Μαγνήτης και ήχος οργάνου

…όταν είχα ρωτήσει τα παιδιά στον Μάτσικα για μαγνήτη, μου είχαν πει να πάω από εκεί με το μπουζούκι να δοκιμάσω διάφορους και να διαλέξω.
Είναι πολύ εξυπηρετικοί. Είναι πολλά τα λεφτά και καλύτερα να δοκιμάσεις όποιον μαγνήτη και αν διαλέξεις, Αν πάρεις τον ΤΑP με το μικρόφωνο πες μας και την γνώμη σου.

Παιδιά έχω τον Tap active με την μπαταριούλα στο πλάι, ρε παιδιά η ΛΑ πάντα ακούγεται πιο δυνατά από οσο οι υπολοιπες χορδές τι μπορει να φταιει;

Απ’οσο ξερω σε ολα τα μπουζουκια η ΛΑ ακουγεται πιο δυνατα απο τις αλλες και δεν εχει να κανει με τον μαγνητη αλλα νομιζω με τη συχνοτητα τις χορδης!Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Νομίζω (αν κάνω λάθος ας μας διορθώσει κάποιος σχετικός με ηχοληψία), ότι ο karariben έχει δίκαιο… η συχνότητα 440Hz (ή διαπασών) της ΛΑ παράγει τέλεια αρμονική συχνότητα με αποτέλεσμα να έχει μεγαλύτερο και ομοιόμορφο πλάτος και άρα και πιο δυνατό ήχο.

Αυτές τις συχνότητες (τέλειες αρμονικές και μεσαίων συχνοτήτων) το ανθρώπινο αυτί τις λαμβάνει λόγω της “κατασκευής” του με μεγαλύτερη ένταση.

Αλλά επειδή δεν είμαι και ειδικός πάνω στον ήχο και την ηχοληψία και μπορεί να σου λέω και αρλούμπες καλύτερα διάβασε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2190&sectionID=0

και το Β’ μέρος http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2288&sectionID=3 που έχει τις συχνότητες κάθε νότας που όπως θα δεις οι ΝΤΟ, ΦΑ και ΡΕ έχουν χαμηλότερη συχνότητα από την ΛΑ άρα και λιγότερους κύκλους και συνεπώς πιο χαμηλή ένταση.

Επίσης, όμως μπορεί να σου κάνει ζημιά και το κούρδισμα όλου του οργάνου… π.χ. εάν το καπάκι ρυθμιστεί ώστε να παράγει π.χ. κάποιο κλάσμα της συχνότητας ΡΕ μπορεί να δεις κάποιες νότες ΡΕ να ακούγονται λες και παίζεις σε ενισχυτή. Γι’ αυτό πάντα οι κατασκευαστές προσπαθούν να “κουρδίζουν” τα διάφορα μέρη του οργάνου σε συχνότητες που δεν παράγονται στο παίξιμο.

Απεναντίας το πρόβλημα στους οργανοποιούς είναι να αποδώσουν την ΛΑ όπως ακούγεται η ΡΕ. Να μην φαίνεται καθόλου δηλαδή το “πέρασμα”.Η συχνότητα δεν έχει καμμία σχέση με την ένταση.έχει σχέση με το ύψος του ήχου.Όσο πιο πολλοί κύκλο ( Hertz ) , τόσο πιο ψιλή νότα.Προφανώς για κάποιους λόγους,γίνεται συντονισμός στο όργανο σε αυτή την συχνότητα,και αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα,το οποίο όμως πιστεύω πως λύνεται,με ψάξιμο,από “ψαγμένο” οργανοποιό.

Αν μπορει καποιος να μου πει. Αν τελικα ο μαγνητης επηρεαζει τον ηχο του μπουζουκιου κλεινοντας την τρυπα.Και αν ναι δηλαδη θα πρεπει να βρω ενα μαγνητη οσο γινεται μικοροτερο και οχι να ψαξω να βρω αν βγαζει ωραιο ηχο.Ευχαριστω εκ τον πρωτερον!!!

Όταν παίζεις με ενισχυτή γίνεται αυτό ή και σκέτος?

Εννοω πως αν βαλεις τον μαγνητη και σου κλεινει την τρυπα,αν επηρεαζει τον φυσικο ηχο του μπουζουκιου εννοειται χωρις να παιζω σε ενισχυτη.Παρακαλω ας μου δωσει καποιος μια απαντηση καποια στιγμη!!

Άλλο ρώτησε ο peven -για την ερώτηση του αλχημιστή - και άλλη απάντηση πήρε.Ρώτησε αν το φαινόμενο της δυνατής ΛΑ συμβαίνει μόνο με ενίσχυση, ή και φυσικά.Γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
Για τον Τρίκαλο τώρα,τα πράγματα είναι απλά.Επειδή τα φαινόμενα ήχου δεν είναι ίδια σε όλα τα όργανα,και επειδή όντως το κλείσιμο της τρύπας έχει επίδραση στον ήχο,ας κλείσης την τρύπα με έναν εύκολο τρόπο, π.χ. χαρτοταινία,και δοκίμασε,και δημοσίευσε και τις εντυπώσεις σου.Έτσι σίγουρα θα κατανοήσεις την επίδραση του κλεισίματος της τρύπας εκ του φυσικού,και μάλιστα στο ίδιο σου το όργανο.

Το ότι θα επηρεάζεται φίλε μου είναι αυτονόητο, από τη στιγμή που αλλάζει έστω και κατ΄ελάχιστο το μέγεθος της τρύπας.
Το θέμα είναι το πόσο αλλάζει ο ήχος. Στο δικό μου όργανο λόγω του ότι έχω ένα μικρό μαγνήτη, πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι την όποια διαφορά.

Όπως ήδη αναφέρθηκε ο ήχος επηρεάζεται. Βέβαια θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή ώστε να μην μπεις στην λογική της σύγκρισης δύο ανόμοιων πραγμάτων. Το μέγεθος με τον “ωραίο” ήχο, δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη και νομίζω αυτό είναι προφανές. Ο φίλτατος rinokeros (μιλώντας από πείρα) σου έδωσε ήδη την απάντηση που έψαχνες. Εγώ απλά θα σου πω να ψάξεις να βρεις κάτι που να καλύπτει και τις δύο ανάγκες (και να είναι μικρό και να βγάζει τον ήχο που σου αρέσει) και να υπενθυμίσω ότι προφανώς δεν είσαι ο πρώτος που θα έχεις κάποιο παρόμοιο δίλημμα και η βιομηχανία σίγουρα θα έχει μεριμνήσει για αυτό. :089:

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση που μου δωσατε,γιατι ημουν σε μεγαλο διλημμα πραγματικα!!Σε ευχαριστω nikosn,rinokeros και alko.