Μάθημα μπουζουκιού 50 ευρώ; Ήμαρτον κύριοι λαϊκό όργανο παίζουμε!

Για αυτόν που χρεώνει 50 ευρώ το μάθημα και κάνει μάθημα καλό, ταιριάζουν τα χνότα σας, και όταν τον ακούς να παίζει εκστασιάζεσαι και είναι το καλύτερο μπουζούκι για σένα, αυτός ο δάσκαλός σου και μόνο, ναι τότε αξίζουν.
Ξέρω περίπτωση γνωστού καλλιτέχνη, δεξιοτέχνη του οργάνου που έκανε το καθιερωμένο σε χρόνο μάθημα, συγχρόνως σε 3 -4 άτομα, κόβοντας βόλτες απο αίθουσα σε αίθουσα. Ένας που ξέρω τα παράτησε. Για αυτόν δεν άξιζε, άλλοι συνεχίζουν.
Έκανα μάθημα με 20 ευρώ το μάθημα (οχι την ώρα) και ήταν το καλύτερο που έχω κάνει. Με νεο σε ηλικία γνωστό παίκτη του μπουζουκιού.
Εφόσον το αξίζουν arxarie δεν είναι λαμόγια.
Αν δεν αντέχει η τσέπη μας να δώσουμε 140 σε ωδείο δεν το κάνουμε. Δεν πάει να πει οτι όπου ακούς 140 ευρώ θα είναι και καλά ή θα σου αρέσει.( τα έχω δώσει και αυτά). Είναι πολλά.
Μακάρι να μπορούσαμε να μαθαίναμε στο σχολείο ή κάπου αλλού στον δήμο δωρεάν. Αλλά εφόσον δεν μας τα προσφέρουν αυτοί που πρέπει, εμείς δεν τα διεκδικούμε ας βρούμε τι μας ταιριάζει και τι αντέχουμε.

“Εμεις δεν τα διεκδικουμε”???Μπορεις να το εξηγησεις καλυτερα?Γιατι δεν θελω να γραψω κατι εχοντας παρανοησει τα λογια σου…

Δεν αναφέρομαι ειδικά γιατί έχουν διεκδικηθεί και αυτά, περισσότερο γενικά μιλάω, σαν πολιτική στάση ζωής.
Αναφερόμουν σε ζητήματα παιδείας και οχι μόνο. Να διεκδικήσουμε τα αυτονόητα που πρέπει να μας παρέχουν το κράτος κ.λ.π

Θεωρω οτι και αυτο πρεπει να μας το παρεχει το κρατος,το δικαιωμα στην μορφωση,στον πολιτισμο,ειναι ζητημα το πως διαμορφωνεται ενας ολοκληρωμενος ανθρωπος…Προφανως αυτο το κρατος οχι δεν μπορει αλλα δεν θελει να ειμαστε πραγματικα μορφωμενοι…Θελει να εχουμε καποιες σκορπιες γνωσεις που να μας κανουν ευαλωτους και στη εργασια αλλα και στην συνειδηση…Μην ξεφυγουμε ομως…50 ευρω ειναι παααρα πολλα…Δεν εχουμε το λεφτοδεντρο…Για να εχει δουλεια ο φιλος που ζηταει τοσα χρηματα,ή αναφερεται σε συγκεκριμενο γκρουπ μαθητων,ή απλα ζει στον κοσμο του…Ελπιζω πραγματικα στο δευτερο,γιατι ειναι το πιο ευκολο να επανελθεις…

