Λόγια μουσική και Βυζαντινή Ορχήστρα Αθηνών

Δυστυχώς, ότι αρχεία υπόκεινται στο νόμο περί πνευματικών δικαιωμάτων απαγορεύεται να τα διακινούμε. Μας κυνηγάει και η ΑΕΠΙ βλέπετε… Επικοινωνηστε μαζι μου μεσω ΠΜ οσοι ενδιαφερεστε να ακουσετε καποιο δειγμα απο το cd του Καρπάθιου…

Για να υπαρχει κ μια εικονα για το τι ακριβως μιλαει ο φιλος Akios…

Μουσική που κυρίως επενδύει κείμενα που διδάσκουν τα χριστιανικά δόγματα και παίζει συγκεκριμένο λειτουργικό ρόλο στη λατρεία φυσικά και είναι εκκλησιαστική. Στη δυτική ευρώπη η εκκλησιαστική τους μουσική παρουσιάζεται και σε συναυλίες, σε καθαρά κοσμικό πλαίσιο από χορωδίες και οργανίστες που αφιερώνονται στην καριέρα τους και όχι στο λειτουργικό ρόλο της μουσικής τους. Αλήθεια πόσοι ψάλτες και φίλοι της ορθόδοξης εκκλησιαστικής μουσικής θα ήθελαν κάτι τέτοιο; Να κάθονται στις καρέκλες του μεγάρου μουσικής και να ακούουν τον χερουβικό ύμνο; Ο Κόντογλου που επίσης ήταν εναντίων αλλαγών στη λατρεία δεν θα έγραφε πύρινα άρθρα κοροϊδεύοντας τους ψάλτες του μεγάρου;

Προσωπικά εμένα δεν θα με πείραζε με αυτό τον τρόπο. Αλλά αυτή η μουσική και ο παραδοσιακός τρόπος ερμηνείας της έχει εκκλησιαστικό και λατρευτικό χαραχτήρα και αυτούς τους συνειρμούς προκαλεί σε εμένα και σε πολλούς άλλους, ότι στίχους και να ψάλλουν πάλι ψάλλουν, δεν τραγουδούν.

Όσο γι αυτό http://www.youtube.com/watch?v=iRwzdGXRRHI, τελείως μπουζουξίσιμη ερμηνεία, αν θα παίζει έτσι ας παίζει μπουζούκι. Και ξανά οι μεταφράσεις “οργανική σύνθεση” :mad: …

Αυτή η προσπάθεια του παιδιού είναι όντως αρκετά ερασιτεχνική - αλλά όλοι κάποια μέρα αρχίζουμε.

Εδω μπορεις να ακούσεις κάποια λεπτά απο το 1το δίσκο που έλεγα, κάτω αριστερά, - είναι Γαλλική ιστοσελίδα μιας μεγάλης αλυσίδας καταστημάτων, δες εκει που γράφει piste 1, piste 2 - και καθόλου παράνομα

http://musique.fnac.com/a654723/Musique-traditionnelle-grecque-Le-meilleur-de-la-musique-Byzantine-du-12-au-20iemes-siecles-CD-album?PID=2

Και εδώ το «ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΗΧΟΧΡΩΜΑ», έχουνε βάλει και Βίντεο :

Καλημέρα σε όλους,

Γνωρίζετε περισσότερες πληροφορίες για την Βυζαντινή Ορχήστρα Αθηνών?
Ποιοί την αποτελούν?
Άκουσα πρόσφατα αυτήν την υπέροχη μουσική και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα…
Υπάρχει η δυνατότητα να ποστάρει κάποιος τα έσω-εξώφυλλα του δίσκου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και απλα να σημειώσω ότι το συγκεκριμένο είδος δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ούτε ελληνικό ούτε οθωμανικό…είναι ενα αμαγαλμα…ενα υπέροχο μωσαικό…Προσωπικά θα την χαρακτήριζα Μουσική της Μικρας Ασίας και της Κωνσταντινούπολης.

1 «Μου αρέσει»

Είναι αρκετοί όπως λέει και το όνομά της (“ορχήστρα”) αλλά κατά βάση τη διευθύνει ο Μάνωλης Καρπάθιος μαζί με άλλους όπως ο Γιώργος Λυκούρας και ο Ανδρέας Γιακουμάκης.
Όσον αφορά τα εσώ-εξώφυλλα των δίσκων μπορείς να τα βρεις εύκολα με μια αναζήτηση στη γνωστή ερευνητική μηχανή (κάπως έτσι :wink: )

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την απάντηση σου. Πριν δημοσιεύσω την ανάρτηση μου έψαξα στις δύο μεγαλύτερες μηχανές αναζήτησης για πληροφορίες και εξώφυλλα. Δυστυχώς το μόνο που βρήκα είναι το μπροστινό εξώφυλλο (discogs) και τα εξής : Ερμηνέυονται έργα συνθετών που χρονικά τοποθετούνται από τον 12ο ως τον 20ο αιώνα (Ιωάννης Κουκκουζέλης, Μπαλάσιος, Μπερεκέτης, Γρηγόριος Πρωτοψάλτης, κ.α.).
Διευθύνουν οι Γιώργος Λυκούρας και Μανώλης Καρπάθιος. Ηχολήπτης Ηλίας Λάκκας.

Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τα ονόματα των δεξιοτεχνών μουσικών…πχ ποιοι παίζουν κανονάκι, ούτι , κλαρίνο. Και περισσότερες πληροφορίες για αυτήν την αξιόλογη προσπάθεια …αντάξια θα έλεγα των εκδόσεων Εν Χορδαίς.

ΥΓ 1.Για την ορχήστρα Ρωμάνα που είναι μοναδική στον ελλαδικό χώρο και έχει σκοπό την ανάδειξη κλασικών έργων, Αρχαιοελληνικής, Βυζαντινής αλλά και σύγχρονης μουσικής υπάρχουν πάμπολλες πληροφορίες…αλλά για την Βυζαντινή Ορχήστρα Αθηνών τίποτα…και μου φάνηκε περίεργο.

ΥΓ 2. Βυζαντινή και Οθωμανική Μουσική συνάντηση δύο μουσικών πολιτισμών στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Live

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς ο Καρπάθιος μετά την Βυζαντινή ορχήστρα Αθηνών ίδρυσε τη Ρωμάνα για την οποία όπως λες υπάρχουν πολλά. Η ΒΟΑ δε γνωρίζω εάν υπάρχει ακόμα μιας και δε βρίσκω σχετικές πληροφορίες. Όσο για τους Τρόπος επίσης υπάρχουν αρκετές πληροφορίες.

Το πιο πιθανό λοιπόν για να βρεις πληροφορίες για τη ΒΟΑ είναι να απεθυνθείς στον ίδιο τον Καρπάθιο ή κάποιον από τους παλιούς του συνεργάτες. :wink:

ευχαριστώ και πάλι! θα περιμένω λιγάκι μήπως κάποιο άλλο μέλος της κοινότητας γνωρίζει περισσότερα…και μετά θα στείλω και ένα email στον κο Καρπάθιο.

Συμφωνώ. Είναι κατι σαν την “κλασσική” μουσική που αν και Ευρωπαϊκή δεν έχει τόσο έντονο τοπικό προσδιορισμό. Όταν κάποιος παίζει Mozart δεν λέει ότι παίζει Αυστριακή μουσική, αλλά κλασική μουσική (από Αυστριακό συνθέτη).