Μαγαζιά για ξυλεία

Γεια σας.
η διεύθυνση του Κωσταντέλου ισχύει; γιατί πέρασα και η πάρνηθως φτάνει μέχρι το 82. Επίσης μήπως έχει ανανεωθεί η λίστα με τα μαγαζιά που μπορούμε να προμηθευτούμε ξυλεία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στο “τέλος” της Πάρνηθος έχει ένα φανάρι όπου στρίβει αριστερά και συνεχίζεται ο δρόμος όπου λέγεται ξανά “Πάρνηθος”.
Τί ακριβώς θες απο ξυλεία , καπάκια και έβενο έχει κι ο Στεφανίδης στην ζωοδόχου πηγής , φλαμούρι ψάχνω κι εγώ , τα μεγάλα ξυλεμπορικά δεν κάθονται ν ασχοληθούν με μικροποσότητες.

ευχαριστώ Σωτήρη για την απάντηση, θα ξαναπεράσω αύριο.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω να φτιάξω μια statocaster και θα βγω στην γύρα για μαόνι ή φλαμουριά ή σημύδα για το σώμα και σφεντάμι(ή αλλιώς κελεμπέκι?)ή παλίσανδρο για το μπράτσο.
Αν βρω φλαμούρι θα σου πω.

Το “σώμα” στην ηλ.κιθάρα είναι μονοκόματο?
Τέτοια μεγάλα κομμάτια είναι δύσκολο να βρεθούν και εάν πρόκειται να χρωματίσεις το σώμα να βάλεις οπωσδήποτε φλαμούρι γιατι είναι φτηνό και βάφεται μια χαρά , ασε που είναι και πανάλαφρο.

Γιατι ρε συ Παπαχριστοπουλε αμα φτιαξεις τριχορδο
θα σε χαλασει ;; Στο φιναλε και η stratocaster ειναι πια ντεμοντε … τα εχει σαρωσει ολα ο Paul Reed Smith !!

Ελα πλακα κανω εχω ενα φιλο εδω που φτιαχνει ηλεκτρικες θα ρωτησω και θα σας απαντησω (και σενα Σωτο που ενδιαφερεσαι -προδοτη …)

Σώτο καλό θα ήταν το σώμα να είναι μονοκόμματο. Αλλά όπως είπες είναι δύσκολο να βρεις ξύλο.
Πήγα σε μια ξυλεμπορική στον Άγιο Ανδρέα και πήρα ένα μεγάλο κομμάτι μαόνι (η Fender βάζει στις κιθάρες τις) για 50 ευρώ (παραλίγο και θα ήταν μονοκόμματο). Στο συγκεκριμένο μαγαζί μου είπαν οι μάστορες ότι πάει και ψωνίζει ένας κατασκευαστής που έχει μαγαζί στην Πάρνηθος άλλα δεν θυμόντουσαν το όνομά του. Υποθέτω ότι ήταν ο Κωσταντέλος. Δυστυχώς δεν θυμόντουσαν και τι ξύλο αγόραζε.
Σκέφτομαι αν τα νερά είναι ωραία να μην το βάψω.
Θα περάσω πάντως και από τον Στεφανίδη ή Κωσταντέλο για κόλλες και ότι άλλο μου χρειαστεί στην πορεία και θα δω τιμές και ξύλα και θα ενημερώσω.
Το ξύλο λίβρα το γνωρίζετε?

Γιώργο έχω τρία τρίχορδα οπότε δεν υπήρχε τόσο ανάγκη για τέτοια κατασκευή άσε που μου φάνηκε πιο δύσκολο.

Και γω ντεμοντέ είμαι, πάω ασορτί με το όργανο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βρήκα τελικά τον Κωνσταντέλο βρίσκετε στην Πάρνηθος 80. Αγόρασα ένα κομμάτι παλίσανδρο για την ταστιέρα για 20 ευρώ. Πολύ καλός κύριος με γέμισε πληροφορίες. Μέχρι που προσφέρθηκε και να μου συστήσει άλλους κατασκευαστές για να πάρω πληροφορίες. Για το αρχείο του forum έχει και site www.d-konstantellos.tk

Σώτο είχε φλαμούρι 15 ευρώ.

Εχεις 3 τριχορδα ;;!!
Εσυ εισαι καλοοος !!
Ρε παιδια ξερει καποιος τη διαφορα μεταξυ
αφρικανικου, ινδικου και βραζιλιανικου
παλισανδρου (rosewood) που λενε και οι Αγγλοι
και το μεταφραζουμε “τριανταφυλλια” (κακως :wink:
Επειδη σε μια μπροσουρα της LAKEWOOD μοστραρει
καποιες ακουστικες με Indian rosewood και καποιες
με brazilian.
ΑΠο τους κατασκευαστες μπουζουκιων ξερω ομως οτι ο παλισανδρος που χρησιμοποιουν ειναι αφρικανικος …

Και μήπως ξέρει κανείς πως μεταφράζεται η μουριά στα εγγλέζικα?

mulberry

Θενκ γιου (σε άπταιστην αγγλικήν)

Maulbeerbaum, στα Γερμανικά…που ψαχνόμασταν…

ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΞΥΛΩΝ
προς όσους … ενδιαφερόμενους

Πίνακας μέτρησης της σκληρότητα του ξύλου:

Μαλακά ξύλα Βαθμός σκληρότητας
Έλατο=1,5
Πεδινή Πεύκη=2
Καστανιά=2,3
Λάρτζινο=2,3
Σημύδα=2,6
Teck=2,8

Ημίσκληρα ξύλα	Βαθμός σκληρότητας 

Ακροκερασιά = 3,3
Iroko = 3,3
Σφενδάμι = 3,4
Οξιά = 3,7
Δρυς = 3,7
Kambela = 3,7
Μελιά = 3,8

Σκληρά ξύλα	Βαθμός σκληρότητας 

Φτελιά = 4,2
Σφενδάμι καναδικό = 4,8
Mertau = 4,9
Angelique = 4,9
Werge = 5,6

οποιος φίλος έχει τεχνικά στοιχεία σχετικα με υλικά και συμπεριφορές αυτων παρακαλώ ας τα καταθέσει.