Από τη στιγμή που αντιμετωπίζουμε το ζήτημα της εκμάθησης ενός οργάνου ως αγοραίο αντικείμενο, μάλλον ήδη έχει απολέσει αρκετά από τα χαρακτηριστικά που το εντάσσουν στη λαϊκή παράδοση.
Γιατί η λαϊκή παράδοση εμπεριέχει και μια διαφορετική- διακριτή διαδικασία μετάδοσης της μουσικής και της τέχνης της οργανοπαιξίας.
Καλώς ή κακώς διανύουμε την εποχή όπου τα πάντα ποσοτικοποιούνται και μετατρέπονται σε αγαθά πώληση.
Ευτυχώς ακόμα και σήμερα υπάρχει η δυνατότητα να μαθαίνουμε βλέποντας και ακούγοντας, κάνοντας παρέες και γλέντια, αναζητώντας τη γνώση στους φίλους , στους διπλανούς , στους ανθρώπους που μοιραζόμαστε τα μεράκια μας.
Στην τελική δε χρειάζεται να γίνουμε όλοι Χιώτηδες, ούτε να χαθεί το διακριτό ύφος των “παιχτών” που έμαθαν σκάβοντας και ψάχνοντας.
Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό που αρνούνται να μας διδάξουν οι φίλοι μας , θα πρέπει να είναι ευθύνη του κράτους.
Ειδικά για τη λαϊκή παράδοση , όταν το κράτος αναλαμβάνει τη διάσωση και τη διάδοσή του σημαίνει ότι τείνει να γίνει μουσειακό είδος.
Ή ότι εξυπηρετεί “εθνικούς” σκοπούς. Ας θυμηθούμε τη χούντα και τη σχέση της με το δημοτικό τραγούδι.
Όσο η λαϊκή παράδοση είναι ζωντανή, όσο αφορά την κοινωνία, θα διαδίδεται , θα μεταδίδεται και θα αναπαράγεται.
Οι αγοραίες λειτουργίες πάντα θα συνυπάρχουν με την κοινωνική συνιστώσα της μάθησης. Άλλοτε με εκμεταλλευτικό και άλλοτε με έντιμο τρόπο.

Εγω εχω δικια μου εμπειρια με δασκαλο γνωστο που αξιζε με το παραπανω τα λεφτα που επαιρνε ο ανθρωπος.
Ειμαι χρονια επαγγελματιας και πηγαίνοντας σ αυτον τον δασκαλο,αλλαξε ολο το παιξιμο μου και ο τροπος που σκέφτομαι επανω στο οργανο.
Πως να συμφωνησω λοιπόν με τα (γυφταρια και τους αεριτζήδες) που ειπε ο φιλος?
Εννοειται πως υπαρχουν και απατεωνες στον χωρο,αλλα πειτε μου και που δεν υπαρχουν???
Μπορει το παραδειγμα περί καψουρας να ειναι ατυχες αλλα μηπως δεν ειναι και αληθεια???
Εγω πιστευω πως οποιος θελει να μαθει,θα βρει την ακρη μονος του κι αν καποιος δασκαλος του φαινεται ακριβως,θα ψαχτεί αλλου,αλλα κυριως μονος του.
Επειδη το οργανο ειναι για τον καθενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ…!!!

Θα μπορουσαν να υποθουν καποια ονοματα καλων διδασκαλων απο την προσωπικη σας εμπειρια, προς ενημερωση ολων μας?

Ευχαριστω

Φυσικα και οφειλει το κρατος να παρεχει δωρεαν μαθηματα στους πολιτες του.
Οταν βλεπουμε να ελαττωνεται ο αριθμος των ανθρωπων που ασχολουνται με το οργανο λογω της οικονομικης τους καταστασης (κατι που ηδη συμβαινει), τότε θα πρεπει να ανησυχουμε μη γινει μουσειακο ειδος. Οχι οταν αναλαμβανει το κρατος να παρεχει δωρεαν μαθηματα.
Γενικα ανηλικα παιδια δυσκολα ασχολουνται πλεον με οργανα λογω και των επιπροσθέτων εξοδων στην οικογενεια, ποσο μαλλον μπουζουκι που απο ο,τι βλεπετε οι δασκαλοι ζητουν τοσα χρηματα (ισως να εχουν και σοβαρους λογους βεβαια αλλα οι επιπτωσεις δε παυουν να ειναι οι ιδιες).
Και επειδη ειμαι και μεσα στο κοσμο των εφηβων του “σημερα” εχω να σας πω οτι ο μονος λογος που ξερουν το μπουζουκι ειναι για τον Βασιλη Καρα… Χαλια μαυρα.

