Κυρία Κούλα

Υπάρχουν στοιχεία γι΄ αυτή την τραγουδίστρια;
Πέρα από το ότι ηχογράφησε τραγούδια στην Αμερική, ξέρει κανείς να με παραπέμψει σε βιβλιογραφία για τη ζωή της;
Ή, μήπως υπάρχουν αναφορές σ΄αυτήν, σε βιογραφίες άλλων δημιουργών;

http://rebetiko.sealabs.net/wiki/mediawiki/index.php/Κυρία_Κούλα

Για ρίξε μια ματιά, Άλκηστη, λινκ που παραθέτω. Δεν έχει πολλά, αλλά είναι μια αρχή!

Και από τις τόσες πολλές ηχογραφήσεις,ποσες υπάρχουν αυτή την στιγμή?Γιατί πολύ λίγες έχω ακούσει.Υπάρχει δισκογραφία στο διαδίκτυο?

Τα παιδιά στο sealabs κατάφεραν ν’ ανεβάσουν 17 τραγούδια. Είναι πολλά ακόμα που πρέπει να βρεθούν…

Υπάρχουν?Τα έχουνε συλλέκτες?Επίσης,η εταιρία της έχει κάνει ηχογραφήσεις σε άλλους γνωστούς τραγουδιστές?

Κάποια σημαντικά νέα στοιχεία για την Κούλα Αντωνοπούλου βρήκαν στο περιοδικό “Λαϊκό Τραγούδι”. Φαντάζομαι θα δημοσιευτούν στο τεύχος που θα βγει.

Συμφωνα με τελευταιες ερευνες που γιναν απο τον συλλεκτικο κυκλο εχουμε τα εξης στοιχεια.
Η Κυριακη(Βασιλικη) Αντωνοπουλου-Γιωρτζη γεννηθηκε στην Κωνσταντινουπολη στα τελη του 19 ου αιωνα απο Πελλοπονησιους γονεις .
Σιγουρα επεστρεψε στην Ελλαδα και εδρασε κυριως στην Πελλοπονησο ,οπου και γνωρισε μαλλον τον ανδρα της Ανδρεα Αντωνοπουλο.
Ίδρυσε την εταιρεία Panhellenion το 1916 και υπηρξε μαζι με την Μαρικα Παπαγκικα την μεγαλη της ανταγωνιστρια απο τις πρωτες γυναικες που εκαναν την μεγαλη καριερα τραγουδιστρια ποτε.
Το στυλ της στα δημοτικα φερει πολυ στο γνησιο πελλοπονησιακο στυλ αλλα ειναι απαραμιλλη η τεχνη της στους μανεδες σε αδεσποτα ρεμπετικα ,σμυρνεικα κ.α.Ν σημειωθει οτι ι εταρειας της ηχογραφησε πανω απο 500 τραγουδια και οτι σε αυτα πρωταγωνιστισαν και ξεκινησαν την καριερα τους μεγαλοι καλλιτεχνες οπως οι Σακκελαριου,Αλεξης Ζουμπας,Αχιλλεας Πουλος,Γιωργος Μακρυγιαννης και αλλοι παρα πολλοι απο ολλα τα ειδη τραγουδιου.Ακομα και σημερα οι δικσοι δεν εχουν εντοπιστει ολοι και το μελλον μας επιφυλασει πολλες εκπληξεις οσο αφορα τους συλλεκτες
Προσφατα βρεθηκε η ηχογραφηση του τραγουδιου τι σε μελλει εσενα νε και πιθανολουμε οτι προκειται μαλλον για την πρωτη εκδοχη του κομματιου

Η εταιρεια εκλεισε το 24 και μετα το θανατο του συζυγους της αποσυρθηκε.
Το 1940 ξαναδημιουργει την εταιρεια Panhellenic και ηχογραφει λιγα τραγουδια μονη της και αρκετα αλλοι καλιτεχνες,πεθανε γυρω στη δεκαετια του 50 .

Αυτη η θρυλικη αγνωστη ηρωιδα και μορφη του ελληνικου τραγουδιου,χρονια τωρα πασχει απο μια εκδοση που θα την τιμησει και φυσικα δεν ειναι η μονη.
Θα μιλησω για μερικους συλλεκτες απο εδω μεσα
Εχωντας λοιπον μαζεψει το 90 % της δισκογραφιας της κανουμε εκκληση για μια εκδοση απο καποια εταιρεια .Το γεγονος της ακουστικης τεχνολογιας υλικο στερει αυτην την στιγμη απο το κοινο να απολαυσει μια καλλιτεχνιδα που ειναι πραγματικο ντοκουμεντο για τον τροπο εκτελεσης εκεινης της εποχης τοσο των ρεμπετικων οσο και των δημοτικων και των σμυρνεικων.

