Λάου λάου το πηγαίνεις

Γειά χαρά σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω τι είδος χορού/ρυθμού είναι αυτό το τραγούδι του Μουφλουζέλη (“Λάου λάου το πηγαίνεις”). Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι καμιά παραλλαγή ζεϊμπέκικου απτάλικου κτλ, αλλά δεν βγάζω άκρη. Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς ονομάζεται ο ρυθμός αυτός και αν είναι ζεϊμπέκικο?

Ευχαριστώ πολύ

Αν θυμάμαι το τραγούδι καλά, είναι καρσιλαμάς, θα το ακούσω αργότερα και θα επανέλθω…

Κι εγώ το ίδιο θα έλεγα!Είναι σαν το:“Τα παιδιά της γειτονιάς σου”.Καρσιλαμάς Σμύρνης.

το τραγουδι ειναι διασκευη απο το’‘εισαι ποντος εξτρα-εξτρα’’ που γραμμοφωνησαν η Ριτα και η Μηττακη τη δεκ.του '30…καρσιλαμας η μαλλον καλυτερα …αγριλαμας…

1 «Μου αρέσει»

To κομμάτι μου φαίνεται οτι είναι 5άρι 5/8 δηλαδή

Όχι Γιώργο, είναι αργιλαμάς (2+3+2+2).

Ευχαριστώ πολύ σε όλους που μου απάντησαν. Είμαι νέος στη λαική μουσικη και μπερδεύω ακομά τους χωρούς.

Αν δεν σας κάνει κόπο μπορείτε να μου πείτε τραγούδια τέτοιου στυλ με μπουζούκι απο ρεμπέτες/λαικούς συνθέτες/οργανοπαίχτες?

Ευχαριστώ πολυ

κλασικο παραδειγμα με σαντουροβιολια ομως ειναι η πρωτη εκτελεση της ‘‘Δημητρουλας’’ με τη Ροζα…

Φυσικά συμφωνώ και εγώ με τους Χρήστο και Δημήτρη, 2322 είναι το τραγούδι και πάνω στη μελωδία του “είσαι πόντος”.

4 posts were split to a new topic: Από που προέρχεται η έκφραση “Λάου λάου”;