Σιγουρα δεν εχω πραγματοποιησει καμια ερευνα για να μπορω να το πω με σιγουρια, πολυ πιθανον να κανω και λαθος.
Αλλα οι “πλουσιοι” πιο δυσκολα θα βαλουν τα παιδια τους να μαθουν το οργανο πιστευω.
Δεν παυουν ομως να υπαρχουν και μεσες οικογενειες που εχουν τη δυνατοτητα να δινουν 20-30 ευρω, σαφως. Η πλειοψηφια λογικα.
Απλα αν καταλαβαινεις τι εννοω, εαν ενας δασκαλος πιανου ζητουσε τοσα δε νομιζω κανεις να το εκανε θεμα ή να ανησυχουσε. Γιατι αυτοι που πανε να μαθουν πιανο σηνυθως προερχονται και απο μια οικογενεια με μια αλφα οικονομικη ανεση π.χ.
Ισχυει και σημερα ως εναν βαθμο δηλαδη.

Σωστα τα λες Αστερη!Κι αν για καποιους το μπουζουκι επαψε να ειναι λαϊκο οργανο δεν εχει σημασια,το θεμα ειναι οτι ως λαϊκο οργανο γεννηθηκε,ως τετοιο περασε στην ιστορια,ως λαϊκο οργανο αποκρινεται στη συνειδηση μας.Κι οταν λεμε λαϊκο οργανο εννοουμε την φτωχολογια,τους εργαζομενους,τα λουμπεν στοιχεια προφανως που αναμιχθηκαν κ επαιξαν ρολο αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορω να φανταστω το μπουζουκι σε πολυτελες σαλονι με πολυελαιους και γυαλινους ανθρωπους.Αν για καποιους το μπουζουκι κ η εκμαθηση του πρεπει να απευθυνεται μονο σε ενηλικες καλοπιασμενους (οχι απαραιτητα με την κακη εννοια) ανω των 35,ή σε πιτσιρικια που οι γονεις τους δεν αντιμετωπιζουν οικονομικο προβλημα ε καποιο λακκο εχει η φαβα…Στην αυτοβιογραφια του Γενιτσαρη λεει οτι πηγαινε καθε μερα στου Μπατη κ μαθαινε…Απο αυτο μεχρι τα 50 ευρω εχει διαφορα νομιζω…Ε?

φιλε μου Asteris_ εισαι πραγματικα πολυ κοντα στη σκεψη μου και εχεις προσεγγισει σημαντικα το θεμα οπως το εθεσα με τη δικη μου σκοπια…απλα λοιπον θα συμφωνησω που τονιζεις τα στοιχεια που ηθελα και εγω να δωσω εμφαση,ξεκινωντας τη συζητηση… :slight_smile:

Ο Μήτσος ο Μυστακίδης έχει δώσει την πρέπουσα απάντηση από το δεύτερο κιόλας μήνυμα. Στα υπόλοιπα εικοσιεπτά, προτείνεται μία ιδανική κοινωνία όπου κάθε (λαϊκό και μόνον!) παιδάκι θα απολαμβάνει δωρεάν παιδεία, περιλαμβανομένης και της εκμάθησης λαϊκών οργάνων και τα λαμόγια θα έχουν εγκλειστεί σε φυλακές. Λείπει μόνο η εξασφάλιση των αναλόγων κρατικών κονδυλίων για δασκάλους, δεσμοφύλακες και τροφεία εγκλείστων. Ίσως βοηθήσει σε αυτό η εξοικονόμηση χρημάτων από την κατάργηση σαλονιών και πολυελαίων.

Κακο πραγμα η ειρωνια κυριε Νικο κ ευκολο συναμα…Κ δεν υπαρχει κ λογος στην συγκεκριμενη περισταση.Επισης αυτα που περιγραφεται εγω δεν τα βλεπω πουθενα.Οποτε η βλακας ειμαι ή πρεπει να κοιταξω τα ματακια μου.Η υπερβολη στην περιγραφη αποτελει στοιχειο μυθισμου κ παραλογισμου.