Σταύρο, περιέχει και αυτή η ηχογράφηση το στίχο “να βρώ μεσ’ στην Αθήνα μας αγάπη κι αγκαλιά”, ή μήπως είναι η παλαιότερη εκδοχή (μάλλον παλαιότερο μικρασιάτικο) που περιέχει την ερώτηση “και τι σε μέλλει εσένανε απ’ το σαλβάρι μου;” και έχει περισσότερες μουσικές φράσεις; Χρονιά ηχογράφησης;

Νικο δεν εχω ουτε την ηχογραφηση ουτε το δισκο.

Αλλα ξερω οτι δεν λεει για Αθηνα μεσα και οτι ανφερει τον στιχο για το σαλβαρι ομοιο με την εκτελεση του Νταλγκα.Επισης λεει “σε μελλει εσενανε για το φουστανι μου”
Ηχογραφηση πιθανως 1924 ειναι η τελευταια σειρα απο δισκους που εκανε η εταιρεια Panhellenion.

Επομένως μάλλον πρόκειται για την αρχική, μικρασιάτικη εκδοχή. Η μετατροπή του σαλβαριού σε φουστάνι είναι προφανέστατα λόγω Αμερικής. Η ηχογράφηση της Παπαγκίκα έγινε, καθώς και το ίδιο το τραγούδι, από τους πρόσφυγες πλέον Μικρασιάτες, έχει όμως ξεχαστεί η μουσική φράση που λέει για σαλβάρι (για κοντό μου, για μακρύ μου για καράρι μου).

Η λέξη καράρι («ταιριαστό» για την περίπτωσή μας) πρέπει να προστεθεί στο γλωσσάρι. Η αρχική της σημασία στα τουρκικά είναι απόφαση κλπ., δηλαδή «γούστο μου και καπέλο μου, το μήκος του σαλβαριού μου».

Η Panhellenion ιδρύθηκε στις αρχές του 1919, αμέσως μετά την βραχύβια orpheum records, που είναι η πρώτη δισκογραφική εταιρεία που ίδρυσε η Κούλα Αντωνοπούλου.

Το 1916 που γράφει ο Σταύρος η Κα Κούλα τραγούδησε για πρώτη φορά σε πλάκες γραμμοφώνου για την Αμερικάνικη Columbia.

Σύμφωνα με το sealabs το πρώτο τραγούδι της ήταν το “Ελενάκι”.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?d=0&recid=10807

COL-USA-E-3324%20%20A

Εδώ προηγούμενη συζήτηση στο sealabs για την panhellenion και για την orpheum.

http://rebetiko.sealabs.net/viewtopic.php?f=9&t=5340&start=7

1 «Μου αρέσει»

Απο τα Αμερικανικά αρχεία αφίξεων μεταναστών.

Name: Kyriaki Antonopoulon
[Kyriaki Jonrlzin]
Ethnicity/ Nationality: Greek
Marital status: Married
Birth Date: abt 1886
Birth Place: Turkey
Other Birth Place: Imyrne
Last Known Residence: Smyrne, Turkey A
Departure Port: Pireas, Greece
Arrival Date: 19 Dec 1910
Arrival Port: New York, New York, USA
Final Destination: New York, U S
Height: 5 Feet, 3 Inches
Hair Color: Dark
Eye Color: Brown
Complexion: White
Money in Possession: 27
Person in Old Country: Caterina Jonrlzin
Person in Old Country Relationship: Father
Person in Old Country Residence: Srijine Turkey
Person in US: P Antonopoulon
Person in US Relationship: Husband
Father: Caterina Jonrlzin
Spouse: P Antonopoulon
Ship Name: Themistocles

1 «Μου αρέσει»

απορία?
ποιος ειναι ο P Antonopoulos?
το P δεν μπορεί να βγει απο το Ανδρέας(συζηγος της)

.
Αν δουμε την λεπτομέρεια του καταλόγου των επιβατών, κατι σαν Alexander γραφει.
(εκτο απο επάνω. κατω απο το kyriaki)

Ναι, Alexander γράφει σαφώς.

το μόνο Π που υπήρχε στην οικογένεια ήταν η κόρη της Βιβή (Παρασκευή) αλλά πάντα υπέθετα πως γεννήθηκε Αμερική…Δεν γνωρίζω με βεβαιότητα…
(λάθος κάνω, Ελλάδα γεννήθηκε γύρω στο 1900)

Madame Koula (circa 1880–1954)1

Stavros K. Frangos

DOI:10.14325/mississippi/9781496819703.003.0019

Kyriaki Yiortzi Antonopoulos was the first internationally successful Greek female vocalist who made North America her permanent home. Known simply as Madame Koula or Coula, this woman proved to be so popular that between 1916 to 1917 and 1927, she recorded at least 199 individual songs. No other female vocalist of Greek heritage in North America made or sold as many records during this same period.She sang in every genre, but was especially known for her songs in the café aman style, and she was the first Greek American vocalist to record in Turkish.She and her husband founded the Panhellenion Record Company in New York

Εδώ επίσης ο Frangos:

Γενικότερα, εδώ βρίσκει κανείς πληθώρα άρθρων του Frangos:

1 «Μου αρέσει»