Κωνσταντινίδης Γ. (Μακαρόνας)

Τέλεια.

Πάει κι αυτό!! :slight_smile:

Γιώργος Κωνσταντινίδης ή Μακαρόνας.
Θα επανέλθω με ολίγα βιογραφικά

1 «Μου αρέσει»

Αναζητώ εδώ και καιρό στοιχεία για τον Μακαρόνα, διότι τον θεωρώ σημαντική φιγούρα του ρεμπέτικου: συνεργάστηκε με κάμποσους, έπαιξε κιθάρα σε ηχογραφήσεις και έκανε δεύτερες φωνές. Ήταν και στο σινάφι, αυτό φαίνεται από τις φωτογραφίες.
Να σημειώσω ότι ο Σχορελης σε μια φωτο καταγράφει και κάποιον Μήτσο Μακαρονα: ή συνωνυμία, ή αδερφός με το ίδιο παρατσούκλι ,αλλά ο ίδιος δεν είναι, μόνο ελάχιστα μοιάζει.
Επίσης, σε ένα αφιέρωμα για τον Χατζηχρήστος στο ΕΧΕΙ ΓΟΥΣΤΟ, έλεγε η Μπίλιω Τσουκαλά ότι πήρε ένας απόγονος του Νίκου (sic) Κωνσταντινίδη και έλεγε ότι τα τραγούδια είναι δικά του…
Λίγα πράγματα βρήκα για αυτόν: αρχικά βρήκα με τη βοήθεια ενός φίλου που δεν ξέρω αν θέλει να αναφερθεί το όνομά του, την πρώτη του διευθυνση κατοικίας στη Δραπετσώνα.
Πήγα βρήκα τους ανθρώπους που μένουν εκεί, αλλά ΔΕΝ είναι απόγονοι: αγόρασαν εκεί το σπίτι κάπου προς τα τέλη της δεκαετίας του 30, περί το 1939…
Οπότε, μίλησα τηλεφωνικά αρχικά με την εγγονή και στη συνέχεια με την γλυκύτατη, την μεγαλύτερη από τις δύο, κόρη του Αποστόλου Χατζηχρήστου, η οποία μου είπε τα εξής:
Ο Μακαρονας λεγόταν Γιώργος. Τον θυμάται καλά σαν μόνιμο συνεργάτη προπολεμικά του πατέρα της, που “μετά την Κατοχή είχε αποκλειστικά κιθαρίστα τον Μπιρ Αλλάχ”.
Είχε 4 παιδιά, την Κωνσταντία, τον Νίκο, την Ασημίνα. Το ονομα του 4ου παιδιού δεν το θυμόταν. (Δεν τους γράφω με σειρά ηλικίας).
Ο Μακαρονας έφυγε σύμφωνα με την κόρη του Χατζηχρήστου από την Δραπετσώνα περί τα τέλη της δεκαετίας του 30, πράγμα που ενδεχομένως να επιβεβαιώνει την μαρτυρία του τωρινού ιδιοκτήτη.
Η κόρη Χατζηχρήστου πέτυχε κάποια από τις κόρες του Μακαρονα κάπου, μετά τον πόλεμο , περί το 1945 κι έμαθε ότι η οικογένεια Κωνσταντινίδη πήγε στα προσφυγικά της Λ.Αλεξάνδρας και ότι ο Γιώργος Κωνσταντινίδης πέθανε περίπου το 41 από φυματίωση…
Έλεγα να τα κάνω άρθρο κάποτε, να βρώ τους συγγενείς, πήρα περίπου 250 Κωνσταντινίδηδεςτηλέφωνο, δεν βρήκα.
Κάπου κουράστηκα, ήρθαν και τα πράγματα πιο δυσκολα από υποχρεώσεις, Ε, σας τα γραφω προχειρα εδώ, ενυπόγραφα.
Ελπίζω κάποιος να βρει πιο πολλά και πιο σωστά…
Μπ. Παπαδημητρίου

13 «Μου αρέσει»

Μπράβο ρε Μπάμπη! Είσαι μερακλής.

Ε μα έπεσες και στην περίπτωση… Αν τον έλεγαν ξερωγώ Εϊτζιρίδη, θα ήταν κάπως πιο απλό αυτό, τουλάχιστον, το μέρος της έρευνας!