Βρε Γιάννη, αρπαχτήκαμε σε ένα προηγούμενο ανάλογο θέμα, και βλέπεις ότι ο Νίκος εκεί μας συνέστησε ψυχραιμία. Αλλά:

Δεν είναι κρίμα σε ένα φόρουμ σαν κι αυτό να ασχολούμαστε τον τελευταίο μήνα συστηματικά με το ακριβό μπουζούκι, το ύποπτο επι πληρωμής σεμινάριο, τον ακριβό δάσκαλο και δεν ξέρω τί αλλο ακριβό και απαράδεκτο θα προκύψει στη συνέχεια;

Εχουμε κρίση, ναι αλλά γιατί τόση μιζέρια; Εγώ ψυχοπλακώνομαι. Η αγορά έχει πάρει το μήνυμα, οι τιμές μειώνονται παντού. Οι δάσκαλοι βάζουν νερό στο κρασί τους, όσοι βλέπουν την κρίση να τους αγγίζει.

Αλλά, αυτή η σχέση μεταξύ λαϊκού οργάνου και τζαμπαντάν ή σχεδόν τζαμπαντάν είναι άδικη για τους κατασκευαστές, τους μουσικούς τους δασκάλους και όλους τους υπόλοιπους.

Οποιος έχει πληρώνει. Οποιος δεν έχει ή πάει στους αγανακτισμένους να αλλάξει τα πράγματα, ή φεύγει εξωτερικό να κάνει την τύχη του, ή πιάνει δυο και τρεις δουλειές…

Αυτή η γκρίνια απ’ το πληκτρολόγιο είναι κουραστική …

Δεν σχολιαζω περι αγανακτησμενων γιατι θα γινει εδω μεσα χαμος του ελεους.Δεν διαφωνω στα περισσοτερα απο αυτα που λες.Ναι ειναι χαζο να εχει μετατραπει το φορουμ αποκλειστικα στη θεματολογια που περιγραφεις.Ομως λογικα για να ερχονται τα μελη του φορουμ εδω κ να εχουν συνεχως τετοιου ειδους ανησυχιες σημαινει οτι κατι παει στραβα,κατι τους ενοχλει,και αυτο εχει σχεση με το ρεμπετικο,την αγορα οργανου,την εκμαθηση…Αλλωστε αν δεν απασχολουσε δεν θα σχολιαζαν κ τα υπολοιπα μελη του φορουμ.Δεν εχω ανοιξει ποτε μα ποτε τετοιο thread.Μπορεις να το τσεκαρεις.Προτιμω αυτα να συζητιουνται απο κοντα κ οπως πρεπει για βγαινουν συμπερασματα κ οχι απο το πληκτρολογιο.Ομως με τρωει θελω να πω την γνωμη μου.Αν αυτο ειναι τοοοσο ενοχλητικο να το σταματησω στην τελικη κ να σχολιαζω μονο στα θεματα που “πρεπει”…Ε δεν παει ετσι ομως…

Που αρπαχτηκαμε κ δεν το θυμαμαι?

Γιάννη, αν κάτι πρέπει πάντα να κάνεις είναι να εκφράζεις τη γνώμη σου ελεύθερα! Κανείς δεν πρόκειται να σου το απαγορέψει! Συνέχισε λοιπόν να λες εσύ και όλοι αυτό που πιστεύεις!!

Εχεις δίκιο ότι από τη στιγμή που ανοίγονται αυτά τα θέματα σημαίνει ότι κάτι παίζει. Επομένως δεν αμφισβητώ ότι κάτι υπάρχει, μια αγωνία, μια ανησυχία όσον αφορά το κατά πόσο ο νέος κόσμος μπορεί να συμμετέχει ενεργά σε αυτό που λέγεται ρεμπέτικο και λαϊκή μουσική.