  1. Το μεσαίο κόκαλο από αρπακτικό πουλί (φτερούγα)
    γιά κατασκευή φλογέρας. Το κόκαλο το αφήνουν στο χώμα γιά να καθαρίσει και το τρίβουν ή βράζουν με στάχτη γιά να ασπρίσει.

  2. Μουριά, κισσός, αγριοαχλαδιά, γιά λύρες (ηχείο)

  3. Σφεντάμι γιά κανονάκι ενώ γιά το καπάκι του πλάτανο ξεραμένο με πυκνά νερά.

  4. Σφεντάμι (τουρκ.: κελεμπεκ) ή παλίσανδρο, καρυδιά, έβενο, τριανταφυλλιά, κυπαρίσσι κι αλλα σκληρά ξήλα γιά τη σκάφη του λαούτου, του ουτιού, του κλαρίνου.

  5. Πεύκο, οξυά, έλατο, λεύκας, …γιά το βιολί

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην paradoxologos 27 Ιανουάριος, 2005)

Ahorn ονομάζεται ο σφένδαμος (σφενδάμι, σφεντάμι) στα γερμανικά και εφανίζεται στη αγορά σε μεγάλη αφθονία και πολλές ποιότητες.
Στην Ελλάδα υπάρχουν τα εξής είδη (από θάμνο μέχρι πολύ μεγάλο δένδρο):

  1. Σφενδάμι σέρβικο (Θεσσαλία και Β. Ελλάδα)
  2. Σφενδάμι πεδινό (φυτρώνει σ΄όλη την Ελλάδα και στα ορεινά ανάμεσα σε άλλα είδη)
  3. Σφενδάμι της Αμαλίας (Β. και Κεντρική Ελλάδα στην ορεινή΄ζώνη)
  4. Σφενδάμι του Μονπελιέ (Β. Ελλάδα κυρίως)
  5. Σφενδάμι κρητικό ή ανατολίτικο/orientale (Κρήτη, Πελοπόνησσο, Νησιά Αιγαίου,…)
  6. Σφενδάμι βαλκανικό (Ορεινά δάση της Θράκης της Μακεδονίας και Ηπείρου)
  7. Σφενδάμι ανατολίτικο/tataricum (σπάνια το συναντάμε στη Θράκη και τη Μακεδονία)

Εκτός από όργανα χρησιμοποιείται γιά διάφορες άλλες κατασκευές όπως: Σκάκι, τόξο, ρόπαλο του μπέιζμπολ,…

[i]“Το Σωματείων Οργανοποιών ΄υπέβαλε διά της Ο.Β.Σ.Α., τήν παράκλησιν είς το υπουργείον Εργασίας, δι΄ ης ζητείται ή απαγόρευσις της πωλήσεως έγχορδων οργάνων παρ’ ατόμων μή έχόντων τήν πρός τούτο νόμιμον άδειαν. Επίσης κατά τον αυτόν τρόπον παρεκλήθη το Υπουργείον όπως εισηγηθή την εκμάθησιν εγχόρδων όργάνων είς τα σχολεία.

( δυστυχώς χωρίς ημερομηνία εμφανίσεως )[/i]

Που και πότε ενεφανίσθη αυτή η πατάτα;

Παιδιά,πολύ καλή ξυλεία έχει στην Θεσσαλονίκη το μαγαζί elvex
http://www.elvex.gr/
Τηλ.2310683883

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostasthessaloniki 14 Αύγουστος, 2005)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostasthessaloniki 14 Αύγουστος, 2005)

  1. Αφοί Καλλιγά Πουλοπούλου και Δημοφόντος 2 στο Θησείο, τηλ 210 3451319
  2. Παντελάκος, Νέστορος 8 στην Πλατεία Αττικής, τηλ 210 8224348, 8232216.

Στις αποθήκες αυτές θα βρείτε ότι σκληρό ξύλο γουστάρετε για μουσικά όργανα. Ειδικά στον Παντελάκο θα βρείτε ίσως και καπάκια.

Όσο αφορά τον έβενο, καλλίτερα να τον προμηθευτεί κάποιος από τον Κωνσταντέλο, ή από τον Στεφανίδη, ή από τον Στασινό, διότι εκεί θα βρείτε πλάκες από έβενο τις οποίες μπορείτε να δια μορφώσετε εύκολα για ταστιέρες.
Επίσης στον Κωνσταντέλο θα βρείτε και έτοιμες ταστιέρες χαραγμένες με κλίμακα 670 mm.
Επίσης στα καταστήματα αυτά θα βρείτε και καπάκια από έλατο ή κέδρο, ειδικά δε στον Κωσταντέλο θα βρείτε οτιδήποτε χρειαστήτε για την κατασκευή ενός μουσικού οργάνου, αλλά και επιπλέον συμβουλές και πληροφορίες

Στην Θεσσαλονίκη θα βρείτε ταστιέρες, όστρακα , καπάκια, σκάφη κλπ στον Δεκαβάλα, ο οποίος είναι γνωστός οργανοποιός

Μηπως ξέρει κάποιος φίλος που μπορώ να βρω καπλαμάδες;