κουμπώσεις το οργανο να παίξεις κατευθείαν άστο τότε.:257:

Σ ευχαριστώ για τον τρόπο που ανέλυσες το θέμα που μ απασχολεί. Η τοποθέτηση του μαγνήτη θα γίνει όχι για να καλύπτω επαγγελματικά την χρήση του οργάνου αλλά για έκτακτες περιπτώσεις, όταν θα παραστεί ανάγκη για στήριξη μέλους της παρέας μας που ασχολείται περισσότερο με ζωντανή μουσική.Δεν ξέρω τι γνώμη έχεις για τον μαγνήτη που τοποθετείται σε μπαγλαμά και αυτό το λέω για το μικρό του μέγεθος για να μην κόβειτον ήχο του μπουζουκιού όταν παίζουμε για μας ,χωρίς μικροφονικές (σε παραπέμπω στο μέλος gilles για video μας ):082:

μορειτε να μου πειτε που μπορω να βρω bvoice μαγνητη;

Σε ποιόν μαγνήτη της Fishman αναφέρεσαι?

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:02 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:51 —

Δες εδώ:http://www.matsikas.gr/el/Product-ΜΑΓΝΗΤΗΣ-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ-B-VOICE-ACTIVE_1584.aspx
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου αν τον δοκιμάσεις

Για πάρε τηλέφωνο και στο παρακάτω γιατί μου φαίνεται τσιμπημένο το 110€ του Μάτσικα.
Εγώ έχω τον απλό B-VOICE και τον είχα πάρει 40€ αν θυμάμαι καλά.

Γιώργος Τσοκατλίδης
ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΙΚΤΙΝΟΥ 16 ΤΗΛ.210-4936316

πριν καμιά βδομάδα και γώ μετά απο χρήση αρκετών χρόνων ενός EMG και μετά απο ανάγκη για καλύτερο ακουστικό ήχο αποφάσισα να περάσω εναν Fishman Rare Earth Blend (ναι αυτόν με το ματζαφλάρι για μικρόφωνο)…
Προτου περάσω στα συμπεράσματα να πώ ότι χρησιμοποιώ για προενισχυτή εναν Fishman Platinum και καπάκι σε έναν ενισχυτή AER…
Συμπεράσματα…
Καταρχάς εμφανισιακά είναι τεράστιος…πιάνει τη μισή και παραπάνω τρύπα…βαρύς…άσχημος…κακάσχημος…χαλάει όλη τη μόστρα…
Οκ το σημαντικότερο δεν είναι η εμφάνιση όταν ο ήχος είναι καλός…επομένως ας περάσουμε στον ήχο…
Ηλεκτρικά είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα σε σύγκριση με τον EMG…το μικρόφωνο στο 50% δίνει αρκετό ακουστικό όγκο,διάρκεια,σκάσιμο. Ιδιαίτερα ευτυχής είμαι με τα μπάσα του…πυροβόλα…
Υπάρχει όμως ένα τεράστιο μείον…εξαιτίας προφανώς του όγκου του μαγνήτη και του γεγονότος ότι στηρίζεται και σφίγκει πάνω στο καπάκι ,επηρεάζεται ο ακουστικός ήχος του οργάνου σε τεράστιο βαθμό…μουγγάθηκε τελείως το μπουζουκάκι μου…μουντές οι χορδές (λόγω ίσως της έλξης απ τ μαγνήτη?) …απογοήτευσις πλήρης…
Τελικά δε μπορείς να τα χεις όλα…

Αλήθεια αυτοί οι μικροσκοπικοί οι ΤΑΠ τι απόδοση έχουν? Υπάρχει και ένας ακριβούτσικος με μικρόφωνο. Εχει δοκιμαστεί απο κανέναν?

Νίκος

Και εγώ είχα EMG από το 2003 και πήρα τον Fishman Rare Earth Blend.
Κόλλησα και το καλώδιο του μικροφώνου και τώρα με καλώδιο Υ παίρνω αλλού το μικρόφωνω και αλλού τον μαγνήτη. Έχω και εγώ ένα Fishman platinum pro eq και σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα γιατί τώρα έχω δύο πηγές(μικρόφωνο και μαγνήτη). Επειδή η λα μου ακουγότανε πιο πολύ στο μαγνήτη έπαιξα πολύ με τη θέση του και τελικά κατέληξα με το μαγνήτη ανάποδα! γιατί στα μπάσα η ρε ακούγεται πιο δυνατά. Η μουργκάνα είναι ελάχιστα πιο κάτω από τη ρε και τη λα. Ένας φίλος μου έφτιαξε ένα σιδεράκι σαν αυτό που έχει ο EMG και κόλλησα επάνω τον μαγνήτη με ταινία διπλής όψης, έτσι δεν έχω το πρόβλημα μουντάδας που αναφέρεις. Όταν θα βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Λοιπόν,
έβαλα τον μαγνήτη σε μία κιθάρα και μετά σημείωσα πάνω σε ένα χαρτάκι(που το κόλησα πάνω στον μαγνήτη) που πέφτει η κάθε χορδή της κιθάρας γιατί από τη Fishman μου είπαν με email ότι ο μαγνήτης αυτός δεν μπορεί να μπει σε μπουζούκι γιατί είναι ρυθμισμένος για το πάχος(αναλογικά) των χορδών της κιθάρας.
Μετά ξέροντας που είναι η κάθε χορδή έπαιξα με τις θέσεις για να βρω την καλύτερη.
Απ’ ότι φαίνεται στα μπάσα έχουν κάνει πιο ισχυρό τον μαγνήτη γιατί το σπείραμα που τις καλύπτει δεν έλκεται τόσο πολύ από τον μαγνήτη όσο μία non-coated χορδή και έτσι γυρίζοντας τον μαγνήτη ανάποδα κατάφερα η ρε χορδή να έλκεται πιο πολύ και να ακούγεται όσο και η λα(την οποία την έβαλα ανάμεσα από 2 πόλους για να μειώσω λίγο την έντασή της).
Ορίστε και η εικόνα

καλησπερα σε ολους! οντως περασε καιρος… αλλα ενδιαφερομαι να βαλω τον μαγνητη της tap τον energy am που εχει και μικροφωνο και μαγνητη. Μηπως τον δοκιμασε κανεις? Βγαζει τον φυσικο ηχο που λεει η…:087: και κατι τελευταιο που δεν εχω καταλαβει ειναι εαν μπορει να τοποθετηθει και σε τριχορδο.
(για το τελευταιο γιωργο μην χαιρεσαι! ακομα δεν το παραταω το κουτσοκιθαρο μου αλλα δια παν ενδεχομενο!!!:))
Περιμενω απαντησεις!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:02 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 10:51 —

Δες εδώ:http://www.matsikas.gr/el/Product-ΜΑΓΝΗΤΗΣ-ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ-B-VOICE-ACTIVE_1584.aspx
Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου αν τον δοκιμάσεις[/QUOTE]

εβαλα τον ασημι τον b-voice και επαθα πλακα. φοβερη χροια και πολυ καλος ηχος.τον προτεινω με χιλια.