Εγώ βέβαια έχω άλλη άποψη, αυτό όμως δε σημαίνει ότι έχω και δίκιο. Αυτό είναι το ωραίο στην τελική, μέσα από διαφωνίες να βγαίνει κάποιο συμπέρασμα. Απλά εκφράζω το συναίσθημα που μου δημιουργεί και ή αίσθηση ότι “ποινικοποιούνται” άνθρωποι που ΖΟΥΝ μέσα από τη μουσική αυτή με τον τρόπο που κοστολογούν τη δουλειά τους.

Υ.Γ. Ε, αφού το λες δεν αρπαχτήκαμε!! Απλά είχαμε διαφωνήσει για το σεμινάριο σαζιού.

Η φτηνή ως και δωρεάν εκμάθηση του λαϊκού οργάνου δεν μετατίθεται απαραίτητα σε μια ιδανική μελλοντική κοινωνία… υπήρξε και υπάρχει και στην τωρινή. Δηλαδή οι παλιοί που μαθαίναν? εκτός και αν θεωρούμε ότι πληρώναν τον Μπάτη πχ. τα ανάλογα με τα σημερινά 50 ευρώ… ή κάθε Κυριακή που κάναν γλέντια στις αυλές και όλο και κάτι μάθαινε ο ένας από τον άλλον, να πλήρωναν. Υπάρχουν φυσικά ελάχιστοι άνθρωποι ακόμα και σήμερα που μεταδίδουν με μεράκι και χωρίς αντίτιμα την κατασκευή και το παίξιμο λαϊκών οργάνων. Πολύ απλά όπως και όλα τα πράγματα όμως, έτσι και η οργανοπαιξία άρχισε να διδάσκεται με τους “κανόνες” της ελεύθερης οικονομίας, υπάρχουν άνθρωποι που ζουν από αυτό, καλά κάνουν, δε μπορεί να επιρρίψει κάποιος ευθύνες εκεί (καλό θα είναι όμως να υπάρχει σύνεση στις τιμές…) Αυτό ήρθε πακέτο με την εξέλιξη της κοινωνίας, μπορεί να φαίνεται αυτονόητο να υπάρχει χρηματικό αντίτιμο για όλα, από κει και πέρα δε βλέπω που είναι το αρνητικό να μιλάμε για το ξεπέρασμα αυτής της πρακτικής ή και για κοινωνία που θα προσφέρεται δωρεάν πολύπλευρη παιδεία στα παιδιά του κόσμου, και αυτό περιλαμβάνει και την εκμάθηση οργάνου. Πάντως δε γίνεται να συμφωνήσουμε όλοι. Στην παρούσα φάση, αν κάποιος δεν τα βρίσκει με δασκάλους, τιμές κτλ, δε σημαίνει ότι δε μπορεί να μάθει. Ίσως είναι πιο χρονοβόρο, αλλά το λαικό όργανο μαθαίνεται και σε παρέα και σε οποιαδήποτε περίσταση.

oταν προτεινα σε δασκαλο μπουζουξη να μου κανει μερικα μαθηματα,μου ειπε αυτολεξει “τι θες να δινεις παραπανω λεφτα???αφου υπαρχει το ιντερνετ”…τουλαχιστον οσον αφορα ασκησεις,δακτυλισμους…

κι εδω στο φορουμ υπαρχουν αρκετα θεματα για σωστο χειρσμο της πενας,διαφορα τεχνικα ζητηματα κ.ο.κ.

σιγουρα θα παρει πολυ περισσοτερο χρονο,αλλα υπαρχουν και εναλακτικες μεθοδοιαπ΄το να τα σκας!!

ρε παιδια…μαζι καθομαστε ή απεναντι? εχω αρχισει και αμφιβαλλω που ανοιξα το θεμα γιατι με αυτα που διαβαζω αισθανομαι γραφικος και τζαμπατζης…ολοι τον ιδιο παρονομαστη δεν εχουμε? την αγαπη για τη μουσικη,το μπουζουκι,το ρεμπετικο? διαβαστε τη τοποθετηση μου περι στηριξης σε αυτο που αγαπαμε ολοι μας και μην αναλλωνεστε στο οικονομικο.Απλα το οικονομικο ειναι το μεσο που μπορει να απαγορευσει να εξελιχθει το μερακι μας μεταξυ μας και στους επερχομενους.Ουτε ειπα ο καθε ανθρωπος μουσικος να καθεται να ασχολειται μαζι μου,και οχι με την οικογενεια του ή με οτι αλλο αγαπαει για να μαθαινω εγω δωρεαν…απλα ειπα οτι στους χαλεπους καιρους που ζουμε η 50αρα ειναι βαρια,εν αρχη για εμενα και εν συνεχεια για τον ιδιο τον δασκαλο ισως εξελιχθει,αφου δε θα ερχεται ποτε…