4 «Μου αρέσει»

Και εδώ οι 4 φωτογραφίες του Μακαρόνα που κυκλοφορούν20622250_10156476913483136_3672057172242297141_n 20637992_10156476913933136_771259739945783580_n

10 «Μου αρέσει»

Κι αυτός με δάχτυλα φαίνεται να έπαιζε, κι ας μην είχε έξτρα μπάσα στην κιθάρα του.

Πιθανότατα θα είχε και κιθάρα με μπάσο.

Μια χαριτωμένη λεπτομέρεια σχετικά με αυτό το κλασικό στιγμιότυπο, που όμως δεν έχει γίνει αντιληπτή λόγω του ότι τα άκρα της φωτογραφίας είναι κομμένα, είναι ότι ο Μακαρόνας έχει κρεμάσει στο καράολο της κιθάρας το καπέλο του! Αυτό μπορεί να το διακρίνει κανείς στην πρωτότυπη φωτογραφία που υπάρχει στο Αρχείο Πετρόπουλου. Εκεί φαίνεται ολόκληρη η κιθάρα. Μπορεί δηλαδή να φαίνονται σοβαροί αλλά μάλλον κάναν και την πλάκα τους λίγο πριν τη λήψη της φωτογραφίας. Εκτός κι αν είναι κάποιο σημάδι μαγκιάς, όπως το κομπολόι στο καράολο του μπουζουκιού…

6 «Μου αρέσει»

όλα τα χρόνια νόμιζα ότι καταλάθος είχε πιάσει την κουρτίνα του φωτογραφείου…
ωραία μαγκιά, κρίμα όμως που δεν βλέπουμε το καράολο από το κιθαρόνι.

2 «Μου αρέσει»

Ηχογράφησε και με χαβάγιες;

Και η πλάκα είναι ότι στην τελευταία φωτογραφία, αυτή που θυμίζει τόσο έντονα τη γνωστή φωτογραφία της Τετράδος, η κουρτίνα όντως κάπου έχει πιαστεί και πέφτει λοξά!

1 «Μου αρέσει»

Τελικά υπάρχει και τέταρτος, πάλι εκδότης. Εκτός από το Γρηγόρη έχω δει εξώφυλλο παρτιτούρας της οπερέττας «Η γυναίκα του δρόμου» του Χατζηαποστόλου, Μουσικός οίκος Μιχαήλ Κωνσταντινίδου

1 «Μου αρέσει»

τι μεγάλο σόι ! ο Γιάννης σύνθεση και ο Γρηγόρης διεύθυνση !
Γιάννης ΚωνΙδης και μαέστρος ο γρηγόρης ΚωνΙδης

2 «Μου αρέσει»

Χμ… προτιμώ τον γνήσιο Βορονώφ.

Μπάμπη άνοιξες κάποιο καλό δρόμο για τον Μακαρονα.
Δυνατή προσπάθεια ! Μπράβο.

1 «Μου αρέσει»

Επειδή αναφέρθηκαν και οι δύο, και ο Γιάννης Κωνσταντινίδης και ο Γρηγόρης Κωνσταντινίδης, σε αυτό το βίντεο που μιλάει ο Κώστας Γιαννίδης, (Γιάννης Κωνσταντινίδης), αναφέρει για ποιο λόγο άλλαξε το επώνυμό του. Από το 23:30 έως το 24:55.

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο πολύ ωραίο. Ειλικρινής και σοβαρός. Δε φαινόταν πως θα πέθαινε σε μερικούς μήνες !

Ο Κωσταντινίδης ήταν που πήγε με τον Παπαϊωάννου στον υπεύθυνο της λογοκρισίας, Ψαρούδα, όπως τα αφηγήθηκε ο Παπαϊωάννου στον Λευτέρη Παπαδόπουλο (Μάγκες πιάστε τα γιοφύρια). Στην ίδια συνέντευξη ο Παπαϊωάννου λέει «κιθάρα έπαιζα κι εγώ … ύστερα την έκανα χαβάγια.» Οπότε ο Κωστής δεν είναι και τόσο μοναδική περίπτωση.

Η χαβάγια ήταν μόδα τότε. Ανέβαζαμε τον καβαλάρη με τσατσάρα(χτένα) και παίζαμε μερικά τραγούδια (καντάδες) το 55-65.

2 «Μου αρέσει»

και για το σλαιντ τι ειχες…?