🏠 "Μένουμε Σπίτι" με... ρεμπέτικα!

H Χαρούλα Τσαλπαρά με τα #CoronaLive της, για τα οποία ειδοποιεί από το προφίλ της στο Facebook. Τα σημερινό ξεκίνησε στις 20:50.

3 «Μου αρέσει»

Καραντίνα COVID-19 με ρεμπέτικα παλιά λαϊκά

Μια λίστα τραγουδιών στο Spotify επιλεγμένα από την Ιωάννα Βικάτου (που είναι και φίλη μου). Όπως γράφει και η ίδια στο Facebook: “η μετατροπή του σπιτιού σας σε τεκέ δεν συνίσταται από τον ΕΟΔΥ”

Να σημειώσω ότι όλα τα τραγούδια, έχουν κάποια αναφορά σε αρρώστια, επιδημία κτλ. Έχει κάνει την έρευνά της!

Απ’ό,τι βλέπω όμως, προτείνει την μετατροπή των εκκλησιών σε τεκέδες.

1 «Μου αρέσει»

Ναι! Που λειτουργούν κρυφά για να μην τις κλείσει το κράτος :wink:

Υ.Γ: Για να μην παρεξηγηθώ, έπρεπε να κλείσουν φυσικά.

1 «Μου αρέσει»

και λάιβ με ούτι από τον εξαιρετικό δημήτρη μικέλη απόψε!

https://www.facebook.com/events/350364369193391

2 «Μου αρέσει»

Σε λίγα λεπτά θα μπορούμε να τον παρακολουθήσουμε εδώ:

3 «Μου αρέσει»

Λιώνετε δωρεάν και με ασφάλεια…τρεις ωρίτσες!
Κορακακης και Ξηνταράκια

5 «Μου αρέσει»

Σήμερα στις 21:00, για τους ενδιαφερόμενους!!

1 «Μου αρέσει»

Ένα καραντινιασμένο ταξιμάκι και από μένα παίδες!! Να είστε όλοι καλά και υγιείς.

7 «Μου αρέσει»

Φρέσκο - φρέσκο σπαρταριστό από τον Δημήτρη Μυστακίδη! (@dimitris_mystakidis)

7 «Μου αρέσει»

και αριστερόχειρας και δεξιόχειρας; μπράβο!
έτσι, να είναι δημιουργική η καραντίνα.

2 «Μου αρέσει»

Φοβερό βίντεο!

Ο πάνω δεξιά βέβαια δεν είναι και τόσο δημιουργικός. Έτσι είναι: σ’ αυτή τη ζωή, όποιες και να 'ναι οι συνθήκες, πάντα κάποιοι θα ιδρώνουν τη φανέλα και κάποιοι θα φουμέρνουν και θα παίζουν με το κινητό τους.

2 «Μου αρέσει»

14 posts were split to a new topic: Δεξιόχειρες/Αριστερόχειρες και εκμάθηση οργάνου

Παύλος Μιχαηλίδης: εγγύηση ποιότητας :slight_smile: . Και ωραίο πιάνο σε κάποια τραγούδια.

2 «Μου αρέσει»

Σκόιλ ελικικού:

Το γνήσιο σημερινό λαϊκό τραγούδι.

6 «Μου αρέσει»

τώρα που τελείωσε η πρώτη φάση της καραντίνας, ανεβάζω μαζεμένες τις διασκευές που έκανα κατά την διάρκειά της. κάθε μια αντικατοπτρίζει την διάθεση της κάθε φάσης, αρχή μέση και τέλος του εγκλεισμού. σχεδόν όλες οι ηχογραφήσεις είναι μια κι έξω.

12 «Μου αρέσει»

Προσθέτω στα παραπάνω το εξαιρετικό Ραδιόφωνο του rebetiko.sealabs.net! Σε αυτό το ραδιόφωνο, μπορεί ο καθένας (αφού γραφτεί στο sealabs να κάνει παραγγελιές από την τεράστια βάση τραγουδιών των 78 στροφών που διαθέτει η σελίδα.

https://rebetiko.sealabs.net/radioplayer.php

5 «Μου αρέσει»

Μιας και είπες για ράδιο, ας πούμε και για το έτερο με τραγούδια εκτός ΑΕΠΙ. Μέσα από την ίδια σελίδα μπορεί κάποιος να ακούσει και του sealabs που αναφέρθηκε ήδη από το πρώτο post.

1 «Μου αρέσει»