Οφείλει να παρέχει δωρεάν την ΓΕΝΙΚΗ παιδεία ναι, αλλά όχι τα πάντα. Δεν υποχρεούται, και πώς θα μπορούσε άλλωστε, να παρέχει δωρεάν σπουδές στα χόμπι του καθενός. Εάν δεν πρόκειται για χόμπι αλλά για μελλοντικό επάγγελμα, τότε ας πάει να πληρώσει για να μάθει, όπως γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα σε όλο τον οργανωμένο κόσμο. Άντε, γιατί γράφονται πολλές ρομαντικές σαχλαμάρες.

Μα τι λες τώρα; Πού βλέπεις ότι ελαττώνεται;

Μάλλον βλέπεις πολύ Ξανθόπουλο στα έργα. Η πραγματικότητα είναι άλλη. Και αυτό το βλέπω, 15 χρόνια μέχρι σήμερα ως καθηγητής, στα ωδεία.
Και για να μαθαίνετε, ένα ιδιαίτερο δεν κοστολογείται ανάλογα το όργανο αλλά ανάλογα το ποιος διδάσκει. Όσο πιο γνωστός ο δάσκαλος τόσο και πιο ακριβός. Άλλοι παράμετροι που καθορίζουν την τιμή είναι το επίπεδο του μαθητή, οι φορές ανά βδομάδα, σε ποιανού χώρο, τι απόσταση τους χωρίζει και άλλα που έχει ο καθένας δάσκαλος σαν προσωπικά δεδομένα.

Λαϊκά σήμερα είναι επίσης τα κλαρίνα, τα βιολιά, τα λαούτα, οι λύρες, τα διάφορα κρουστά, οι γκάιντες, οι φλογέρες και πόσα άλλα. Μήπως να αξιώσουμε και για αυτά δωρεάν μαθήματα από το κράτος και να πληρώνουμε μόνο πιάνα και φλάουτα;

Κι ένα σχόλιο περί Μπάτη. Υπάρχουν και σήμερα Μπάτηδες με ότι συνεπάγεται αυτό για την τσέπη σας αλλά και για την πρόοδό σας. Εννοώ, ότι θα βρεις πολλούς που θα σου δείξουν με λίγα χρήματα έως δωρεάν αλλά ίσως έχουν και το ίδιο παιχτικό επίπεδο. Και δεν ισχύει μόνο για το μπουζούκι βέβαια.

Bourbou, μαζί καθόμαστε. Ολοι στηρίζουμε το ρεμπέτικο, όσο μπορούμε ο καθένας. Διαφορετική άποψη απ’ όπου κι αν προέρχεται δε σημαίνει ότι σε καθιστά γραφικό ή τζαμπατζή. Η διαφορετική άποψη εκφράζει αυτόν που τη γράφει, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να συμφωνούμε πάντα, ούτε αυτό είναι κακό. Εγώ επιχειρηματολόγησα πάνω στην άποψη, ποτέ σε άνθρωπο, από τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε προσωπικά.

Διαφωνώ κάθετα με την τοποθέτηση σου, τι να κάνουμε; Πιστεύω όμως ότι η συζήτηση θα κάνει ένα καλό, θα δείξει ότι το οικονομικό στοπάρει ανθρώπους από το να μάθουν, και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν ή θα υπάρξουν δάσκαλοι που μπορεί να μην είναι φίρμες άλλά που θα καλύψουν νέους που θέλουν πάση θυσία να μάθουν σε τιμές που αντέχει η τσέπη τους.