Λαικό κατάστημα στο σκουζέ το 60'

Ξεκίνησα αυτό το Νέο θέμα με σκοπό να αντλήσω πληροφορίες από όσους γνωρίζουν για ένα παλιό νυχτερινό κέντρο του 1958-60 Το κέντρο ονομαζόταν ο βράχος του Σκουζέ ! και το είχε ο (παππούς μου ) Νικόλαος Μιχαλάκης . Δεν είχα την τύχη να τον γνωρίσω καλά καθώς πέθανε το 1990 . έχω ακούσει όμως για το νυχτερινό κέντρο που είχε τότε αλά δεν έχω καμία άλλη πληροφορία , και ούτε είναι εν ζωή κάποιος που να γνώριζε τότε .
Αν έχετε ακούσει η γνωρίζεται κάτι για αυτό το κατάστημα θα ήταν μεγάλη μου χαρά να βρω πληροφορίες η και αν είναι δυνατόν ίσως μια φωτογραφεία … (έως και αδύνατον .΄…) Λογικά ρωτήστε και μεγαλύτερους ανθρώπους μήπως κάποιος που άκουγε την μουσική αυτή είχε πάει η ξέρει κάτι … Ευχαριστώ θερμά


Ένα γνωστό κέντρο της εποχής στο λόφο Σκουζέ (το γνώριζαν οι παλιότεροι) ήταν “του Καπράλου”.
Τα τελευταία χρόνια γνώριζα το “Συμπόσιο”, νομίζω πως για ένα διάστημα το είχαν μέλη από αυτό το φόρουμ.
Γενικά, ήταν μόδα και παλιότερα, αλλά και τα νεότερα χρόνια, να αλλάζουν οι ονομασίες, ανάλογα με τους ιδιοκτήτες και τις εποχές.

Είστε στην Αθήνα, απ’ ό,τι βλέπω, οπότε μια επιτόπια έρευνα, θα απέδιδε καρπούς, σίγουρα.

Μια μικρή διόρθωση: η ταβέρνα του Καπράλου ήταν στο λόφο του Ιππείου Κολωνού, όχι στο λόφο του Σκουζέ.

Κατά τα άλλα, η επιτόπια έρευνα μπορεί σίγουρα μπορεί να αποδώσει.

1 «Μου αρέσει»