Κωνσταντινίδης Γ. (Μακαρόνας)

Σε αρκετά τραγούδια τον Γιάννη Παπαϊωάννου συνοδεύει ο Γ. Κωνσταντινίδης. (Μακαρόνας)
Μήπως ξέρετε το μικρό του όνομα;
Τον βρήκα ως Γρηγόρη, ως Γιώργο και ως Γιάννη. Ποιο ισχύει;
Σας ευχαριστώ.

Ακομα και στο ντόμπρα και σταράτα που είναι η βιογραφία του απο τον ίδιο το μικρο όνομα του Κωνσταντινίδη δεν το αναφέρει.
Βαζω και σχετικό απόσπασμα.

2 «Μου αρέσει»

Με τον Παπαϊωάννου ήταν ο Γιώργος Κωνσταντινιδης “μακαρόνας”.
Ο Γιάννης Κωνσταντινίδης ήταν ένας από τους σημαντικότερους Ελληνες μουσικοσυνθέτες, μαέστρους και πιανίστες. (του Ευρωπαϊκού είδους)
Υπέγραφε και ως Κώστας Γιαννίδης (ενίοτε).

3 «Μου αρέσει»

Έτσι εξηγείται γιατί στο sealabs εβρισκα τον Ιωάννη και στο youtube τον Γιώργο.

1 «Μου αρέσει»

Σο sealabs έχουν στο όνομα του τα στοιχεία “Κωνσταντινίδης (Μακαρόνας) Ι.” που σημαίνει ότι μάλλον τον λέγανε Ιωάννη και όχι Γιώργο.

Οι ετικέτες των δίσκων δεν βοηθάνε στο μικρό του όνομα.

1 «Μου αρέσει»

Όχι ενίοτε. Ως Γιάννης Κωνστανινίδης υπέγραφε τα έργα του της «σοβαρής» μουσικής. Για τα ελαφρά τραγουδάκια χρησιμοποιούσε το ψευδώνυμο Κώστας Γιαννίδης.

2 «Μου αρέσει»

Σωστά ότι δεν ήταν “κλασική” το Υπέγραφε ως Κώστας Γιαννίδης.
50+ οπερετες και πολλά έργα κλασικής σχολής ως Γιάννης Κων/δης.
Μη ξεχνάμε και το Λαικότατο
«Τα νέα της Αλεξάντρας», Στίχοι: Κώστας Γιαννίδης, Μουσική: Κώστας Γιαννίδης, Πρώτη εκτέλεση: Βαγγέλης Περπινιάδης, Άλλες ερμηνείες: Στράτος Παγιουμτζής, και Γιώργος Νταλάρας.

1 «Μου αρέσει»

Γιατί στο χώρο του ελαφρού υπήρχε ήδη άλλος Κωνσταντινίδης, ο εκδότης.

σημαντική μαρτυρία για παίξιμο κιθάρας με τα δάχτυλα.

1 «Μου αρέσει»

Συνεπώς στα τραγούδια με τον Γιάννη Παπαϊωάννου, είναι ο Γιώργος Κωνσταντινίδης (Μακαρόνας).
Επειδή ετοιμάζω τον κατάλογο της εργογραφίας του Γιάννη Παπαϊωάννου και δεν ήθελα να αφήσω με ένα σκέτο “Γ” τον Κωνσταντινίδη που ήταν και φίλος με τον Παπαϊωάννου. :slight_smile: Και σε όσες πηγές έψαξα ή με το αρχικό γράμμα θα τον είχαν ή Γιώργο, Γιάννη κλπ
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση.

2 «Μου αρέσει»

Το Γιώργος από που προκύπτει;

Ναι μεν, αλλα΄το όνομα είναι πολύ κοινό. Καθόλου περίεργο να υπήρχαν συνονόματοι μουσικοί. Αλλιώς πρέπει να σκεφτούμε, για να βρούμετο όνομα του «δικού μας» Κωνσταντινίδη:

Αν αυτό είναι έγκυρο, τότε προφανώς Γιάννης. Αν πάλι δεν είναι, τότε εγώ κάνω μιαν άλλη σκέψη:

Το «Γ.» παραπέμπει εύκολα σε «Γιώργος». Εξίσου εύκολα και σε «Γιάννης», για όποιον αποκλείσει την περίπτωση ο Γιάννης να υπέγραφε «Ι»(ωάννης), που όμως είναι η συνηθέστερη.

Το «Γρηγόρης» δε θα το σκεφτόταν εύκολα κανείς στην τύχη. Συνήθως, η πιθανότερη περίπτωση να νομίζουν ότι σε λένε Γρηγόρη είναι αν όντως σε λένε Γρηγόρη. Κανείς δε βλέπει «Γ» και αυτόματα να σκεφτεί «Γρηγόρης» (ή ξερωγώ Γεράσιμος ή Γελάσιος ή Γουόλτερ).

Επειδή έχει χαθεί λίγο η μπάλα ο Κώστας Γιαννίδης ονομάζονταν Γρηγόρης Κωνσταντινίδης και όχι Γιάννης.

WG-365-222-GYNAIKAS-PSEFTIKA-FILIA-KONSTANTINISHS

4 «Μου αρέσει»
  • Ο Γιώργος Κωνσταντινίδης, γνωστός με το ψευδώνυμο Μακαρόνας, ήταν αυτός που συνεργάστηκε με τον Απόστολο Χατζηχρήστο και τον Παπαϊωάννου.

  • Ο Σμυρνιός Γιάννης Κωνσταντινίδης , 1903 – 1984, υπέγραφε και ως Κώστας Γιαννίδης μόνο τα ελαφρά τραγούδια που συνέθετε για να μην τον μπερδεύουν με το Γρηγόρη Κωνσταντινίδη που ήταν και αυτός συνθέτης του ελαφρού τραγουδιού, την ίδια εποχή.

  • Ο Γρηγόρης Κωνσταντινίδης, 1893 Φιλιππούπολη -1979 Αθήνα, ήταν πιανίστας και συνθέτης του ελαφρού τραγουδιού.

4 «Μου αρέσει»

Όχι, άλλος θα είναι αυτός. Ο συνθέτης με τη «διπλή ζωή», που έγραφε κλασικά με το κανονικό του όνομα και ελαφρά με το ψευδώνυμο που είναι αντιστροφή του ονόματός του, λεγόταν Γιάννης Κωνσταντινίδης.

Εδώ Φώτη μάς φέρνεις έναν Γρηγόρη Κωνσταντινίδη: λέτε να είναι αυτός ο Μακαρόνας;


Edit: Α, γράφαμε μαζί με την Ελένη η οποία ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Λοιπόν, μάλλον την κατάλαβα τη δουλειά.

Υπήρχαν τρεις Κωνσταντινίδηδες. Ο Γιάννης, πολύ γνωστός, ήταν αυτός που είχε και το alter ego με το ψευδώνυμο Κώστας Γιαννίδης. Ο Γρηγόρης, επίσης πολύ γνωστός καταπώς φαίνεται (αν και όχι σ’ εμένα!), ήταν συνθέτης του ελαφρού.

Ο τρίτος ήταν ο Μακαρόνας. Κι επειδή είναι λιγότερο γνωστός, και αναφέρεται πιο πολύ με το αρχικό του παρά με το πλήρες βαφτιστικό, τον μπέρδευαν διάφοροι που παρασυρόμενοι από τους άλλους δύο τον κάναν Γιάννη ή Γρηγόρη. Αλλά τον έλεγαν Γιώργο, σωστά;

Δε μένει, για να το κλείσουμε 100%, παρά να μας πεις Ελένη αν έχεις κάποια ασφαλή πηγή για το «Γιώργος».

2 «Μου αρέσει»

Ωχ, αυτόν τώρα τον πρόσεξα. Πυροβολήστε τον. Δε θα βγάλουμε άκρη μ’ αυτό το σόι!

3 «Μου αρέσει»

Εδώ είναι μερικά έργα του Γρηγόρη

http://palia.kithara.gr/index.php?cmd=ci&cre=kznstantinidgs%20crgcprgs

1 «Μου αρέσει»

Ο Γρηγόρης ήταν και συνθέτης, και εκδότης.
ax-mari

2 «Μου αρέσει»

Αρκετές οι αναφορές στο Γιώργο Κωνσταντινίδη / Μακαρόνα.
Προσωπικά, θα σταθώ σε 3 οι οποίες προέρχονται από δικά μας μέλη του φόρουμ:

  • Φραγκίσκος Κουτελιέρης, « Η κιθάρα στο αστικό λαϊκό τραγούδι», όπου μνημονεύεται και ο συγκεκριμένος κιθαρίστας.

https://www.klika.gr/index.php/arthrografia/arthra/103-kithara-sto-laiko-tragoudi.html

  • Άρης Νικολαΐδης, σε αφιέρωμά του στον Απόστολο Χατζηχρήστο.
  • Δημήτρης Μυστακίδης, στην παρουσίαση της λαϊκής κιθάρας ως στοιχείο της άϋλης πολιτιστικής μας κληρονομιάς.

http://ayla.culture.gr/wp-content/uploads/2020/08/11_8_2020_Λαϊκή_Κιθάρα_χ_π_δ.pdf

Εκδότης, μάλλον της παρτιτούρας;

1 «Μου αρέσει»